Zpěvák Jim Morrison (†27) zemřel ve vaně: Zabil ho můj přítel, prohlásila hudebnice

Autor: yks - 
3. července 2020
15:14

Svět si v pátek připomíná tragickou smrt zpěváka a básníka Jima Morrisona, který proslul především jako člen neméně slavné americké rockové skupiny The Doors. Od chvíle, kdy jeho bezvládné tělo objevila jeho přítelkyně ve vaně pařížského bytu v ulici Rue Beautreillis, uplynulo již 49 let.

Proslavily ho hypnotické nápěvy i texty, které fanoušky dostávaly do transu, i melodické milostné písničky, které si broukali lidé u rádia. V divokém životě amerického zpěváka Jamese Douglase Morrisona máloco probíhalo podle pravidel. Jeho plamen hořel velmi jasně, a on tak, jako mnozí nadaní umělci před ním i po něm, odešel velmi mladý. Když vydechl naposledy, bylo mu pouhých 27 let.

Klub, o jehož členství nikdo nestojí

Zařadil se tak do neoficiálního „Klubu 27“, v němž mu dělají společnost neméně talentovaní umělci, kteří také na dortu nikdy neměli mít 28 svíček. Je mezi nimi fenomenální kytarista a interpret Jimi Hendrix, nezaměnitelná zpěvačka Janis Joplin, frontman kultovní Nirvany Kurt Cobain, nebo hvězdná Amy Winehouse. 

V případě Jima Morrisona lze říct, že na onen snad svět vyloženě spěchal. Nic z jeho eskapád by ale patrně neproniklo do světa, nebýt jeho fenomenálního úspěchu v pozici zpěváka kapely The Doors, která ve druhé polovině 60. a na počátku 70. let válcovala světové hitparády hity jako Light My Fire, People Are Strange, Hello I Love You nebo The End.

Hudbou i projevem strhoval davy

The Doors se zformovali v době, kdy publikum hladovělo po novém poselství a a kapela jim ho dokázala přesvědčivě dodat. Morrison, s odřenýma ušima vystudovaný filmař, se díky svému uhrančivému zjevu i projevu dokázal skvěle uplatnit vedle hypnotických tónů elektrických varhan Raye Manzareka a s vydatnou podporou zbylých členů kapely, kytaristy Robbyho Kruegera a bubeníka Johna Densmorea vytvořili hudbu, která oslovuje posluchače dodnes a často bez ohledu na jejich datum narození.

Rubem fenomenálního úspěchu kapely byly problémy, které excentrický showman dělil mezi drogy na jedné straně a alkohol na straně druhé. Není pochyb o tom, že přispěly na jedné straně k charakteru jeho textů i k jeho nezaměnitelnému projevu, na druhou stranu, ale přinesly i četné problémy, které společně se žalobou za nemravné odhalování, ke kterému mělo dojít během koncertu na Floridě, vedly nakonec k Morrisonovu odchodu z kapely a v březnu 1971 k jeho cestě do Francie. Společnost mu tam dělala jeho celoživotní láska a partnerka Pamela Coursonová.

 

Smrtonosná dávka v žilách?

Právě ona ho toho nešťastného sobotního rána 3. července 1971 našla ve vaně. Jako oficiální příčina smrti bylo uvedeno srdeční selhání, ale o Morrisonovi i jeho partnerce bylo známo, že se rozhodně nevyhýbají užívání tvrdých drog. Ty se ostatně staly osudnými i Pamele, která svého druha následovala na onen svět o pouhé 3 roky později.

O příčinách Morrisonovy smrti se ovšem nepřestává spekulovat a, jako v případě většiny podobně kultovních osobností, existují i teorie, které tvrdí, že svou smrt fingoval, aby se zbavil nepohodlného věhlasu a mohl začít žít v ústraní po boku své lásky.

Jenže proti tomu se staví svědectví zpěvačky Marianne Faithfull, která v rozhovoru pro magazín Mojo vzpomínala na na bezprostřední okolnosti, které předcházely Morrisonově smrti. V té době prý měla vztah s heroinovým dealerem celebrit Jeanem De Beiteuilem. „Šel na návštěvu k Jimu Morrisonovi a zabil ho. Chci říct, jsem si jistá, že to byla nehoda. (..) Ten herák byl příliš silný. Jo, a on umřel,“ sdělila v rozhovoru a dodala, „každý, kdo je spojený s tou smrtí, zemřel, kromě mě.“

Jim Morrison byl pohřben na pařížském hřbitově Père-Lachaise a z jeho hrobu se stalo poutní místo. Písně The Doors  i díky jeho unikátnímu nadání nadále oslovují nové a nové generace fanoušků.

wp3t ( 3. července 2020 16:34 )

rip Jimmy, ale to si ty vlastně nikdy nechtěl.

wp3t ( 3. července 2020 16:33 )

This is the end
Beautiful friend
This is the end
My only friend, the end


Of our elaborate plans, the end
Of everything that stands, the end
No safety or surprise, the end
I'll never look into your eyes again


Can you picture what will be?
So limitless and free
Desperately in need
Of some stranger's hand
In a desperate land


Lost in a Roman wilderness of pain
And all the children are insane
All the children are insane
Waiting for the summer rain, yeah

There's danger on the edge of town
Ride the King's Highway, baby
Weird scenes inside the gold mine
Ride the highway west, baby
Ride the snake, ride the snake
To the lake, the ancient lake, baby
The snake, he's long, seven miles
Ride the snake
He's old and his skin is cold
The west is the best
The west is the best
Get here and we'll do the rest
The blue bus is calling us
The blue bus is calling us
Driver, where you taking us?


The killer awoke before dawn
He put his boots on
He took a face from the ancient gallery
And he walked on down the hall
He went into the room where his sister lived, and then he
Paid a visit to his brother, and then he
He walked on down the hall, and
And he came to a door
And he looked inside
"Father?" "Yes, son?" "I want to kill you"
"Mother? I want to..."

Come on baby, take a chance with us
Come on baby, take a chance with us
Come on baby, take a chance with us
And meet me at the back of the blue bus
Of the blue bus, on the blue bus, on the blue bus
Come on yeah
Fuck, fuck-ah, yeah
Fuck, fuck
Fuck, fuck
Fuck, fuck, fuck yeah!
Come on baby, come on baby
Fuck me baby, fuck yeah
Woah
Fuck, fuck, fuck, yes!
Fuck, yeah, come on baby
Fuck me baby, fuck fuck
Woah, woah, woah, yeah
Fuck yeah, do it, yeah
Come on!
Huh, huh, huh, huh, yeah
Alright
Kill, kill, kill, kill, kill, kill


This is the end
Beautiful friend
This is the end
My only friend, the end

It hurts to set you free
But you'll never follow me
The end

frantacizek ( 3. července 2020 15:47 )

hezký článek

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud