Barunka ochrnula po léčbě v liberecké nemocnici: Výsledku soudního sporu se nedožila

Dívka v liberecké nemocnici náhle přestala dýchat (vpravo ilustrační foto).  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK, yks - 
14. května 2019
15:51

Jako malá holčička byla Bára už v roce 2009 ve svých 5 letech přijata v liberecké nemocnici na dětskou jednotku intenzivní péče kvůli laryngitidě, kterou trpěla. Když 4. února tři hodiny po půlnoci přestala znenadání dýchat, trvalo přes 5 minut, než se lékařům podařilo dítěti obnovit základní životní funkce. Bára ochrnula a od té doby se rodina s nemocnicí soudila o odškodnění. Po deseti letech stále nezazněl finální verdikt. Rodina se dohodla na mimosoudním vyrovnání. Ale to už dívenka nevyužije. Mezitím zemřela.

Sedm let trvalo, než soud nepravomocně stanovil, že nemocnice má zaplatit odškodnění kvůli dívence, která ochrnula po zástavě dechu. Jenže nemocnice se odvolala. Soudní spor by možná trval ještě dlouho, ale podle zpráv ČTK se rodina s nemocnicí dohodla na mimosoudním vyrovnání. 

Krajská nemocnice v Liberci vyplatí skoro pět milionů korun pozůstalým dívky, která před lety ochrnula při hospitalizaci s laryngitidou. Nemocnice se s rodinou po letech vleklého sporu mimosoudně dohodla. Holčička však mezitím zemřela. Informovala o tom MfD.

Okresní soud v roce 2016 nepravomocně uložil nemocnici zaplatit téměř 12 milionů korun, zdravotnické zařízení se ale proti rozsudku odvolalo. Odmítalo pochybení. „Je nám líto rodiny. Odvolávat se ale budeme. Znalecké posudky hovoří jasně v náš prospěch,“ řekl  v té době Deníku tehdejší ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Podle rozhodnutí okresního soudu byl na vině nastavený nemocniční systém. U soudu zaznělo, že lékařka z dětského oddělení nesměla k intubaci dítěte staršího tří let přistoupit. Mohl to udělat jen lékař z ARO. Ten prý ale musel na oddělení doběhout. Nemocnice chybu odmítala. Podle dřívějšího vyjádření jejího vedení dělali lékaři vše, co mohli.

Vše se vleklo dál, až v květnu 2018 uveřejnil portál iDnes informace o tom, že dívenka zemřela. Je hrozné, jak se u nás soudy vlečou. Je mi smutno hlavně z toho, že se Bára nedočkala alespoň toho odškodnění a spravedlnosti. Proto jsme do toho šly. Mohla jsem mé holčičce trochu přilepšit v jejím těžkém životě, zaplatit pečovatelku, rehabilitace nebo speciální potřeby, pomůcky a zdravotnický materiál. Musely jsme se doprošovat v podstatě o každou odsávací cévku,“ vylíčila situaci maminka postižené dívky.

Ona sama se pak podle iDnes ocitla před těžkými kroky, protože se musela po smrti dítěte, o které pečovala 9 let, znovu vrátit do života, uvolnit byt, ve kterém žily a najít si nové bydlení i práci. Pokud jde o nemocnici, rodina se nakonec rozhodla jít cestou dohody a mimosoudního vyrovnání. Z obsahu rozhodnutí krajského soudu plyne, že účastníci věc vyřešili mimosoudní dohodou. Podle ní nemocnice zaplatí pozůstalým rodičům částku 4,9 milionu korun," uvedl pro iDnes soudce Okresního soudu v Liberci Petr Hoček.

„Úmrtí mé dcery je pro mě velice bolestivé a jistě pochopíte, že se již k ničemu nechci ani nebudu vyjadřovat,“ napsala v reakci na to Bářina maminka. Letitý případ se tak uzavírá.

agfor ( 14. května 2019 23:51 )

To je to vychvalované české zdravotnictví, které pracující lidi okrádá o 13% platu měsíčně a pořád se to zdá darmožroutům ze zdravotních pojišťoven málo.

VENDULA ( 14. května 2019 18:57 )

Maminky a celé rodiny je mi velice líto,je šílenost,když rodič přežije své dítě

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud