Poppy (6) po experimentální léčbě zůstala radioaktivní: Měsíc nemohla obejmout rodiče
Čtyři dlouhé týdny musela být odloučena od svého bratříčka a rodičů Poppy Baileyová. Šestiletá holčička má nádor na srdci a podstoupila experimentální léčbu, jejíž vedlejší účinky zahrnují i radioaktivitu. Srdečná holčička proto musela strávit měsíc v olovem vyloženém pokoji s dveřmi ve stylu vzduchové komory!
Poppy byla zdravá a usměvavá holčička. Ve čtyřech letech si však její rodiče Claire a Ross (oba 38) všimli, že ztrácí chuť k jídlu a zároveň si stěžovala na bolest nohou. Lékaři jí později našli nádor na srdci. Následovala léčba chemoterapii, která ale byla neúspěšná. Ustaraní rodiče nevěděli, co si počít, až se dozvěděli o experimentální léčbě v nemocnici v Londýně, na níž ji přihlásili.
Radioaktivní léčba
V březnu se nakonec dozvěděli zprávu, že Poppy může dostat svou první dávku léku. Podle informací britského deníku Daily Mirror se jedná o radioaktivní lék na bázi jódu, který je podáván ve formě injekcí. Lék má zničit buňky nádoru zvaného neuroblastom. „Injekce trvá jen dvacet minut a nebolí, ale Poppy způsobila radioaktivitu, což bylo tak těžké. Normálně je náš noční rituál ležet vedle ní a číst ji knihu, dokud neusne, ale nic z toho jsme nemohli,“ uvedla maminka Claire s tím, že Poppy musela být po podání léku čtrnáct dní v nemocnici ve speciální komoře vykládané olovem. Následně odjela na pár dní k prarodičům. To samé se opakovalo po druhé dávce.
Měsíc sama
Byla tak odloučena od svého bratra Oscara, s nímž si je velice blízká a nemohla obejmout ani vlastní rodiče. „Jako rodič ji chcete obejmout, ale nesmíte. Oscar Poppy zbožňuje, absolutně ji miluje, takže nechápal, co se děje, když se odstěhovala,“ dodala Claire s tím, že se sourozenci setkali po téměř šesti týdnech. „Když se znovu viděli, začali si hrát, jakoby nikdy nebyli do sebe,“ uzavřela.
Další léčba
Poppy musí podstoupit další chemoterapii, transplantaci kmenových buněk a imunoterapii. Claire s manželem dokonce přestali pracovat, aby se mohli plně věnovat a starat se o jejich milovanou dceru. Rakovina Poppy je velice agresivní. Neuroblastom má vysokou míru recidivy a relaps agresivního nádoru přežije jen jedno dítě z deseti.
VIDEO: Profesor Smetana: Lze se vyhnout nádorovému onemocnění?
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.