Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Nacistická olympiáda: Berlín propagoval „vyšší rasu“, nejvíc zlatých ale vyhrál černoch

Autor: ran - 
23. července 2021
05:00

Nacistické Německo sice na letní olympiádě v roce 1936 získalo nejvyšší počet zlatých medailí i medailí vůbec, nejúspěšnějším sportovcem her se však stal afroamerický sprinter Jessi Owens. Nacistické propagandě o nadřazenosti árijské rasy tak teprve 23letý mladík zaťal docela slušný pomyslný záhlavec.   

XI. letní olympijské hry v roce 1936 pořádalo nacistické Německo. Velkolepý sportovní svátek před 85 lety výrazným způsobem poznamenala Hitlerova propaganda za čistou árijskou rasu. Jako jedna z největších hvězd se tam přitom blýskl rychlonohý černošský účastník.   

Obrovská sportovní událost se konala v Berlíně od 1. do 16. srpna a zúčastnilo se jí tehdy rekordních 49 zemí a 3 961 sportovců. Olympiáda to byla na 12 let poslední, protože sled her byl přeťat druhou světovou válkou – další se konala až v roce 1948 ve Švýcarsku.

Německo olympiádu zneužilo ke své propagandě rasové nadřazenosti a antisemitismu. Většině svých sportovců židovského původu znemožnilo na hrách vystoupit, ostatní země z respektu k Hitlerově vládě své židovské přeborníky a přebornice do Berlína nepustily.

Největší ovace bral černoch z USA

Třetí říše získala celkem 89 medailí, z toho 33 zlatých, druhé místo obsadily Spojené státy americké s celkovým počtem 56 medailí.

A právě součástí výpravy USA byl i 23letý černošský atlet Jesse Owens, velký sprinterský talent. Své pověsti nezůstal nic dlužen a nacistům sebral pod nosem – a Hitlerovi přímo před očima, protože nejvýš postavený nacista olympijské soutěže osobně sledoval – čtyři zlaté medaile (100 m, 200 m, štafeta, skok daleký). Rovněž překonal tři světové rekordy. A to vše v jeden den.

Němci v ochozech z něj šíleli, po dobu olympiády se stal jejich miláčkem.