Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Polojasno 25°C

Vila „ústeckého Bati“ je na prodej: Luxusní dům hostil zahraniční umělce, dnes láká jen zloděje

Autor: chal - 
18. listopadu 2020
16:14

Ve své době patřila Schichtova vila v Ústí nad Labem k nejdůležitějším budovám ve městě, historici o ní mluví jako o kulturním centru. Honosná neobarokní budova s velkorysou zahradou má ale časy své největší slávy už dávno za sebou. Posledních 15 let zeje prázdnotou a čeká na nového majitele.

Slavná minulost, nejistá budoucnost. Tak by šel ve stručnosti shrnout příběh Schichtovy vily, která je od roku 2005 na prodej. Do té doby alespoň fungovala jako vysokoškolská kolej, posledních 15 let je ale prázdná.

Neobarokní vila postavená koncem dvacátých let dvacátého století byla ve své době skutečným klenotem Ústí nad Labem. Heinrich Schicht, majitel firmy vyrábějící mýdla, v ní s manželkou Martou často pořádal večírky, koncerty a výstavy.

Při organizaci těchto akcí se přitom neomezoval jen na Ústí nad Labem, zval umělce z celého Československa a dokonce i ze zahraničí. Ve vile žil se svou ženou až do roku 1945, kdy byla jeho rodina odsunuta do Německa a dům byl znárodněn.

Od té doby budova sloužila vzdělávacím institucím, nejprve v ní byla zřízena vojensko-politická škola, později přešla nemovitost do správy pedagogické fakulty. Do roku 2005 sloužila Schichtova vila jako chlapecká kolej Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Od té doby je nabízena ke koupi.

Prodej vily byl už tak v mrtvém bodě, nicméně fakt, že byla roku 2014 vyhlášena kulturní památkou, situaci zřejmě ještě ztížil. Případný zájemce by totiž úpravy domu musel řešit s památkáři.

Na začátku roku 2020 převzal správu Schichtovy vily stát, který ji nadále nabízí k prodeji prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Dostupná je za cenu minimálně 19 150 000 korun, aukce se uskuteční koncem listopadu. Areál v současnosti musí hlídat bezpečnostní agentura, protože je vila vzhledem ke kvalitním materiálům použitým při její stavbě oblíbeným terčem zlodějů.

krapotkin ( 18. listopadu 2020 17:27 )

Když mi dají 200 melounů, tak si tu ruinu vezmu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa