Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Polojasno 1°C

Pavla (49) těžká mozková mrtvice upoutala na lůžko: Partnerka Alena se o něj stará s dcerkou Márinkou (9)

Autor: rc - 
7. října 2021
09:37

Pavel byl zdravý táta od rodiny. Se svou partnerkou Alenou, s níž je už dlouhých jedenáct let, vychovává dceru Márinku (9), svou dceru z prvního manželství Báru a Alenina syna z prvního manželství Martina. Rodina prožívala společně šťastné chvíle, dokud jim život vzhůru nohama neobrátila mozková mrtvice, která obětavého tátu upoutala na lůžko. Pavel nemluví, nemůže se hýbat a má problémy s polykáním.   Alena se mu s pomocí dětí věnuje den co den, ovšem Pavel by potřeboval rehabilitace, elektrický pohon na vozík a celá rodina nové auto, které by je přepravilo na milovanou rodinnou zahrádku, kde by trávili společný čas. 

Alena se s Pavlem seznámila před jedenácti lety. Oba dva již prošli vztahy, z nichž si do partnerství přivedli dvě děti. Alena vychovávala syna Martina a Pavel dceru Báru. Svatba se jim nezdála důležitá, ale velice si přáli mít společné dítě, což se jim nakonec splnilo a v roce 2012 přivítali na svět dceru Márinku. Společně si užívali rodinného života. „Pavel si svou první dceru neužil, kvůli nehezkému rozvodu a proto byl tátou Márinky na 200 %. Ona byla vždy na 1. místě a pro nás jako rodinu Pavel dělal první poslední,“ napsala Alena do úvodu veřejné sbírky na Donio.cz.

Těžká mozková mrtvice

V roce 2019 však Pavla začala bolest hlava, nikdo netušil, že se za bolestí hlavy může skrývat něco vážného. Pavel musel být převezen do nemocnice v Chomutově. „Po veškerých vyšetřeních mi bylo řečeno, že proběhla tzv. TIA (tranzitorní ischemická ataka),“ popsala Alena s tím, že se mu však v nemocnici udělalo lépe a tak byl propuštěn domů. Jeho stav se ale zhoršil a opět skončil v lékařské péči. Byl hospitalizován na oddělení ARO s respiračním selháním a v umělém spánku.

„V jeho 49 letech prodělal těžkou formu mozkové mrtvice v mozkovém kmeni, který je zodpovědný za základní životní funkce. Nikdy se s ničím neléčil, neprodělal žádnou operaci a pro nás to byla velká rána,“ píše Alena s tím, že jí lékaři sdělili, že je její partner ve vegetativním stavu, ale poté, co mu ukázala fotku Márinky, projevil emoce. Rok trávil ve zdravotnických zařízeních, ale jeho stav se nelepšil, až se Alena rozhodla, že ho vezme na Vánoce v roce 2020 domů v naději, že rodinné prostředí mu pomůže.

Problémy přetvávají

Očekávání se splnila a Pavlův stav se v kruhu nejbližších opravdu zlepši. „Dnes už Pavel zvládne sedět 5-6 hodin v křesle bez opěry hlavy, proleženiny se zahojily, přibral, chce chodit ven, avšak stále nemluví a nehýbe se. Komunikuje kýváním hlavy na odpověď ano/ne. Dokonce i dle logopedky, která ho vyšetřila, vnímá vše, bohužel, ale bez možnosti fyzické reakce. Logopedka zjistila, že umí číst a ví, o čem je řeč,“ vypisuje všechna zlepšení Alena s tím, že však má stále potíže s polykáním. Pokud bude nadále navštěvovat logopedku, má šanci začít mluvit.

Pomohly by intenzivní rehabilitace

Alena je na vše sama. Stará se nejen o svého manžela, ale také o jejich devítiletou dceru. Bydlí ve třetím patře, kde není výtah. „Podařilo se mi zajistit plošinu na schody, vozík a závěsný systém v bytě, který umožňuje mi Pavla přesunout do koupelny a obývacího pokoje,“ dodává Alena, která se proto rozhodla založit veřejnou sbírku. Pavlovi by pomohli intenzivní rehabilitace, navíc by mu chtěla pořídit pohon na elektrický vozík a auto Volkswagen caddy, který stojí 867 403 Kč, na což rodina nemá finance. Cesty k lékařům jsou bohužel časté a daleké.

VIDEO: 60 % lidí nepozná, že má mrtvici. Jaké jsou příznaky?  

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa