Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

Desetitisíce srnčích mláďat ročně zemře krutou smrtí: Zabijí je sekačky na trávu!

Autor: jel - 
10. června 2021
22:15

Malá srnčata se rodí v květnu a červnu, jejich matky je nechávají ve vysoké trávě a chodí je pouze nakrmit. Chrání je tak předtím, aby se nestala kořistí lišek, jezevců nebo divočáků. V trávě však často na mláďátka čeká jiná, opravdu krutá smrt. Na začátku května totiž začínají senoseče a pod koly sekaček skončí ročně až 70 tisíc srnčat.

Srnčí mláďata nezapáchají, jejich matka je proto nechává o samotě, aby k nim predátory nepřilákala. Jenže často tato srnčata potká mnohem krutější smrt. „Sekačka nebo kombajn má rozpětí až 12 metrů a jedou asi 40kilometrovou rychlostí. A nebavíme se jen o vysoké zvěři. Sekačka rozseká všechny živočichy i neživočichy a spoustu drobné zvěře,“ řekl před časem Blesku myslivec Bohumil Straka.

Navíc zvířata nezemřou hned, sekačka je často pouze poraní a oni pak celé hodiny krvácí. Zemědělci mají povinnost sečení oznámit myslivci, který by měl louku projít s loveckými psi. Tím zajistí, že srny si mláďata odvedou, nestane se tak ale vždy. Problém je prý i s tím, že ne každý to nahlásí.

Pomáhají i dobrovolníci!

„Jde o to, že zemědělci tohle nehlásí, dále jsou některé lány opravdu velké. Někdy se zvěř může vrátit. Samice občas uteče, odláká psa a mláďata zůstanou v trávě,“ popsal problémy Straka.

Zachránit malá srnčata pomáhají také dobrovolníci. Díky aplikaci, kterou vyvinula Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze se mohou propojit zemědělci, myslivci a dobrovolníci. Ti před sečením prochází pole a mláďata hledají a vyhánějí. Vždy je ale nutné tuto skutečnost konzultovat s myslivci. Pokud je totiž nutné srnčata přesunout, je potřeba udělat vše pro to, aby na mláděti neulpěl lidský pach. Matka už by ho totiž potom nikdy nepřijala! Pomohou k tomu gumové rukavice a to, když se zvíře zabalí do trávy.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa