Odbojáři z Rakovníka plánovali zabíjet komunisty: Po zpackané vraždě dostali všichni oprátku!

Autor: SKS - 
23. září 2020
05:40

Komunistický převrat v roce 1948 zásadně ovlivnil životy většiny občanů Československa. Někteří z nového uspořádání profitovali, jiným udělal totalitní režim ze života peklo. Takoví lidé pak často volili emigraci. Našli se ale i jedinci a skupiny lidí, kteří se rozhodli pro protikomunistický odboj. Mezi ně patřili i Karel Chaloupecký, Oldřich Sklenička a Václav Bejček z Rakovníka, kteří se v roce 1951 rozhodli proti režimu aktivně bojovat. Jejich buňka ovšem provedla jedinou akci, po které všichni tři skončili na popravišti.

O případu skupiny Chaloupecký a spol. informoval v roce 2015 ve čtvrtletníku Paměť a dějiny Ondřej Hladík z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Hlavou skupiny byl podle Ondřeje Hladíka Karel Chaloupecký, obchodník, kterého v březnu 1948 zatkli pro černý obchod. Ve vazbě pak 17 měsíců čekal na rozsudek osm měsíců odnětí svobody. „Nelze však říci, zda opravdu „šmelil“, nebo jestli se jednalo o první projev perzekuce živnostníka zastávajícího nevhodné politické názory,“ uvedl Hladík. Chaloupecký byl národní socialista, věznění bral jako perzekuci kvůli politické příslušnosti.

Karel Chaloupecký o svůj obchod po zatčení přišel, po propuštění z vězení pracoval jako kopáč a dělník v povrchovém dole. V té době začal uvažovat o útěku na Západ. Vše ale nakonec dopadlo jinak. V povrchovém dole se seznámil s dalším dělníkem Oldřichem Skleničkou, který sdílel jeho protikomunistické názory. Sklenička pak začal chodit k Chaloupeckým pravidelně poslouchat zahraniční rozhlas.

V červnu 1951 se pak Sklenička seznámil s kovářem Václavem Bejčkem. Také on byl ostře zaměřený proti komunistickému režimu. Sklenička s Bejčkem plánovali přejít hranice, ale nevěděli, jak na to, a tak kontaktovali Karla Chaloupeckého, který byl starší a měl kontakty na převaděče.

Schůzka skončila rozhodnutím, že je třeba proti režimu vystoupit aktivně na území Československa. Trojice se nejprve rozhodla tisknout letáky s nápisem Masarykovi bojovníci nastupují do boje za svobodu. Odbojáři plánovali, že budou přepadávat a bít funkcionáře komunistické strany a plakáty u nich budou nechávat jako výstrahu.

Skupina pro své útoky pak vytipovala několik komunistů z okolí. Všem členům skupiny bylo ale brzy jasné, že pokud má mít buňka naději na delší existenci, je třeba dotyčné jakožto svědky vraždit.

Pokračujte ve čtení vytvořením bezplatného účtu nebo přihlášením

Pokračovat

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání