Pondělí 24. ledna 2022
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno 3°C

Raketa společnosti SpaceX vzlétla z Floridy směrem k ISS: Do lodi Crew Dragon nasedli 4 astronauti

Autor: ČTK - 
11. listopadu 2021
05:54

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX ve středu večer místního času (čtvrtek po 3:00 SEČ) po několika odkladech odstartovala z kosmodromu na mysu Canaveral v americkém státě Florida. K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vynese loď Crew Dragon se čtveřicí astronautů na palubě, uvedly agentury.

Posádku tvoří tři Američané - astronauti americké kosmické agentury NASA Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová - a jeden Němec, astronaut evropské ESA Matthias Maurer.

Start, přivítaný potleskem v řídící místnosti společnosti SpaceX, se uskutečnil ve 21:03 místního času (dnes ve 3:03 SEČ). Do poslední chvíle byl nejistý kvůli nepříznivému počasí. Na ISS by astronauti měli dorazit v pátek v 1:10 SEČ, tedy po zhruba 22 hodinách letu.

Start rakety, původně plánovaný na konec října, byl několikrát odložen kvůli špatnému počasí a rovněž blíže nespecifikovaným zdravotním obtížím jednoho z astronautů. Ti se kvůli zpoždění na ISS nestihli vystřídat s další čtyřčlennou posádkou, která stanici opustila již v pondělí.

Stanici momentálně obývají dva Rusové a jeden Američan. Jde o třetí operační misi na ISS, kterou SpaceX pro NASA zajišťuje. Celkově je to popáté, co společnost Elona Muska vynesla lidi do vesmíru.

Video Americký návrat do vesmíru: U ISS poprvé zakotvila loď Crew Dragon s posádkou - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa