Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Tragická smrt provazochodce Berouska: Při jízdě na kole spadl z výšky hlavou přímo na beton

Autor: mc, ČTK - 
17. května 2022
14:42

Pouť je se svými atrakcemi, zvířátky i artisty jednou z těch tradičních jarních a letních událostí snad v každém městě. Roku 2008 ovšem skončila pro člena nejznámější české cirkusácké rodiny tragédií. Po vystoupení zde zemřel Manuel Berousek zvaný Berondini. Provazochodec spadl z výšky přímo na hlavu. Při nehodě navíc zranil i teprve sedmiletou holčičku.

Jednačtyřicetiletý Manuel Berousek nebyl žádný začátečník - byl uznávaným artistou a provazochodcem, však také pocházel z cirkusácké rodiny, kde se toto umění předávalo celé generace již déle než jedno století. S Berondinim, jak znělo Berouskovo umělecké jméno, ale tato tradice tragicky skončila v roce 2008.

Video  Slavný provazochodec Berondini, jehož práce se mu stala osudnou  - Videohub
Video se připravuje ...

V květnu předváděl své schopnosti na zavěšeném laně bez zajištění v Novém Jičíně na pouti Rádia Čas. První představení proběhlo zcela standardně, to druhé v pět odpoledně ale poznamenala nehoda. Berondini předváděl svůj známý kousek - jízdu na kole na laně. V jednu chvíli ale ztratil rovnováhu, z rukou mu vypadla tyč, která dole na zem zranila i tehdy sedmiletou Martinku N. Poté se i sám Berousek zřítil z výšky asi pěti metrů k zemi. Hlavou dopadl na betonovou plochu.

Do nemocnice ho v kritickém stavu transportoval vrtulník. Jeho zranění ale nebyla slučitelná se životem a Berousek tak krátce po převozu zemřel. Martinka skončila se zlomeninou lebeční kosti ve vážném stavu v nemocnici, ovšem její prognóza byla velice dobrá.

Událost vyšetřovala policie, nakonec se ale ukázalo, že Berouskovu smrt nikdo nezavinil, šlo o nešťastnou náhodu. Příčinou neštěstí podle výsledků vyšetřování byla částečně i podmáčená půda, do které byly zatlučeny zajišťovací kolíky. „Konstrukci, po které se muž pohyboval, si společně se svou dcerou stavěl sám. Nedošlo ani k pochybení ze strany pořadatelů akce. Jako příčina byla stanovena závada na ukotvení zajišťovacích kolíků v zemi,“ řekla tehdy novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková.

Policisté také zjistili, že jeden z jistících kolíků, které byly 120 centimetrů hluboko v zemi, se vlivem podmáčeného terénu a následkem zatížení vysunul. Proto se uvolnilo lano a následoval umělcův pád.

krapotkin ( 17. května 2022 22:31 )

Tak tohle je opravdu aktuální zpráva. Blesku, nechtěl by ses přejmenovat na Šnek ?

RanniPrujem ( 17. května 2022 18:47 )

Kdyby nedělal ptákoviny, tak moch žít 🙄

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa