Přestavba penzionu v Příbrami: Elektrické vedení zazdili do domu!
Překáží elektrické vedení rekonstrukci? To přece nevadí. Při přestavbě penzionu na obytný dům ho stavbaři umně zakomponovali přímo do stavby. Říkáte si: To jsou záběry z Asie? Pak vězte, že tak se staví v Příbrami.
Z jednoho stožáru vedou dráty na druhý, tentokrát však částí domu. Jaký pokoj asi developer v místě jejich průchodu naplánoval? Každopádně tu platí - nedotýkejte se ani drátů vedených bytem. Stačí jediný neopatrný pohyb a dělníkům stavby může tělem probít napětí 400 voltů!
Expert na elektrotechniku fotkám bizarního řešení nemohl uvěřit. „Nikdy jsem nic takového neviděl. Občas se člověk podiví nad některými podobnými fotkami ze zahraničí, ale tady bych něco takového opravdu nečekal,“ říká soudní znalec Pavel Mužík. Ke zfušované ochraně drátů dodal: „Je zřejmé, že tohle dělali laici. Můžeme vidět nějakou improvizovanou izolaci, která je zřejmě naprosto nedostatečná. Když dělníci kolem stavěli, hazardovali se životy.“
Sousedé jsou zoufalí
„Názory na celou stavbu tady máme všichni negativní, ale co s tím dělat. Na začátku roku mi přišlo upozornění, že ty rozvody půjdou do země. Nevím, proč to ještě není,“ okomentoval situaci, na niž upozornil jako první server Příbram.cz, Jan Leiš, který bydlí v sousedství. Nejen dráty nad hlavami leží místním v žaludku. „Dřív to byla hezká, ale chátrající budova. Teď z toho udělají bytovku o 26 bytech, takže klidně 50 aut, co budou jezdit sem a tam,“ zoufá si Leiš.
Stavební úřad: Mají zákaz pokračovat
Stavební úřad v Příbrami sice přístavbu povolil, avšak měl podle zjištění Blesku řadu podmínek. „Jednou z nich bylo zahájení stavby až po realizaci přeložky distribučního zařízení. Stavebník jejím zahájením před realizací porušil své povinnosti, o čemž se úřad dozvěděl 21. listopadu. A ihned vydal výzvu k zastavení prací,“ sdělila mluvčí úřadu Eva Švehlová.
Snažili se ušetřit?!
V případě, že stavbě stojí v cestě vedení nízkého napětí, je možné věc řešit tzv. přeložkou, tedy jeho umístěním například na sousední dům. „V minulosti bylo o přeložku zažádáno, investor uhradil dokumentaci. V září 2021 ale od smlouvy odstoupil,“ sdělila Blesku mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Do budoucna v místě energetický gigant počítá s vedením elektřiny pod zemí. Není tedy jisté, zda investor nechtěl »zbytečně« utrácet za dočasné řešení. „Tímto postupem byly nejen porušeny technické normy, ale i ohroženy životy lidí a bezpečnost distribuční sítě,“ dodala Holingerová.
Zase další chudák co potřeboval stavět a nechtěl čekat sto let na přeložku. Standardně se tato situace řeší, že se vedení strhne bagrem, zaplatí se pokuta a přeložka se udělá ihned kuli havárii. Nikdo by to mediálně neřešil a nebyl by za šaška. Nechtěl být darebák, tak ho to bude stát vic a ještě má ostudu