Dny NATO 2021 odstartovaly: Nejvíce táhnou letouny budoucnosti!
Unikátní technické novinky, nebeští obři či legendární armádní stroje. To vše nabízí jubilejní 20. ročník Dnů NATO & Dnů vzdušné techniky, jehož první den si užily na mošnovském letišti desetitisíce návštěvníků!
Téměř 80 letounů a desítky vozidel se předvedly zvědavcům jak na zemi, tak ve vzduchu. „Každým rokem se snaží organizátoři návštěvníkům akce nabídnout něco výjimečného,“ říká šéf organizátorů Zbyněk Pavlačík.
Hlavním tématem letošního ročníku je ukázka letounů budoucnosti. Ty reprezentují hlavně superstíhačka F-35 Lightning II a bezpilotní dron MQ-9 Reaper. „Vůbec poprvé je k vidění na veřejně přístupné akci,“ pokračoval Pavlačík. Tyhle unikáty si lze v klidu prohlédnout na zemi.
Do vzduchu vzlétly v sobotu třeba vrtulníky Mi-24 a Mi-171š, tři švédští stíhací veteráni Lansen, Draken a Viggen či britská legenda C-47 Dakota. Češi ukázali nový letoun L-39NG a došlo i na gripeny. V neděli se mnohé ukázky zopakují, navíc se předvede i superstíhačka Eurofighter Typhoon.
Piloti superstíhačky: No comment!
Jaké pocity mají piloti v kokpitu stíhačky budoucnosti F-35? Zatím se nedozvíme. „Je nám líto, nemůžeme nic komentovat,“ řekl za partu od stroje v italských barvách jeden z pilotů. S kolegou alespoň před špičkovou technikou vybaveným letounem ochotně zapózoval. Stroj je k vidění po oba dny ve statické ukázce.
Kříženec umí všechno
Špičkový moderní stroj, letadlo i vrtulník v jednom, přivezli ukázat Američané. Konvertoplán V-22 Osprey táhl pozornost lidí jako magnet. „Je to fantastický pocit pilotovat ho. Ten pocit vznášení se jako ve vrtulníku a přitom letět obrovskou rychlostí. To jinde nezažijete,“ přiznal pilot. Jména i tváře posádky jsou tabu, víceúčelový stroj umí odstartovat jako vrtulník a pak letět přes 500 km/h. Je užíván nejen při záchraně lidí na moři či v horách, a to klidně z výšky až 80 metrů. Nasazován je často i ve speciálních operacích americké armády. Výsadek z něj mohou provést vojáci na lanech i s padáky.
S dronem jako s letadlem
Velkou premiérou je statická ukázka bezpilotního letounu MQ-9 Reaper. Dosud byl pro veřejnost tak trochu tajný a na Dnech NATO si ho lidé mohou poprvé prohlédnout. „Operovat dron je jako pilotovat letadlo. Já jsem 14 let létal s dalšími letadly. Reapera ovládám asi 5 let. Cíle dronu? To, co nám řeknou,“ říká na rovinu operatér dronu Brian „Hair“ Jackson ( 37).
Pilotovat český stroj? Pocta!
Mezi stroje, které lze stále nazvat novinkou a které jsou k vidění na letošních Dnech NATO, patří i český letoun L-39NG vyrobený v Aero Vodochody. Ve vzduchu ho předvede litevský pilot Vytautas Požela (46). „Stroj je nový, postavený pro kadety a nové piloty. Pro mě je velkou ctí, že ho mohu pilotovat. Létám s ním asi tři roky. Jsem za to moc rád a užívám si to,“ řekl upřímně.
Těší se na vás Blesk Point
V návštěvnické relax zóně najdete i Blesk Point se stylovou kavárnou v „londýnském“ doubledeckeru a stánek s mnoha atrakcemi pro celou rodinu. Do kavárny si zašli odpočinout například Dominik Paš se synem Martinem (4). „Přijeli jsme z Ostravy, jsme tu podruhé. Přišli jsme se podívat hlavně na ta obří letadla, třeba americký Super Galaxy. Synovi se ale líbí vše, včetně hasičů a vojenských vozidel,“ vylíčil klučinův tatínek.
Kde: Letiště Leoše Janáčka
Kdy: Víkend 18. - 19. září 2021
Za kolik: 15 Kč
Blesková zpráva: K účasti na akci je potřeba mít osvědčení o prodělání nemoci covid-19 či očkování, případně negativní PCR test (starý max. 7 dní) či antigenní test (starý max. 72 hodin).
NATO se po zbabělém utěku z Afganistánu nestydí ukazovat na veřejnosti,mělo by zalézt hluboko do úkrytu.