Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Legendární stavbu proslavila kultovní československá komedie: Hotel Morava z Anděla na horách končí!

Autor: rc - 
4. prosince 2022
07:42

Zbývá několik málo týdnů a legendární hotel Morava v Tatranské Lomnici zavře své brány. Stavbu, kterou proslavil zejména film Anděl na horách z roku 1955, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Bolestné loučení čeká letitou ředitelku hotelu Ivetu Šestákovou, která v hotelu prožila nemalý kus života. 

Iveta Šestáková hotel Morava provozovala dlouhých osmnáct let a nyní se s ním musí rozloučit. Kultovní stavbu, která leží ve Vysokých Tatrách, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Iveta v hotelu působila desítky let a stal se součástí jejího života.

„V roce 1973 jsem sem přišla s maminou, která začala dělat jako sedmnáctiletá pomocnici v kuchyni a do důchodu odcházela jako vedoucí pokojských,“ uvedla Iveta pro slovenský deník Nový Čas s tím, že už jako dítě pobíhala po tamních chodbách a později se sama zapojila do práce.

Vypracovala se až na pozici ředitelky hotelu. „Bude mi to tu velmi chybět. Morava je můj život a těžko se mi odchází. Měla jsem ale podepsanou smlouvu, která končí koncem února, a majitel se rozhodl, jak se rozhodl,“ dodala Iveta.

Dílo brněnského architekta

Slavný hotel je prý posledním hotelem v Tatrách, které od socialismu neprošly rekonstrukcí. Poslední rekonstrukce údajně proběhla v roce 1971. „Vyměnili jsme všechna okna za dřevěné v přesně stejném tvaru, barvě a duchu. Nebylo to vůbec lehké, jelikož je to národní kulturní památka jako funkcionalistická budova,“ řekla Iveta.

Hotel navrhl slavný architekt Bohuslav Fuchs z Brna, který za svůj život navrhl desítky budov. Mezi jeho počiny patří například hotel Avion v centru Brna, pavilon města Brna či termální koupaliště v Trenčínských Teplicích Zelená Žába.

Na realizaci hotelu se podílel s Karlem Ernstebergerem. Na místě, kde se v minulosti nacházela zotavovna, byla původně vila šlechtičny Ilony Zichyové, jíž v roce 1928 koupila Zemská životní pojišťovna v Brně. Mezi lety 1930  a 1932 se tu začala budovat Jubilejní zotavovna Morava. Za stavbou budovy stojí popradský stavitel Jozef Šašika.

Anděl na horách

Právě Moravu si vybrali jako jednu z filmových lokací tvůrci slavného československého filmu Anděl na horách. V hlavní roli filmového snímku z roku 1955 zazářil Jaroslav Marvan, který ztvárnil postavu nabručeného revizora Pražských dopravních podniků Gustava Anděla. Jednalo se o volné pokračování komedie Dovolená s Andělem. Před hotelem Morava se filmovala nezapomenutelná ranní rozcvička.

Video  Medailonek: Jaroslav Marvan  - Videohub
Video se připravuje ...

Hotel stále pořádá vzpomínkové retro akce, v nichž se vrací do časů největší slávy, tedy do doby slavného filmu. Ředitelka pro výše zmíněný deník uvedla, že poslední retro akce proběhne v únoru, než hotel zavře své brány. „Poslední turnus v Marvanovském duchu budou příští rok od 24. – 28. února a prvního končím,“ uvedla. V hotelu rovněž plánují poslední Vánoce. „Tatranské rozlučkové Vánoce,“ stojí na facebooku hotelu. Hostům v programu hotel slibuje několikadenní zážitkový pobyt.

Michal Fleischer ( 4. prosince 2022 22:47 )

Další důkaz toho jak si Češi neváží dědictví

nilud ( 4. prosince 2022 14:58 )

Anděl na horách pěkný film, dobří herci krom té chytré slovenské odborářky Kolesárove.

Milan Vinický ( 4. prosince 2022 13:47 )

Ano, po roce 89 už se nic nepostavilo, ale statečně se bourá a ničí. Fabriky krachují, zemědělství kolabuje. I díky EU. Kdybych to v 11/89 tušil, nechodil jsem zvonit klíči ale dal bych se k SNB a bránil socík. Bylo mi 27 let.

Uživatel_5550640 ( 4. prosince 2022 12:56 )

To jsou starosti !! 🙉🙉🙉

martinyk ( 4. prosince 2022 11:09 )

17letá maminka mě sem vzala... Tvl kolik té mámě bylo, když se narodila? No ale vzhledem k tomu, že za celý život to její máma dotáhla na vedoucí pokojskou, což je něco jako o 100 Kčs lépe placená uklízečka, tak si nedělám iluze o jejím vzdělání. Aspoň dcera se vyšvihla

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa