Pravomocně přiklepnuté sedmimilionové odškodné mělo posloužit na zajištění bydlení. Paní Vilémě se loni v březnu naskytla možnost koupit dům a ten upravit na bezbariérový. „Věřila jsem, že peníze brzy dostanu, a tak jsem si na koupi půjčila od známého čtyři miliony. Dohodli jsme se, že mu je do roka vrátím,“ popsala žena. Rok klepe na dveře a přiznané peníze nikde.

„Myslela jsem, že přijdou od pojišťovny ženy (85), co nehodu zavinila, a nikdy se mi ani neomluvila. Ta pojišťovna mi vyplatila už dříve peníze, které z části nákup domu pokryly, tak jsem věřila, že ani teď nebude problém,“ řekla paní Viléma. Jenže problém to je.

Pojišťovna: Dozvěděli jsme se to pozdě

„Rozhodnutí trestního soudu o povinnosti obžalovaného uhradit poškozenému náhradu újmy zakládá právní vztah mezi viníkem dopravní nehody a poškozeným,“ uvedla mluvčí pojišťovny Renata Čapková s tím, že pojišťovna není účastníkem řízení a navíc se o všem dozvěděla pozdě, když už byl verdikt pravomocný.

„Pojištěný má povinnost nám oznámit, že proti němu byly v souvislosti se škodní událostí uplatněny nároky na náhradu újmy u soudu, informovat o průběhu řízení, a dále povinnost postupovat podle pokynů pojistitele,“ uvedla Renata Čapková s tím, že neprodleně měl informovat pojišťovnu i advokát pojištěné seniorky, že proti jeho klientce jsou uplatněny nároky na odškodnění.

Seniorka v exekuci

„Já osobně jsem toho názoru, že pojišťovna by z titulu povinného ručení měla uhradit přiznanou soudem nemajetkovou újmu paní Novákové v souvislosti s dopravní nehodou. Věřím, že k plnění nakonec i dojde. Jsem toho názoru, že jiný postoj by zpochybňoval smysl a podstatu institutu povinného ručení,“ uvedl advokát odsouzené řidičky Zdeněk Turek.

Pojišťovna sice uvedla, že případ prověří, ale nyní jde vše za nemajetnou seniorkou. „Na paní byla podána exekuce, má postižený důchod a bankovní účet,“ řekla advokátka paní Vilémy Lucie Neprašová. Za téhle situace by ale invalidní žena čekala na přiznanou částku desítky let.

Další a další operace

Paní Viléma má za sebou nespočet operací, jen kvůli přelámané levé noze musela „pod nůž“ už 12krát. „Teď mě čeká operace kýly, ta se mi udělala od toho, jaká jsem měla kvůli té bouračce vnitřní zranění a ‚přeházené‘ vnitřnosti,“ uvedla žena.

„Jen se děsím, abych se z nemocnice ještě měla vůbec kam vrátit,“ zoufá si. Má velký strach, že nebude schopna splatit známému dluh a přijde o bydlení…

Vážná nehoda

Seniorka přejela v osudný červencový den u Plzně do protisměru, střetla se zrcátkem s protijedoucím autem a odjela. Druhý vůz ve snaze uhnout zavadil o svodidla, ta ho poslala přímo na vůz paní Vilémy.

„Nezůstala mi snad jediná kost v celku, přišla jsem o nohu, měla jsem rozsáhlá vnitřní zranění, nevěřili, že to dám,“ popsala. Viník nehody, seniorka, má podmínku, zákaz řízení a povinnost nahradit škodu.

VIDEO: Seniorka jela po dálnici D5 deset kilometrů v protisměru.

Video
délka: 02:35.69
Video se připravuje ...

Seniorka jela po dálnici D5 deset kilometrů v protisměru: Nabourala vojáky a v klidu jela dál. YouTube

Fotogalerie
16 fotografií