Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Josefína Napravilová (†100) zemřela před osmi lety: Statečná žena zachránila desítky dětí!

Autor: jel - 
19. února 2022
19:07

Před osmi lety, měsíc po svých stých narozeninách, zemřela válečná veteránka a odbojářka Josefína Napravilová. Statečná žena po válce objížděla Evropu a hledala ztracené děti, kterým pomáhala s návratem do Česka. Podařilo se jí dostat domů celkem čtyřicet dětí, jedním z nich byl i chlapec z vypálených Lidic. Paní Napravilová byla také nositelkou nejvyššího státního vyznamenání.

Paní Napravilová ovládala velké množství jazyků a už jako mladá nechtěla pouze nečinně přihlížet různému bezpráví a snažila se pomáhat. Jako mladá studentka se v Praze zapojila do odboje. Ještě během války si udělala zdravotnický kurz a následně pomáhala raněným po bombardování Prahy Američany a poté lidem, kteří byli vězněni v koncentračních táborech. 

K pomoci českým dětem v Evropě se podle Rozhlasu dostala díky své znalosti švédštiny. Během války totiž někteří rodiče ukryli své děti ve Švédsku a Josefína Napravilová pak pomáhala s jejich repatriací.

Později se statečná žena pustila do pátrání po Evropě. Hledala české děti odvlečené nacisty do jiných zemí. Těm potom pomáhala s návratem do České republiky. Toto sama paní Napravilová považovala za svůj životní úkol. Domů se jí podařilo dostat celkem 40 dětí. Jedním z nich byl i Václav Hanf z Lidic. Ten byl po vypálení vesnice nacisty odvezen na převýchovu, byly s ním ale problémy, a tak skončil ve shromažďovacím táboře v Rakousku. Tam ho na konci roku 1945 našla paní Josefína se svou pátrací skupinou.

Josefína Napravilová následně pomáhala i lidem, kteří se snažili emigrovat z Československa, za což jí byl odebrán pas a dlouhé roky se nesměla vrátit, i když po tom velmi toužila. Definitivně se však domů vrátila až v roce 1994. Za její záslužnou poválečnou činnost jí byl v roce 2009 propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud