Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Lobotomie, předávkování, smrt na lyžích i nehoda letadla: Historie prominentních rodin jsou plné tragédií

 • Autor: ran - 
  26. 11. 2020
  05:35

  Příslušníci rodin bohatých prominentů, vlivných bankéřů a průmyslníků se většinou rodí se stříbrnou lžičkou v ústech. Zajištěn šťastný život ale ani tak nemají. Ani to, kolik jim zakladatel rodu svým výjimečným nápadem, výjimečnou pílí a často také výjimečně ostrými lokty vydělal, jim nezaručuje, že půjde i v následujících generacích dynastie všechno jako po drátkách. Neštěstí a tragické smrti se nevyhýbají ani jim. Třeba takový rod Kennedyů je tragédiemi přímo vyhlášený a s různými neštěstími jsou spojené i jiné známé rody, například miliardářů Gettyů, Rothschildů nebo Rockefellerů.

 • 1.Atentáty, drogy, letecká neštěstí i smrt při lyžovačce – prokletý rod Kennedyů

  Na známou americkou dynastii vysoce postavených politiků se neštěstí jen lepí. Je jich tolik, že se rádo a často hovoří o „prokletí rodu Kennedyů“. Nejznámější tragédií je samozřejmě předčasná smrt 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1963, kdy ho v texaském Dallasu puškou zastřelil atentátník. Jedna ze střel mu způsobila rozsáhlé zranění hlavy, které nemohl přežít. Kulka mu doslova roztrhala dobrou polovinu lebky.

  JFK měl bratra, který také neskončil slavně, a to už o téměř 20 let dříve než oblíbený prezident. V roce 1944 zemřel v pouhých 29 letech v bombardéru, který pilotoval. Letadlo explodovala nad Anglií cestou do speciální válečné operace, která měla proběhnout nad francouzským územím proti německým silám. Jedna ze sester JFK, Rosemary, prozměnu trpěla sníženou inteligencí, psychickými problémy a výrazným střídáním nálad. Rodiče jí v roce 1941 zařídili lobotomii, která jí měla od potíží ulehčit. Místo toho se její stav výrazně zhoršil, udává se, že jí inteligence klesla až na úroveň dvouletého dítěte. Po zbytek života až do své smrti v 86 letech žila po ústavech.

  I jeden z mladších bratrů prezidenta JFK, Robert Kennedy, zemřel tragickou smrtí. Robert, který se vypracoval až na ministra spravedlnosti v bratrově vládě, zemřel při atentátu v roce 1968 těsně po svém projevu v Los Angeles. Druhý z bratrů zase jen o vlásek unikl smrti, když se v roce 1964, jen pár měsíců po atentátu na JFK, zřítil s letadlem do jabloňového sadu. Měsíce se zotavoval z propíchnuté plíce, vážného zranění zad, zpřelámaných žeber a vnitřních krvácení. Dost dalších členů rozvětvené rodiny se předávkovalo, zemřelo při lyžovačce, při další letecké nehodě nebo se utopili.

  Tragické okamžiky u Kennedyů, to není jen atentát na prezidenta JFK, ale i lobotomie, drogy a letecká neštěstí. Tragické okamžiky u Kennedyů, to není jen atentát na prezidenta JFK, ale i lobotomie, drogy a letecká neštěstí. | Profimedia.cz, nps.gov

 • 2.Nechtěl zaplatit výkupné za svého vnuka – ropný magnát J. P. Getty

  Nejznámější příběh miliardářské rodiny Gettyů se pojí s Jean Paulem Gettym a jeho vnukem. J. P. Getty byl synem zakladatele rodu a extrémně zbohatl na ropě. V roce 1957 byl časopisem Fortune prohlášen nejbohatším žijícím Američanem. Byl velmi přísný, ale projevoval i smysl pro humor, třeba když ve své knize čtenářům předestřel tři jednoduchá pravidla úspěchu: vstávejte brzy, pilně pracujte a najděte ropu. Když mu partička mafiánů unesla vnuka, ukázal ale svoji tvrdou, až krutou stránku osobnosti.

  J. P. Gettymu (III.) bylo 16 let, když ho v roce 1973 unesli nezjištění členové italské mafie. Ujížděl už nějakou dobu na drogách a alkoholu a dědeček v něm viděl sice bystrého, ale jinak nezdárného potomka. Miliardář se zdráhal zaplatit za něj 17 milionů dolarů s dodatkem, že má 14 vnoučat - kdyby prý teď zaplatit byť jen jediný haléř, zítra mu unesou i ty zbývající. Chvíli J. P. Gettyho III. dokonce podezíral, že z něj jen mladík chce vytřískat peníze na další chlast a večírky.

  Změnil názor, když únosci doručili do jedněch italských novin pravé ucho uneseného a jasně deklarovali připravenost k tomu vracet mladíka po kouskách. Dědeček nakonec výkupné zaplatil, ale podařilo se mu ještě předtím jeho výši srazit na 3 miliony dolarů. J. P. Getty III. se stihl oženit a zplodit děti, následkem nezřízeného života ale dostal ve 24 letech mrtvici a až do konce života byl upoutaný na invalidní vozík. Ochrnul, přestal mluvit, byl téměř slepý a ze svého miliardářského dědictví si toho moc neužil. Zemřel v roce 2011, bylo mu 54 let.

  Jednoho ze synů drsňáka Gettyho také potkal krutý osud. Nedlouho po narození v roce 1946 mu zjistili nádor na mozku, který ho připravil o zrak a přichystal mu smrt ve 12 letech. J. P. Gettyho jeho existence víceméně obtěžovala. Zejména si stěžoval na neúměrně vysoké účty za synovu léčbu. Jiní potomci velkého mocipána ale nesou velkou část jeho dědictví a majetků dál. Někteří se vyšvihli ve svém vlastním oboru podnikání. Mark Getty například vlastní obrovskou fotobanku Getty Images, což je databáze více než 80 milionů snímků a 50 tisíc filmových záběrů a jejích služeb využívají zejména média a reklamky. 

  Ale i mezi Gettyi bylo předčasných konců víc, ač už o něco méně „chytlavých“. Jeden za všechny, Andrew G., jeden z oněch 14 vnuků magnáta J. P. Gettyho. Kromě toho, že dědil, byl také činný jako obchodník, režisér a filantrop. Zemřel ve 48 letech, zřejmě na vnitřní krvácení z prasklého vředu. Ke skonu ale dopomohla i srdeční choroba a to, že Andrew užíval metamfetamin.  

  „Ropná“ dynastie Gettyů, to není jen bohatství a moc, to jsou i smutné příběhy. „Ropná“ dynastie Gettyů, to není jen bohatství a moc, to jsou i smutné příběhy. | Profimedia.cz, Isifa.com

 • 3.Oběšenec, feťák i kráska na čtyřkolce – aneb nečekaná úmrtí u Rothschildů

  Jedna z nejznámějších, nejbohatších a nejvlivnějších evropských dynastií má své kořeny také až v 18. století. Jejich podnikatelské aktivity zahrnují zejména bankovnictví a vinařství, ale své zájmy mají i v mnoha dalších oblastech ekonomiky. A ano, ani členové rozvětveného rodu Rothschildů neměli vždy na růžích ustláno.

  Elisabeth Rothschildová, manželka barona Philippea Rothschilda, který patřil k rodinné větvi věnující se výrobě vína, skončila v koncentračním táboře. Zemřela v něm v roce 1945. Jejich dcera Philippine (tehdy jí bylo 10 let) byla svědkem toho, jak jí maminku odvádí gestapo. Zdědila rodinný majetek a jako majitelka francouzského vinařství Château Mouton Rothschild s ním hospodařila až do své smrti v roce 2014.

  Relativně nedávno, v roce 1996, se ve 41 letech v pařížském hotelu oběsil Amschel Rothschild, který měl funkci v jedné ze společností anglické větve dynastie, která se věnuje bankovnictví. K sebevraždě použil šnůru od županu, přivázanou k držáku na ručníky. Má se ale za to, že tou pravou „šňůrou kolem krku“ bylo břímě jeho dědictví ve výši 18 milionů liber (530 milionů korun). Dalším mladým mužem, kterého nepotkal šťastný osud, byl Raphael de Rothschild, který se ve 23 letech předávkoval mixem drog.

  Zcela nedávného data je pak smrt mladičké Iris Annabel Goldsmithové (†15). Ta se v roce 2019 zabila při nehodě na čtyřkolce, s níž se proháněla na polích u farmy svých rodičů. Iris byla dědičkou dokonce dvou nejbohatších britských rodin – vedle majetku Rothschildů ji čekal i ten Goldsmithů. Oba rody se spojily sňatkem v roce 2003, kdy si Ben Goldsmith vzal o dva roky mladší Kate Rothschildovou. Jejich společný majetek se odhadoval v přepočtu na 9 miliard korun. Moc štěstí ale na jejich straně nebylo. Dcera jim zemřela a manželství jim nevydrželo.

  Rohtschildové museli přetrpět sebevraždy i koncentrační tábory. V roce 2020 pak i tragickou smrt mladičké dědičky, která se měla stát nástupkyní rovnou dvou miliardářských rodů - Rothschildů a Goldmisthů. Rohtschildové museli přetrpět sebevraždy i koncentrační tábory. V roce 2020 pak i tragickou smrt mladičké dědičky, která se měla stát nástupkyní rovnou dvou miliardářských rodů - Rothschildů a Goldmisthů. | Profimedia.cz

 • 4.Kanibalové snědli miliardáře, když obdivoval jejich umění – dynastie Rockefellerů

  Dynastie Rockefellerů je takový americký protějšek Rothschildů. Různé větve rodiny mají dodnes nemalý vliv v hospodářství a potažmo i politice. Jako jiní vlivní a bohatí lidé, i oni se v průběhu času naučili věnovat filantropickým aktivitám a promlouvat do uměleckého života. Nejznámějším příběhem s nešťastným koncem z jejich řad je ten o sběrateli umění, který skončil v hrnci a zubech nelítostných kanibalů. Domorodce vůbec nezajímalo, že si pochutnali zrovna na obdivovateli jejich kmenového umění. Chutnal stejně jako jiní.

  Michaelu Clarkovi Rockefellerovi bylo v roce 1961 23 let. Byl synem Nelsona Rockefellera, velkého boháče a vnuka zakladatele ropné společnosti Standard Oil Johna D. Rockefellera. Nelson se mimo jiné stal guvernérem státu New York a později viceprezidentem Spojených států. Jeho syn Michael si ale slávy ani přepychu neužil. Nejdříve se v tehdejších novinách uvádělo, že ho v mořských vlnách u Nové Guineje sežral žralok, když se s ním převrhl katamaran, na němž si testoval své námořnické umění.

  Později se však dospělo k závěru, že sice doplaval až ke břehu, ale tam si zesláblého trosečníka připravili jako hlavní chod právě kanibalové. A proč se pustil do tak nebezpečných končin? Sháněl se tam u příslušníků etnika Asmat po jejich dřevěných vyřezávaných artefaktech. Ty pak dovážel do Spojených států, kde jeho otec založil dnes již neexistující Muzeum primitivního umění. Michael si sice plodů svého sběratelského nadšení příliš neužil, přesto ale jím tak dobrodružně sehnané exponáty nadále dělají parádu ve sbírkách muzeí v New Yorku i jinde po světě.

  Michael ale, jak jinak, nebyl se svým předčasným úmrtím v rodině sám. Lékař Richard Rockefeller se v roce 2014 zabil ve svém soukromém letadle, které sám pilotoval. Ač byl zkušeným letcem, cestu na oslavu 99. narozenin svého otce a tehdy ještě stále patriarchy rodu - Davida Rockefellera - nezvládl. Roztříštil se o zem kvůli prostorové dezorientaci pár minut po startu. Winifred Rockefellerová v roce 1951 v americkém Greenwichi sprovodila ze světa sebe i své dvě mladičké dcery. Udusily se zplodinami ve dvou autech umístěných v jejich garáži. Když Winifred umírala, bylo jí 47 let a měla za sebou pobyt v psychiatrické léčebně. V nijak nízkém věku (†72), nicméně tragicky zahynul i John D. Rockefeller (III.). Zabýval se zejména filantropickými projekty. Zemřel v roce 1978 při automobilové nehodě. 

  Rockefellerové mají také „pestrý“ seznam tragédií. Rockefellerové mají také „pestrý“ seznam tragédií. | Profimedia.cz

 • 5.Utopil se na Titanicu - John Jacob Astor (IV.)

  Jednu z „nejslavnějších“ smrtí, dá-li se to tak říct, měl realitní a hotelový magnát, ale i vynálezce a spisovatel John Jacob Astor (IV.). Narodil se v New Yorku v roce 1864 a zemřel v ledových vlnách severního Atlantiku v roce 1912 při zkáze zámořského parníku. Na palubě Titaniku byl bezkonkurenčně nejbohatším pasažérem. Vydělal si na tehdejší dobu obrovské jmění podnikáním s nemovitostmi, které nejen prodával, ale i stavěl. Ještě než se utopil v oceánu, byl vyhlášen nejbohatším člověkem planety.

  Rodina Astorů má také hluboké kořeny, sahají minimálně do 18. století, kdy se na scénu vyšvihl John Jacob Astor (rozumí se I.). Rodina se později profilovala zejména v USA a Spojeném království, ale zcela původně pochází z regionu italských Alp a Německa. V jejích řadách stálo mnoho zámožných mužů i žen, ale takovou „slavnou“ smrt, jaké se dočkal newyorský developer JJA IV., nepotkala ani jednoho z nich.

  Na Titaniku se John Jacob Astor (IV.) plavil z Francie do USA i se svojí těhotnou manželkou a jejich společným psím miláčkem Kitty. Manželka se po slavném nárazu do ledovce nalodila spolu s ostatními ženami do jednoho z člunů. Její manžel jí osobně pomáhal do člunu se dostat, místo na něj v něm ale nevyzbylo, ač se několikrát snažil přemluvit hlídače pořádku, aby ho pustili s ní, s odkazem na její požehnaný stav. Pravidlo, že se žádný muž nenalodí dříve, než budou všechny ženy v bezpečí, se ale dodržovalo striktně, takže tehdejší nejbohatší muž byl minimálně dvakrát odmítnut. Identifikovali ho později jako mrtvolu číslo 124. Jeho totožnost prokázaly iniciály vyšité na podšívce kabátu a kromě dalších u něj nalezených předmětů také jeho zlaté hodinky. Ty jeho syn nosil až do své smrti jako památku na svého otce, kterého osobně nikdy nepoznal.     

  Astorové přišli o nejbohatšího člověka planety při zkáze Titaniku. Astorové přišli o nejbohatšího člověka planety při zkáze Titaniku. | Profimedia.cz

 • 6.Slavní pivovarníci truchlí nad čerstvou tragédií - Guinessové

  I velcí irští pivovarníci, rodina Guinnessů, jejichž jméno dodnes nese šestá nejprodávanější značka piva, měli své tragédie. A nebylo jich málo. Walter Edward Guinness alias Lord Moyne byl politik a především vlastník už tehdy slavného pivovaru, který založili jeho předkové v 18. století v Irsku. Lord Moyne se vedle svého dědického údělu věnoval i aktivní účasti v politice. Jeho kariéra ale skončila v jeho 64 letech, když ho v roce 1944 v Káhiře zabila židovská teroristická skupina Lechi. Do oblasti tehdy zavítal ve funkci ministra kolonií.

  Tara Browne, další dědic pivního impéria, zemřel v 21 letech při tragické nehodě v Londýně. Bylo to v roce 1966 a událost se dostala nejen do novin, ale dokonce i jedné písně slavné britské skupiny Beatles. Mladík se pod vlivem drog a alkoholu proháněl v autě s modelkou Suki Potier a vinou nepozornosti vletěl do zaparkovaného náklaďáku. Zraněním podlehl hned následující den, přítelkyně přežila. Podle jejích slov se mladíček před smrtí zachoval jako pravý hrdina – strhl prý volant tak, aby jí na poslední chvíli zachránil život.

  Přes nízký věk byl Tara rozvedený a měl už dvě malé děti, soud je svěřil do opatrovnictví jejich babičce. Jak nejznámější člen kapely The Beatles John Lennon v jednom rozhovoru v roce 1980 prozradil, píseň „A Day in the Life“ měla inspiraci právě v Browneově autonehodě. Lennon se s bohatým dědicem osobně znal, o jeho smrti si však přečetl v novinách. Hned prý sedl ke klavíru a pod vlivem okamžiku napsal slova písně. Jiná členka rodiny Lady Henrietta Guinnessová ukončila dobrovolně život skokem z mostu v italské Umbrii.

  Jako nejmladší člen předčasně zemřel maličký Peter Guinness (†4), kterého v roce 1978 zahubila další autonehoda. Zcela nejčerstvější rána ale přišla v listopadu 2020 a týkala se dědičky miliardového království Honor Ulothové (†19). Její rodina právě pořádala sešlost v jejich sídle v anglickém hrabství Sussex, které má, přepočteno na koruny, hodnotu dechberoucích 103 milionů korun. Slavnost ovšem skončila ohromným smutkem. Mladičkou Honor její patnáctiletý bratr nalezl bezvládnou ležet na dně přepychového bazénu. Studentka umění a dcera Ruperta Ulotha a Lady Louisy Jane Guinnessové zemřela šest dní nato v nemocnici na poranění mozku. Její rodina darovala Honořiny orgány, které pomohly celkej 14 lidem.

  Guinnessové oplakávají svoji krásnou a mladou dědičku, která si v privátním bazénu způsobila vážné zranění a po pár dnech na ně v nemocnici zemřela. Guinnessové oplakávají svoji krásnou a mladou dědičku, která si v privátním bazénu způsobila vážné zranění a po pár dnech na ně v nemocnici zemřela. | Facebook

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi