Malá bojovnice Michalka (3) měla být podle prognózy „ležák“: Díky nákladné terapii se už staví na nohy!

Autor: chal - 
3. prosince 2019
15:56

S tříletou Michalkou se osud nemazlil. Po narození jí selhávaly orgány a hrozilo, že bude navždy „ležák“. Jenže statečná bojovnice se nevzdala a kombinovanému hendikepu se postavila. Díky speciálním terapiím se pomalu, ale jistě staví na vlastní nohy a vyvrací nepříznivé prognózy. Cena za léčbu je ovšem vysoká a rodina na ni nemá peníze. 

Michalka se narodila v roce 2016 jako první z dvojčátek. Porod se neobešel bez komplikací. Jednak byl ve 33. týdnu předčasný, jednak Michalka ihned po narození začala bojovat o život. Její organismus napadl zákeřný virus coxsackie a holčičce začalo selhávat srdce a kvůli tomu i ostatní orgány.

Jako by to nestačilo, přidala se meningitida a otrava krve. Lékaři tehdy dávali mamince Lucii jen malou šanci, že její dcerka bude někdy chodit, dokonce prý hrozilo, že bude Michalka navždy „ležák“! 

Výčet Michalčiných hendikepů je zdrcující. Holčička má atrofii mozku, zvětšené mozkové komory, centrální postižení zraku, epilepsii, dětskou mozkovou obrnu a opožděný psychomotorický vývoj. Velká nálož na jednu malou dívenku. Jenže Michalka je obrovsky statečná a bojuje.

Poslední rok pravidelně dochází na rehabilitace, terapie a absolvuje léčebné pobyty. Díky tomu dělá obrovské pokroky. Jenže bez pomoci okolí by rodina z vlastních prostředků na léčbu neměla. Maminka Lucie proto založila veřejnou sbírku.

„Když jsme náš transparentní účet přesně před rokem zakládali, modlili jsme se, abychom vybrali alespoň na jednu terapii v kosmickém oblečku Therasuit, o které jsme tolik slyšeli,“ popsala maminka Lucie. Štědrost lidí ovšem překonala očekávání.

Na účtu se začaly scházet prostředky, ze kterých Lucie mohla pokrýt víc než jen jednu terapii ve speciálním obleku. „Díky vám a nadacím jsme absolvovali celkem čtyři pobyty za uplynulý rok, z toho dva dokonce měsíční,“ děkuje maminka dárcům. Jeden jediný rok stačil na to, aby Michalka udělala obrovský pokrok.

Díky rehabilitacím a terapiím její svalstvo lépe posiluje, takže dívenka už dokáže lézt po čtyřech a také se umí postavit s oporou. Ruku v ruce s fyzickým stavem se navíc zlepšuje i ten psychický. „Posun je evidentní a my víme, že je to hlavně díky neurorehabilitaci, kterou každé dva měsíce opakujeme,“ vysvětlila máma Lucie.

Peníze jsou ovšem potřeba stále. Jak Lucie sdělila Blesku, náklady na potřebnou léčbu jsou velmi vysoké. „Měsíčně utratíme 18 tisíc za terapie,“ vypočetla maminka. K tomu se musí ovšem přičíst výdaje za pobyt na specializované klinice Axon v Praze, kde Michalka cvičí s již zmíněným Therasuitem.

Čtyřtýdenní pobyt vyjde na téměř 70 tisíc korun a takové pobyty dívenka absolvuje během roku až tři. Lucie tak pro Michalku ročně potřebuje kolem půl milionu. „Snažíme se aspoň částečně oslovit i nadace, ale je to vždy nejisté,“ uzavřela Lucie s tím, že bude ráda za jakýkoliv finanční dar. Michalka důvěru dárců rozhodně nezklame. Lucie o jejích pokrocích informuje na facebooku a instagramu. Číslo účtu je 2401389108/2010 a je vedený pod záštitou Asociace rodičů dětí s DMO a přidruženými neurologickými onemocněními ČR.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud