Pátek 16. duben 2021
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť se sněhem 6°C

Jaké byly manželky krutých diktátorů? Záhadná smrt Stalinovy ženy, zmlácení modelky i poprava rumunské „Matky národa“

 • Autor: jel - 
  8. 4. 2021
  06:05

  O obávaných diktátorech, jakými byli Stalin, Lenin nebo Tito, je toho známo hodně. Jaké však byly jejich manželky a manželství? Podívejte se na příběhy a osudy žen, které se provdaly za autoritativní vůdce.

 • 1.Krásná, ošklivá, vzdělaná nebo negramotná?

  Některé manželky měly na kruté vládce po svém boku obrovský vliv, jiné se od nich chtěly osamostatnit a existuje minimálně jedna, kterou národ nenáviděl víc než jejího muže. Vzít si autoritativního diktátora je velmi riskantní, a tak tyto ženy někdy zemřely v bídě, či dokonce skončily na popravišti.

 • 2.Záhadná smrt Stalinovi manželky

  Naděžda Allilujevová se do krutého sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina, kterému bylo v té době 40 a byl vdovcem, zamilovala už v patnácti letech. Skončila se školou a stala se jeho sekretářkou. Jejich manželství však začalo strašně. Po cestě na frontu Naděždu její budoucí manžel znásilnil. 

  Nebyla typickou manželkou diktátora. Nikdy se nenaučila vařit ani se nestarala o děti, chtěla být samostatná, měla vlastní názory a také si dovolila se svým manželem nesouhlasit. Což se Stalinovi samozřejmě nelíbilo a dvojice se často hádala.

  Naděžda se zapsala na studia. Její spolužáci, kteří nevěděli, kdo skutečně je, před ní otevřeně mluvili o hrůzách Sovětského svazu, jakými byl hladomor, nebo masové popravy. Svou manželku nakonec diktátor ze studia odhlásil.

  Zemřela za podezřelých okolností. Během slavnostní večeře, při níž byli přítomni i mnozí významní hosté, odmítla se připojit k přípitku. Neučinila tak ani poté, co ji k tomu její manžel vyzval a z večírku odešla. Další den spáchala sebevraždu. Oficiálně však zemřela na zánět slepého střeva. Ani její děti dlouho nevěděly o tom, že se jejich matka střelila do srdce.

  Naděžda Allilujevová se do krutého sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina, kterému bylo v té době už 40 a byl vdovcem, zamilovala už v patnácti letech. Naděžda Allilujevová se do krutého sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina, kterému bylo v té době už 40 a byl vdovcem, zamilovala už v patnácti letech. | profimedia
 • 3.Krásná Jovanka Titoová bojovala jako partyzánka

  Srbka Jovanka se narodila v chudé oblasti Jugoslávie. Už jako malá se musela po smrti matky starat o sourozence a domácnost, neměla tedy téměř žádné vzdělání. V 17 letech se však přidala k partyzánům. Právě tam se seznámila s Titem.

  Později se stala jeho sekretářkou a ochutnavačkou a po smrti jeho manželky se za něj provdala. Jejich vztah byl ale dlouho držen v tajnosti. Jovanka byla téměř negramotná, neuměla jazyky. Díky Titově pomoci se však všemu naučila a dokázala udělat dojem na mnohé státníky. 

  Bývalá partyzánka měla zřejmě obrovský vliv na svého manžela, čehož se začali obávat Titovi pobočníci a diktátora proti jeho ženě štvát. Později byla zatčena, protože prý plánovala převrat. Byla odvezena do jednoho z jejich domů, kde více než 30 let živořila. Po Titově smrti žila v bídě, v níž také zemřela.

  Krásná Jovanka Titoová bojovala jako partyzánka Krásná Jovanka Titoová bojovala jako partyzánka | profimedia

 • 4.Elena Ceaușescuovou národ nenáviděl

  Manželka rumunského prezidenta Nicolae Ceaușesca se narodila v chudé rodině. Nedokončila ani základní školu, z čehož měla celý život komplexy. Ty řešila tak, že místo aby studovala, tak si kupovala tituly a platila vědcům, aby psali odborné práce jejím jménem. Nebyla spokojená ani se svým vzhledem, proto na všech fotografiích musela být retušována.

  Bála se lidí, kteří by mohli být vzdělanější než ona, a tak zaměstnávala pouze téměř negramotné pracovníky. 

  Pod vládou Nicolae Ceaușesca žili Rumuni v obrovské bídě. Tu přiživila i některá šílená Elenina rozhodnutí. Zakázala potraty i antikoncepci a ženy pod 40 let musely mít minimálně 5 dětí. Ty však často končily v hrozných podmínkách v sirotčincích. Sama žena, která si nechala říkat dokonce Matka národa, přitom nakupovala předražené oblečení a jedla langusty a kaviár.

  Její vliv byl větší, než bývá u manželek politiků obvyklé. Elenu Ceaușescuovou národ nenáviděl. Když přišel převrat, byla zatčena a popravena zastřelením.

  Elena Ceaușescuová byla krutější než její manžel Elena Ceaușescuová byla krutější než její manžel | profimedia

 • 5.Grace Mugabeová se chtěla vlády chopit sama

  O Robertu Mugabeovi je toho možná známo méně než o předchozích diktátorech. Tento muž v roce 1980 osvobodil Zimbabwe od britské armády a v letech 1987-2017 byl jejím prezidentem. Zemi však dovedl do obrovských ekonomických problémů a nezměrné hospodářské krize. Nechával bezhlavě tisknout peníze, nezaměstnanost byla někdy i 85 procent a lidé ze země utíkali. Nechával také vyvražďovat nepohodlné občany.

  A jeho druhá manželka Grace? Ta si vzala o 41 let staršího Roberta po smrti jeho první ženy. Milovala moc a luxus, za který utrácela obrovské sumy peněz. Zbohatla neuvěřitelně rychle a dodnes není jasné jak. Kolem této ženy se objevilo obrovské množství skandálů. Zřejmě se zapletla do černého obchodu se slonovinou a obohacovala se na těžbě krvavých diamantů. Neváhala také do krve zbít mladou modelku, na kterou narazila v pokoji svého syna. 

  Proti Mungabeovým se rozhodlo vedení země zakročit v roce 2017. Grace totiž prohlásila, že by se po svém manželovi mohla chopit vlády ona. A tak byla dvojice uvržena do domácího vězení a o dva roky později Robert zemřel.

  Grace Mugabeová se chtěla vlády chopit sama Grace Mugabeová se chtěla vlády chopit sama | profimedia

 • 6.Leninově manželce nemoc znetvořila obličej

  Naděžda Krupská kupodivu pocházela ze šlechtické rodiny, později ji však uhranul marxismus. Díky němu potkala svou lásku Vladimira Iljiče Uljanova, který si nechal říkat Lenin. Krupská se zajímala o politiku a vzdělanost. Svého manžela následovala i do vyhnanství.

  Bohužel trpěla nemocí štítné žlázy, tehdy neléčitelnou. Ta jí postupem času znetvořila obličej a nemohla kvůli ní mít děti. Lenin si během jejich manželství našel milenku, francouzskou revolucionářku Iness Armandovou. Když Krupská vztah odhalila, navrhla Vladimirovi rozvod, ten však odmítl a milenka se nakonec na čas nastěhovala k nim domů. Naděžda jí dokonce někdy hlídala děti. 

  Po Leninově smrti tvrdě kritizovala Stalina, ten se ji však bál odstranit, protože byla u lidí oblíbená.

  Naděžda Krupská ku podivu pocházela ze šlechtické rodiny, později ji však uhranul marxismus. Díky němu potkala svou lásku Vladimira Iljiče Uljanova, který si nechal říkat Lenin. Naděžda Krupská ku podivu pocházela ze šlechtické rodiny, později ji však uhranul marxismus. Díky němu potkala svou lásku Vladimira Iljiče Uljanova, který si nechal říkat Lenin. | profimedia

 • 7.Galerie:

   

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa