Pátek 27. listopad 2020
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo 2°C

Na Sardinii se zrodil psí zázrak: Zelenému štěňátku říkají „Pistácie“!

Autor: lš - 
26. října 2020
11:39

Vzácný přírůstek se narodil do rodiny farmáře z Itálie. Když fenka porodila bílá štěňata, nebylo to nic neočekávaného. To ale jen do chvíle, než světlo světa spatřilo štěně se světle zelenou srstí!

Malloci, který vlastní spolu s nevlastním bratrem Giannangelelem farmu na ostrově Sardinie, má celkem osm psů. Právě jeden z nich, fenka Spelachia, mu porodila toto raritní štěňátko. Přitom čtyři jeho bráškové jsou jako maminka celí bílí!

Podle expertů jsou takto zbarvení hafani velkou vzácností. Jev způsobuje obvykle biliverdin, tedy zelené barvivo nacházející se třeba ve žluči. U lidí může třeba za postupné zbarvování modřin dozelena... Když se biliverdinu v těle feny uvolní více, než je obvyklé, smíchá se s plodovou vodou, která obklopuje štěňata. Po několika týdnech od narození ale zelený nádech zmizí.

Přesto má farmář vlastní, poněkud odlišné vysvětlení. „Zelená je symbolem naděje a štěstí. Takže pejsek byl možná předurčen k tomu, aby v době pandemie lidem pomáhal vyčarovat na tváři úsměv,“ říká o štěněti, které okamžitě dostalo jméno Pistácie podle známé oříškové pochoutky zelené barvy, jeho majitel. Možná i proto všichni bráškové poputují do nových domovů, ale on zůstane na farmě s ostatními psy a bude hlídat tamní ovce...

Nejcennější odrůda pistácií přitom pochází ze Sicílie, tedy oblasti Itálie? Rostou na stromech na svazích sopky Etny, kilo vyjde na zhruba na 400 korun. Není divu, že farmář pojmenoval psa právě tak...

Podobný případ se stal i před třemi lety ve Velké Británii, kde zelenou fenku pojmenovali Fiona, po zlobřici z oblíbené pohádky Shrek.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud