Záchranář David promluvil o hrůzách posledních měsíců: V očích lidí byla vidět beznaděj, říká
Dvaatřicetiletý David V. pracuje u pražské Zdravotnické záchranné služby jako záchranář. Přestože tuto práci již dělá deset let, poslední měsíce to pro něj bylo opravdu těžké. V rozhovoru popsal otřesné situace, kdy často přijížděli k lidem, kteří již byli nějakou dobu po koronaviru a umírali doma na plicní embolii.
Hned v úvodu rozhovoru pro novinky.cz záchranář prozradil, že únor a březen pro ně byli opravdu strašnými měsíci. U původně zdravých lidí se nemoc postupovala neuvěřitelně rychlým způsobem. „V jejich očích jste viděli beznaděj. To bylo nové a hrozivé,“ popsal David. „V tu chvíli víte, že ani vy, ani lékaři v nemocnici, a dokonce ani jejich přístroje nemusí být zárukou záchrany života nemocných.“
Uvedl, že je ale důležité, že alespoň dostanou šanci přežít. Popsal ale další smutnou věc - stává se, že vyjíždějí k lidem, kteří už jsou po koronaviru a doma umírají na plicní embolii. „Embolie je velmi zákeřná. Přijde zdánlivě z ničeho nic. Najednou se do třetího patra zadýcháte, řeknete si, že to máte po covidu, objeví se embolie, malý kousek ucpe cévu a my už přijíždíme resuscitovat,“ řekl záchranář.
Na závěr smutného vyprávění však přidal také jednu pozitivní historku o tom, jak v roce 2014 v Bavorsku zachránil na vánočních trzích ženu. Tehdy tam prý vůbec nebyla běžná laická resuscitace, která už v Čechách běžně fungovala. David už z místa odjížděl, když žena zkolabovala a nikdo jí nepomáhal.
„Musel jsem jim vysvětlovat, ať mě nechají, že vím, co dělám. Na to přijel lékař se záchranáři a těm jsem vše znovu říkal, oni na nic takového tehdy nebyli zvyklí. Zatímco u nás laická resuscitace už dávno fungovala,“ uzavřel David a dodal, že s ženou, které tehdy pomohl, je dodnes v kontaktu a posílají si vánoční přání.
dělá se mi nevolno z článku i jeho autora... neuvěřitelné co novináři dokáží. nepovedená snaha manipulovat a udržovat lidi v přesvědčení, že očkování je cesta. kdo je za podobné hnusy platí?