Potápěče spolkla velryba! Tma, bolest a instinkty, popsal děsivé okamžiky

11. 3. 2019
12:09

Plejtvák Brydeův se živí planktonem, rybkami či korýši. Tentokrát si ale vzal pořádné sousto – do obří tlamy nabral německého potápěče Rainera Schimpfa (51)! Muže ale naštěstí včas vyplivl a on tak stihl odplavat do bezpečí.

Tu scénu sledovali všichni členové posádky jako opaření. Krve by se v nich v tu chvíli nedořezal. A jak teprve asi bylo Schimpfovi, kterému z velrybí tlamy koukaly jen nohy? „Stalo se to strašně rychle. Z normálního pozorovatele jsem se najednou stal kořistí a mužem uvnitř velryby,“ zavzpomínal potápěč v rozhovoru pro Barcroft TV.

„Nic jsem neviděl, jenom tmu a cítil jsem silný tlak v bocích. V tu chvíli jsem už ale věděl, že mě ta velryba má. Nasála mě i s celým svým obědem. Jediné, co mě uklidňovalo, byl fakt, že jsem věděl, že mě nemůže spolknout až do žaludku,“ říká. Na strach však nebyl čas. „V tu chvíli musíte následovat instinkty. Na takové setkání se prostě nelze dopředu připravit,“ vysvětluje Schimpf. „Zadržel jsem dech, protože jsem čekal, že se se mnou potopí do hlubin oceánu a až tam mě teprve vyvrhne,“ pokračuje v neuvěřitelném vyprávění.

Věděl, o čem mluví. Tyto velryby se totiž dokážou ponořit až do hloubky kolem 300 metrů! Nic z toho se ale naštěstí nestalo a plejtvák ho ze své tlamy propustil podstatně dříve. V tu chvíli Němec na nic nečekal a začal rychle plavat k lodi. „Vylezl jsem na palubu a okamžitě zjišťoval, jestli nemám zlomenou nějakou kost nebo prasklé žebro. Naštěstí jsem byl v pořádku,“ dodal. „Byla to pro mě zajímavá zkušenost, ale nic, co bych si chtěl znovu zopakovat,“ uzavřel se smíchem Němec.

Nepopsatelný zážitek to ale byl i pro rakouského fotografa Heinze Toperczera, který celý incident sledoval a v šoku cvakal dechberoucí snímky: „Nikdy jsem nic takového nezažil. A to už se focením a filmováním velryb živím posledních pětadvacet let!“

zdenek43 ( 12. března 2019 10:44 )

to si rika expert v 51 letech .. Expert - Tours Owner Rainer Schimpf
23, 7th Avenue Walmer, 6070 Port Elizabeth
South Africa
Telephone +27 721 420420
.... Muže při focení podvodního hodování málem spolkl mořský obr ... Jednapadesátiletý Rainer Schimpf skočil do vody poblíž jihoafrického pobřeží. Tak jako posledních 15 let ho i tentokrát přilákala hejna migrujících sardinek a vidina zachycení některého mořského predátora při hodování na migrujícím hejnu....... " I mistr tesař se někdy utne. "
Jak napovídá už jeho jméno, jde o skutečného giganta. Dosahuje délky až 33 metrů a hmotnosti 70–140 tun, ve výjimečných případech i 170 tun. To z něj dělá největšího a nejtěžšího živočicha současnosti. .. Plejtvák obrovský se živí převážně krilem – malými mořskými korýši, dlouhými většinou 1–2 centimetry. Denně spotřebuje až 3,6 tuny potravy, což odpovídá zhruba 40 milionům korýšů.
Jak vůbec dokáže nalovit tak ohromné množství tak drobné kořisti? Jednoduše ji filtruje z vody svou obrovskou ústní dutinou, která je k tomuto účelu výborně přizpůsobena. Plejtváci totiž patří do podřádu kosticovců, což jsou kytovci vybavení speciálním „fitračním zařízením“.

Kosticovci během své evoluce ztratili zuby. Místo nich jim z horní čelisti vyrůstají takzvané kostice.
Jde o zvláštní ohebné pláty, jež se na okraji směřujícím dovnitř ústní dutiny třepí do silných vláken. Pláty jsou naskládané blízko sebe do podoby jakéhosi hřebene. Tvoří je bílkovina keratin (rohovina), tedy stejný materiál jako vlasy či nehty.
Plejvák obrovský má zhruba 260–400 kosticových plátů. Při lovu krilu otevře tlamu a naplní ústní dutinu vodou s plavajícími korýši. Pak tlamu přivře a zatlačí jazykem proti horní čelisti. Voda tak začne proudit z ústní dutiny ven přes kostice, v nichž se zachytí kořist.
Podle studie z roku 2011 může plejtvák obrovský získat každým přefiltrováním vody až několik set kilogramů krilu. Za potravou se potápí do hloubky průměrně 200 metrů a jeden ponor trvá asi 10 minut.

pajato73 ( 12. března 2019 07:41 )

jak stary, tak blby... ve vasem veku by jste mel vedet, ze nikdo z tech, co ted zijou, za to nemuze a presto se najdou idioti jako vy, kteri s tim neprestanou...

zkratik ( 11. března 2019 19:52 )

když ho velryba "vyplivla" zeptal se fotografa Máš to?Byla to náhoda?

luklovah ( 11. března 2019 15:08 )

Horalysa .Z vás Čecha by blila týýýýýýýden.

Gabriela Von Odyssey ( 11. března 2019 14:38 )

@doktormediciny... ne všichni a všechno je vždy o penězích. Někdy jde jen o to, podělit se se zážitky. Někdy právě tohle naplní člověka štěstím a jedinečným pocitem uvnitř, tam někde okolo srdíčka❤🙃

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa