Poplach v Novém Hrozenkově: Medvěd se zatoulal až ke školce!

Autor: Kristýna Beránková - 
15. 9. 2018
07:20

„Medvědi nevědí, že mají zůstat v lese…“ si teď mohou s nadsázkou broukat na motivy známé písničky obyvatelé Nového Hrozenkova v Beskydech. Zvědavý medvěd totiž došel až k místní mateřské škole a byl vyfocen. Nejspíš ho přilákala vůně ovoce. A místní, ale i lidé z okolí, mají strach.

Obec na svých stránkách zveřejnila varování, aby lidé nechodili do lesa. „Upozorňujeme občany, aby se z bezpečnostních důvodů vyhýbali lesům a děti doprovázeli do školy,“ varuje obecní úřad. K panice ale podle starostky Nového Hrozenkova Stanislavy Špruncové zatím není důvod. „Odborníci nás ujišťovali, že medvěd je plaché zvíře. Když ho nebudou lidé dráždit, uteče. Rodičům ale přece jen doporučujeme doprovázet děti, a to proto, že mohou zpanikařit, začít křičet a podobně,“ doplňuje Stanislava Špruncová.

Podle pracovníků Chráněné krajinné oblasti Beskydy medvědi žijí v okolí Hrozenkova už nejméně čtyři roky. Teď poprvé si ale jeden brumla troufl téměř do centra obce. „U školky je i hotel, pohybuje se tam hodně lidí. Překvapilo nás to. Prý ho přilákalo ovoce, které zraje na stromech. Nemělo by se jednat o mládě, je to drobnější medvěd,“ říká starostka. Zároveň žádá obyvatele Nového Hrozenkova, aby nikde nenechávali zbytky jídel, které by mohly huňáče lákat. 

Odborník radí: Odložte batoh a couvejte

Málokdo ví, že medvěd není primárně masožravec a ani nepatří mezi velké lovce. „Až 90 procent medvědí stravy tvoří rostlinné složky. Maso pak jsou většinou mršiny, velké obratlovce medvědi neloví,“ vysvětluje Evžen Korec, zoolog a ředitel Zoo Tábor, kde chovají medvědy hnědé i medvědy baribaly. Pokud potkáte medvěda v přírodě, nejlepší je prý odložit tašku nebo batoh s jídlem a pomalu couvat pryč. Medvěda obvykle mnohem víc zajímají jablka, co máte ke svačině, než lidské maso. „Chyba by byla začít zběsile utíkat, křičet, mávat rukama… To by medvěd vnímal jako nestandardní reakci a mohl by si ji vyložit jako agresi,“ myslí si zoolog. Pak by mohl za útočit, nikoliv však proto, že by chtěl člověka sežrat, ale proto, že by se bránil. Nebezpečná může být i samice bránící mláďata. V Česku žije jen několik medvědů, na Slovensku v Nízkých Tatrách je to mnohem víc, asi 1300 huňáčů.

Video: Medvěd roztrhal muže, který si s ním chtěl udělat selfie

Video Medvěd roztrhal muže, který si s ním chtěl udělat selfie - YouTube

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

sigmae ( 10. října 2018 01:54 )

v cizině velké šelmy přikrmují, šelmy se pak se zdržují poblíž místa, kam jim vozí žrádlo a nelezou k lidským obydlím. Žrádla jim vozí tolik, aby šelmám stálo za to se v daných místech zdržovat, ale ne zas tolik aby se nažrali dosyta

bibijana ( 15. září 2018 14:21 )

Češi a Slováci, žádný rozdíl. Oba státy zaujímají čelné místo v nelegálních množírnách a krutém zacházení se zvířaty. Tohle dopadne jako podobný případ na Slovensku. Tam se taky u jakési dědiny v Tatrách objevila medvědice s medvíďaty, které ještě krmila. Tak zvaní "ochránci" medvědici zastřelili a medvíďata skončila bůhví kde. Bez matky prý strašně trpěla. Přitom stačilo medvědici uspat a přemístit ji i s mláďaty někam do pustiny.

sores ( 15. září 2018 11:32 )

tonchan: jdi už do ryti s tvou debilní nabídkou!!!

europa ( 15. září 2018 07:51 )

Doufám, že ho nějaký horlivý blbec nezastřelí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa