Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Podcast: Zoofilie, sex na veřejnosti a výprask. Odbornice odhalila, jak je to s parafilií a fetišem

Video se připravuje ...
Autor: pdc, ub, jim - 
30. dubna 2023
05:00

Dříve se parafilie označovala jako sexuální deviace. Podle Kateřiny Klapilové, vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervenci, to ale není úplně vhodné označení. Jak je to ve skutečnosti se zoofilií a dalšími parafiliemi či sexuálními preferencemi, odhalila v pořadu Už budu! 

Termín parafilie pochází z řeckého spojení slov para (vedle) a filie (láska, přátelství). Tento termín používal dokonce již psycholog Sigmund Freund, ale jako mezinárodně respektovaný termín se začal užívat až od roku 1980. Podle Kateřiny Kvapilové bylo popsáno 500 druhů parafilií. „Já znám tak asi pět procent z nich, byť se tím zabývám,“ smála se Kateřina Kvapilová v podcastu. Dřív se pro parafilii používal termín sexuální deviace, ale ten není dle expertky vhodný, neboť označuje jen naprosté extrémy, do nichž patří jen minimální zlomek parafiliků.

Video Už budu! Celý rozhovor s Kateřinou Klapilovou o parafilii - pdc, ub, Jedlička, Marek, Chebotareva
Video patří k placenému obsahu Blesku
Odemknout video

Parafilie lze rozdělit do několika typů, přičemž ten nejkomplexnější se týká nasměřování erotického a citového zájmu k určitým typům osob nebo k objektům. Typicky se mezi ně počítá třeba pedofilie, hebefilie, gerontofilie a podobně. Parafilie se pak dělí na fetiše a nejrůznější aktivity nebo preference ohledně sexu. Patří sem patologická sexuální agresivita, voyeurismus, exhibicionismus, sadomasochismus, frotérismus, tušérství a další. Popis těchto parafilií naleznete na webu Parafilik.

Podcastová dámská tour Podcastová dámská tour | Blesk

Podle Kateřiny Klapilové jsou popisované nové a nové parafilie, ale jejich základ se nemění. „Podstata těch parafilií je často velmi podobná, buď vám spadnou do nějakého spektra té preference, třeba násilí, sadismu, odevzdání se, avšak mají jiné jméno a trošičku se liší ty praktiky podle toho, jaký je trend, nebo co se nám zrovna líbí. Ta podstata, ten důvod je stejný, takže vám zase nasedne na ty parafilie, které jsou známé nebo je to třeba fetišismus,“ vysvětlovala Klapilová. Tou podstatou je biologická danost.

Děkujeme, že nás sledujete, odebíráte a hodnotíte. Můžete nám napsat, co si o podcastu myslíte, nebo doporučit hosta na bleskpodcasty@cncenter.cz. Více informací o moderátorce Zorye Blue naleznete zde.

Největší pozornost ale stále strhávají parafilie, které provázejí nejrůznější mýty a jsou kontroverzní. Mezi ně patří pedofilie nebo zoofilie. O pedofilii mluvila lékařka v rozhovoru již dříve. Jaká jsou nejpreferovanější zvířata a co na nich lidi přitahuje, podrobně popsala níže.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině