Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

V 16 měsících mu amputovali nohu. Teď Vašek (11) plave i lyžuje!

Autor: Tereza Hodáliková - 
23. dubna 2023
20:21

35 dní! Přesně tolik zbývá do letošního charitativního pochodu Na Sněžku. Pomoci se tentokrát všichni budou snažit Vašku Mikolinovi (11) z Chrudimi. Ten se narodil s vrozenou vývojovou vadou. Jeho levá nožička byla od kolene dolů deformovaná.

Asi nikdo si nedovede představit, v jak těžké situaci se ocitli jeho rodiče. Přestože všechna lékařská vyšetření během těhotenství byla v pořádku, jejich syn Vašek se narodil s vrozenou vývojovou vadou, kdy jeho levá dolní končetina byla od kolene dolů deformovaná.

 „Ano, je to divné, ale je to tak. Chodila jsem na klasická vyšetření, ultrazvuky a nikdy se doktor nezmínil o jediném problému. Dodnes to nemohu pochopit, jak to bylo možné. Nicméně jsem ráda, že jsem nic netušila. Nedokážu si představit, že bych těhotenství prožila ve stresu, jak hodně postižené dítě se mi narodí,“ vzpomíná chlapcova maminka Hedvika Mikolinová.

Rázné rozhodnutí

Když bylo Vaškovi 16 měsíců, rozhodli se rodiče pro amputaci. Od kolene dolů byla totiž noha nevyvinutá, pro normální život nepoužitelná. „Když byl Venda ve věku, kdy děti lezou po čtyřech, tak on chtěl taky, ale kvůli deformované noze mu to nešlo. Pak byl ve věku, kdy děti začínají chodit, a ani to samozřejmě nešlo. Stál na jedné noze, opřený např. o postýlku a poskakoval,“ popisuje Mikolinová s tím, že v té době Vašek sice dostal něco jako ortézu, díky níž mohl s pomocí nějak »pajdat«.

„Celkově to byla nouzovka. I tak jsme za ni byli moc rádi, neboť jsme ještě věřili, že se Venda vyléčí. Venda pajdal jako pirát, a to byla pro nás ona pomyslná poslední kapka, kdy jsme si plně uvědomili, že se nevyléčí a takto to dál nejde. Že to chce rázné řešení s rychlým, viditelným výsledkem,“ dodává.

Závodník

A jako správný bojovník se Vašek se svým osudem začal prát. „V současné době Venda vůbec nezahálí. Po hře na klavír se učí i na akordeon. Má rád jízdu na kole, florbal, míčové hry – hlavně fotbal. Za chrudimský plavecký klub jezdí nejen na závody paraplavání, ale i na závody, kde soupeří se zdravými dětmi. Za pomoci protézy mu vůbec není cizí sjezdové lyžování,“ vypočítává Kateřina Klasnová z Nadačního fondu KlaPeto, který právě pro jedenáctiletého Vaška pořádá v sobotu 27. května charitativní výstup Na Sněžku.

Chcete pomoci?

Jako každý rok i letos přichystalo KlaPeto speciální benefiční trička spojená s charitativní akcí. Trička v různých velikostech si můžete pořídit na e-shopu www. klapeto.eu za 300 korun. Pozor! Nově můžete také zakoupit trička pro své děti! Přispět můžete samozřejmě také přímo, a to jakoukoliv částkou na transparentní účet NF KlaPeto.

Peníze na sportovní protézu

Rodiče chtějí pro Vendu pořídit protézu na běhání. A pomoct s tím mají právě peníze z charitativního výstupu Na Sněžku.

„V současné době jednu používá, byť z ní již dávno vyrostl. Novou si rodina dovolit nemůže. Venda ji používá převážně ve škole při tělocviku, na táborech a školních sportovních akcích. Je tak plně začleněn do kolektivu a nevnímá svůj handicap,“ informuje Kateřina Klasnová s tím, že pokud by se podařilo mu zajistit novou protézu na běhání (sport), mohl by se minimálně po dobu docházky do ZŠ aktivně zapojovat do všech aktivit, jako tomu bylo doposud.

Cílem je tedy částka 200 tisíc korun na sportovní protézu, kterou pojišťovna neproplácí. Zbytek vybraných peněz se rozdělí mezi další nemocné a handicapované děti.

 

 

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi