Jak se vědec (104) chystá na smrt: Ze světa odejde dnes za zvuku Beethovena

Autor: lm, ČTK - 
10. 5. 2018
10:02

Návštěva Francie, procházka s vnoučaty po botanické zahradě, poslední jídlo s rodinou a pak smrt za tónů jedné z největších skladeb Beethovena! Australský vědec David Goodall (104) dnes ve Švýcarsku podstoupí na vlastní přání eutanazii, protože se cítí být už moc starý.

Australský vědec podstoupí eutanazii ve čtvrtek dopoledne na předem nezveřejněném místě v kruhu rodinném. Plánuje si dát své poslední jídlo a poté ulehnout na věčnost při poslechu Beethovenovy Symfonie č. 9. Goodall pravděpodobně dostane smrtící injekci či kombinaci léků na spolknutí a jeho poslednímu momentu budou přítomni čtyři rodinný příslušníci a jeden blízký přítel. 

Den předtím strávil vědec se svými vnoučaty v botanické zahradě ve švýcarské Basileji, kam přiletěl v pondělí po návštěvě příbuzných ve francouzském Bordeaux. "Cítím se být poctěný tím, že budu u toho, když můj dědeček vydechne naposledy. Je tak statečný a já jsem rád, že mohl toto rozhodnutí učinit. Je to jeho přání ukončit svůj život a je ostuda, že mu to nebylo dovoleno v jeho domovské zemi," řekl britskému serveru MailOnline vnuk Daniel Goodall (30).

Goodall, který je odborníkem na ekologii, je stále pevně rozhodnut nechat ukončit svůj život a zároveň doufá, že jeho naplánovaná smrt přiměje zákonodárce v jeho vlasti ke změně zákonů do deseti let. "Chtěl bych vyslat tento vzkaz: Jakmile člověk přesáhne padesátku nebo šedesátku, měl by se sám svobodně rozhodnout, zda chce dál žít, nebo ne," vysvětlil.

"Je to všechno krutost. Tento starý muž by měl mít dovoleno zemřít doma, ve své posteli, jak to lze udělat tady ve Švýcarsku," prohlásil Habegger z kliniky Eternal Spirit.

Habegger uvedl, že na Eternal Spirit se ročně obrací přibližně 80 většinou nemocných a trpících lidí s průměrným věkem 76 let. Cizinci podle něj tvoří 75 procent klientely. Na Goodallovu cestu vybralo sdružení Exit International přes 17.000 australských dolarů (270.000 Kč).

O Goodallovi se hodně mluvilo v době, kdy mu bylo 102 let a jeho univerzita v Perthu se jej pokoušela zbavit. Ani teď přitom netrpí žádnou nevyléčitelnou nemocí, ale kvalita jeho života se zhoršila a on sám žádá o službu asistované sebevraždy. "Hluboce lituji, že jsem dosáhl takového věku. Nejsem šťastný. Chci umřít. Není to nijak zvlášť smutné," řekl televizi ABC začátkem dubna o svých posledních narozeninách.

Švýcarsko je jednou z nejliberálnějších zemí, pokud jde o možnost ukončit dobrovolně za asistence lékařů svůj život. Ve většině zemí světa je eutanazie nezákonná. Byla zakázaná i v celé Austrálii, dokud ji loni nepovolil jeden ze šesti australských států, a to Viktorie. Příslušný zákon však začne platit až od června příštího roku a vztahovat se bude jen na nevyléčitelně nemocné pacienty, kterým zbývá méně než šest měsíců života.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu Německo, Švýcarsko nebo Albánie. Eutanazie, kdy na rozdíl od asistované sebevraždy smí lékař pacienta na jeho žádost přímo usmrtit, je povolená v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku. V České republice se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.

Doporučujeme
kapsa72 ( 10. května 2018 12:26 )

Po prvni mozna, a zcela jiste po druhe...

mazd ( 10. května 2018 12:18 )

To není normální. Dědek zvládl cestu i procházku, myslí mu to a není na odpis.

rezacek ( 10. května 2018 12:09 )

Myslím, že po dnešním hokeji bude mít hodně následovníků. Možná už po první třetině.

robyno1 ( 10. května 2018 12:05 )

 Už ho teda konečně zabte, kdo má furt číst o sebevrahovi, ze kterého média udělala celebritu?!

balika ( 10. května 2018 12:03 )

Mám z toho podobný pocit, pán netrpí bolestmi, je vcelku v dobré kondici a má milující rodinu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa