Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Hasič Roman přišel při nehodě o manželku a nohu: Lidé mu poslali přes milion, dostane bionickou protézu

Autor: VaB - 
17. října 2021
08:07

Hasič a záchranář Radek Andrle přišel při vážné nehodě v roce 2021 o milovanou manželku a také o levou nohu. Po dlouhých měsících v nemocnici se přemístil do Rehabilitačního ústavu v Kladrubech, kde by měl posílit pravou nohu a připravit se na operaci, během které dostane bionickou protézu.

V květnu roku 2021 se hasiči a záchranáři Radkovi Andrlemu navždy změnil život. Měl vážnou dopravní nehodu, při které utrpěl devastační zranění levé nohy, lékaři mu ji museli následně v nemocnici amputovat. Při nehodě zemřela jeho milovaná manželka.

Pravou nohu měl na několikrát zlomenou, lékaři mu kosti museli sešroubovat dohromady, stejně tak i pánev. „Díky špičkové péči lékařů ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady ale přežil. Výsledky přináší i pravidelné využívání hyperbarické komory,“ uvedli v srpnu zástupci organizace REGI Base, která se věnuje pomoci veteránům a příslušníkům IZS.

Tehdy se snažili vybrat nejmodernější protézu s kolenním kloubem. Po několika měsících strávených v nemocnici Radek skončil v Rehabilitačním ústavu Kladruby. „Nyní musí Radek posílit právě svoji druhou nohu, kterou má sešroubovanou, aby mohl absolvovat operaci kyčle a především, aby mohl následně dostat nejmodernější, tzv. bionickou protézu,“ píší dál.

REGI Base si spolupráci s ústavem pochvaluje, zejména jejich moderní technologii a profesionální personál.

Radkovi s rekonvalescencí hodně pomohli dárci, kteří mu v rámci veřejné sbírky naposílali už víc jak milion korun! To je ohromná částka, nicméně i tak je stále potřeba vybrat asi 600 tisíc korun.

Medaile Za hrdinství

Radek je jedním ze tří hasičů v České republice, který má Medaili Za hrdinství. Tu získal za náročný a nebezpečný zásah ve Spolaně Neratovice v roce 2002. Kvůli povodním došlo k úniku nebezpečného chlóru, který ohrožoval tamní obyvatele.

Medaili si přebral od tehdejšího prezidenta Václava Havla. Na svém kontě má i provedení porodu v sanitce. V roce 2018 při cestě do mělnické nemocnice už nemohli dále čekat, a maminka tak musela odrodit v sanitce. Narodila se zdravá Eliška.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud