Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Pár se nastěhoval do domu kompletně vytištěného na 3D tiskárně: Cítíme se jako v bunkru, říkají

Autor: jel - 
24. května 2021
21:34

Elize Lutzová (70) a Harrie Dekkers (67) z Nizozemí drží v Evropě opravdu neobyklé prvenství. Začali totiž legálně bydlet v domě kompletně vytištěném na 3D tiskárně. Neobvyklý dům, jehož tvar je inspirován balvanem, vznikl na předměstí Eindhovenu. 

Dům o ploše 94 metrů čtverečních postavila 3D tiskárna s robotickým ramenem a tryskou. Firma Saint-Gobain Weber Beamix, která za jeho výstavbou stojí, plánuje ještě další čtyři takovéto domy.

Noví obyvatelé jsou z neobvyklého bydlení nadšení. „Je to krásné,“ řekla Elize pro The Guardian a její partner ji doplnil a uvedl, že mu dům připomíná bunkr a cítí se v něm bezpečně. Do domu se dostávají pomocí digitálního klíče, tedy aplikace, která jim umožní otevřít dveře.

Dům je postaven tak, že 3D tiskárna na sebe kladla vrstvy betonu. Tvoří ho 24 samostatných částí, které byly vytištěny v továrně a firma je následně převezla na místo náklaďákem. Neuvěřitelné je, že vytištění neobvyklého domu trvalo jenom 120 hodin. Generální ředitel společnosti, která za projektem stojí, Bas Huysmans dodal, že pokud by se všechny prvky domu vytiskly najednou, trvalo by to méně než 5 dní.

„S 3D vytištěným domem nyní udáváme trend budoucnosti. Rychlá realizace cenově dostupných domů s tím, že máte kontrolu nad tím, jaký tvar bude váš dům mít,“ řekl k tomu Yasin Torunoglu, radní pro bydlení a územní rozvoj Eindhovenu.

koliaska ( 21. září 2021 18:44 )

Mně se tento koncept například docela líbí. Pokud se nemýlím, tak s něčím podobným se experimentuje už i u nás. Myslím si, že 3D domy mají před sebou ještě hodně dlouhou cestu. Já sama také doma trochu experimentuji s 3D tiskárnou, kterou máme z http­s://es­hop.sh­arpla­yers­.cz/3d-tiskarny Zatím na ni ale zkouším tisknout pouze takové menší drobnosti.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa