Romka vystudovala Harvard a zkusila si pronajmout byt v Mostě: Majitel jí řekl, že takové lidi nechce

Autor: chal - 
29. dubna 2020
17:52

Podivný inzerát s nabídkou bytu 2+1 v Mostě na internet vyvěsil příležitostný herec a majitel sbírky klystýrů Jiří Mária Sieber. Majitel nemovitosti napsal, že „byt není vhodný pro absolventy Harvard university a modely Louis Vuitton." Zvláštní informace zaujala absolventku Harvardu Petru Gelbart, která následně kontaktovala Siebera, aby se na inzerát zeptala. Odpovědi se nestačila divit. Na incident upozornil server Romea.cz.

Když Petra Gelbart, absolventka univerzity v Harvardu, na sociální síti narazila na inzerát, ve kterém Jiří Mária Sieber nabízel k pronájmu byt v Mostě, zarazila se nad jednou zvláštní větou. „Byt není vhodný pro absolventy Harvard university a modely Louis Vuitton,“ dočetla se.

Rozhodla se Sieberovi na uvedené telefonní číslo zavolat, aby jí onu větu vysvětlil. „Nechápete? Je to úplně jednoduchý. Všichni Cikáni si dávají na svůj Facebook, že absolvovali Harvard University a že jsou modely Louis Vuitton, a protože to není pravda, tak takovéhle lidi nechci," odpověděl Sieber. Petra Gelbart reagovala slovy, že ona sama je Romka. „Tak to je ještě horší," dostalo se jí šokující odpovědi.

Podle Siebera je totiž Rom rasistické označení, které údajně vyjadřuje nadřazenost Romů. On sám zásadně prý používá slovo cikán. Když se po medializaci k incidentu vyjadřoval na Facebooku, o Petře Gelbart psal jako o indoameričance.

Petra Gelbart čelila podivnému inzerátu s humorem, podle vlastních slov má ale z celé věci značně rozpačité pocity. „To, co mi naprosto bez ostychu řekl pronajímatel bytu během našeho telefonátu, je tak absurdní, že snad ani nemá cenu se k jeho pseudoargumentům vyjadřovat. Chtěla jsem ukázat svým dětem, že takovým lidem je nejlepší se smát. Ale ve skutečnosti mi do smíchu není. Kdy už budou vlády v Česku, na Slovensku i v dalších zemích řešit skutečnost, že Rom má na volném trhu tak mizivou šanci získat bydlení?" uvedla Petra Gelbart pro server Romea.cz.

Petra Gelbart má doktorát z muzikologie na Harvardu, v současnosti vyučuje na vysoké škole v New Jersey. Ve Spojených státech žije zhruba 30 let.

Další videa
Články odjinud