Na Míšu (†40) se skládalo celé Československo: Jeho orgány teď zachránily 4 životy

Autor: shp - 
30. října 2018
05:00

Konto Míša se stalo největší charitativní akcí v historii Československa. Krátce po sametové revoluci začali lidé přispívat na pomoc tehdy desetiletému Michalovi Budínskému (†40) s vážným cévním onemocněním. Díky sbírce prodloužili dobrodinci Míšovi život o 26 let. Muž zemřel v roce 2018. Jak ale prozradila jeho maminka, orgány z jeho těla zachránily čtyři jiné životy.

Míšovi se obrátil život vzhůru nohama, když na počátku roku 1989 prodělal krvácení do mozku. Příčinou bylo cévní onemocnění, tzv. arteriovenózní malformace, kvůli které částečně ochrnul na levou stranu těla. Jedinou vidinou na jeho záchranu byla operace, která se však tehdy u nás neprováděla.

Mladý chlapec z Martina se nevzdal, rehabilitoval a začal znovu chodit. Bez operace však hrozilo, že se bude tragický scénář s krvácením do mozku opakovat. Po pádu komunismu se rozběhla charitativní akce Míša, díky které se vybralo 100 milionů korun. Hoch tak mohl podstoupit zákrok ve Švédsku.

Míšu zachránil tzv. Leksellův gama nůž, díky kterému ho bylo možné šetrněji operovat bez nutnosti otevřít chirurgicky jeho hlavu. Zákrok prodloužil Míšovi život o dlouhých 26 let. Jelikož se vybralo víc peněz, než bylo potřeba, mohl se zmíněný nůž pořídit i do Česka. Míšova rodina nyní oznámila, že muž v květnu zemřel. Po jeho smrti byli příbuzní postaveni před otázku, zda jeho orgány věnují k transplantaci.

My jsme neměli co řešit, o čem se rozhodovat. Okamžitě jsme řekli ano. Já, manžel i dcera,“ řekla maminka zemřelého Míši TV Markíze. „Věděli jsme jistě, že je možnost někomu zachránit syna, nebo mámu nějakého dítěte, otce dítěte, zkrátka nějakého člověka, který bude užitečný,“ dodala. Na Slovensku přitom platí zákon, že když člověk během svého života nesepíše výslovný nesouhlas s dárcovstvím, stává se dárcem automaticky.

Lékaři se však kvůli úctě k rodině pozůstalých na souhlas s dárcovstvím ptají. Jejich reakce ve vypjaté situaci však nebývají vždy klidné. Dochází i k agresi a nadávkám. „Měl jsem nepříjemný zážitek, když jsem byl nazvaný hyenou v lidské kůži. Křičeli na nás různé absurdnosti, jako že jde o obchod s orgány,“ řekl lékař z transplantačního centra v Martinu. Díky Míšovi však nyní žijí dál čtyři lidé...

petrw ( 14. listopadu 2018 19:12 )

rozhodli se rodice ho uplne vybrat ...je to zneucteni ... je jim to jedno jasne ...

Monikay ( 30. října 2018 10:32 )

je dobře že Míša mohl prožít hezký život s rodinou, alespoň do toho věku co se dožil. Má určitě skvělé rodiče, když se zase rozhodli pomoci jiným.

bezjmeny ( 30. října 2018 10:17 )

bezjmeny ( 30. října 2018 10:17 )

soorry ( 30. října 2018 08:19 )

Nezbývá než rodičům poděkovat za toto rozhodnutí, kdysi jim pomohli lidé, dnes oni oplatili jiným

Zobrazit celou diskusi