Původně na místě stál hotel s divadelním sálem U Čelikovských. O ten však jeho majitelé po roce 1948 přišli. Budova pak fungovala jako hostinec a kulturní dům, kde se hrálo i divadlo. Žebrácká opera měla být původně uvedena v Činoherním klubu v centru Prahy, jenže Václav Havel už byl na seznamu zakázaných autorů.

Proto přesunul premiéru do Horních Počernic, které v tu dobu byly součástí hlavního města pouhý rok a byly tak trochu stranou dění. A tento tah mu vyšel. Státní bezpečnost se o představení, které navštívily slavné postavy disentu jako Pavel Landovský (†78), Karla Chadimová (78) či Jan Tříska (†80) dozvěděla až poté, co o premiéře druhý den informovalo rádio Svobodná Evropa.

Unikátní atmosféra

Dle pamětníků mělo představení zcela mimořádnou a neopakovatelnou atmosférou. Právě napříč bývalým divadelním sálem dnes stojí náš byt,“ říká realitní makléřka Miroslava Pavlíková ze společnosti New Men Estate. Po roce 1989 byla budova vrácena potomkům původních majitelů v dezolátním stavu. Ti ji pak prodali developerovi, který hostinec přestavěl na bytový dům. Pokud byste chtěli žít v místě dýchajícím historií, budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Luxusní byt o podlahové ploše 160 metrů disponuje třeba funkčním krbem či soukromou zahradou. Stojí 14,5 milionu korun.

Nepozorný úředník

Přestože byl Václav Havel v roce 1975 již jako autor nežádoucí, představení získalo všechna potřebná povolení. Úředník na počernickém národním výboru si totiž Žebráckou operu spletl se stejnojmennou hrou Bertolta Brechta. A to přesto, že jméno Václava Havla bylo dokonce v ohlášce výslovně uvedeno. Brecht i Havel se přitom inspirovali původním dílem Angličana Johna Gaye.

Slavnou minulost domu připomíná skleněná deska od designéra Bořka Šípka (†66), který byl blízkýcm přítelem Václava Havla. Jeho díla zdobí i Pražský hrad. Slavnostně odhalena byla deska v listopadu roku 2014.

Víte že?

Podruhé byla Žebrácká opera uvedena až v červnu 1990 v Činoherním klubu. Režíroval ji Jiří Menzel (†82).

Fotogalerie
120 fotografií