Statečná Jana (28) promluvila o své nemoci: Samovolný únik stolice jí ničil život

Autor: jp - 
4. března 2017
05:00

Návštěva diskotéky, divadla, nebo jen obyčejné nakupování! Tyto aktivity od svých devatenácti let prožívala ve stresu a studu Jana B. (28) z Hlinska. Trpěla totiž nekontrolovatelným únikem stolice. Tomu je ale teď po zákroku v hradecké nemocnici konec!

Problémy s udržením stolice se u Jany objevily po vytvoření píštěle v konečníku. Navíc se k nim přidala chronická Crohnova nemoc, způsobující nevolnosti a průjmy. „Když se mi na veřejnosti stala příhoda, což bylo i třikrát do měsíce, hodně obtížně se to řešilo,“ říká Jana. „Pokud už jsem někam šla, tak jsem raději vůbec nejedla, jenom pila vodu,“ přiznává žena, která po maturitě dokončila bakalářský obor sociální práce. Té se ale nemohla věnovat a skončila v invalidním důchodu.

Osm let navštěvovala odborníky a měla několik operací, které nepomohly. Úlevu přinesl až neurostimulátor, implantovaný do hýždě, který vysílá slabé elektrické impulsy k ovládání konečníku.

Už žádné trapnosti

Implantace neurostimulátoru je nejmodernější metodou léčby úniků stolice, která počet příhod s únikem snižuje až o 95 procent. Jako jedni z prvních využívají tuto terapii královéhradečtí chirurgové. V jejich pořadníku je 40 pacientů. Zákrok trvá asi půl hodiny a je šetrný. Výkon zatím není hrazen pojišťovnou. Změna je však v jednání.

 

Video Záběry z implantace neurostimulátoru - Chirurgická klinika FN HK

Čísla kolem nemoci

  • fekální inkontinencí (nekontrolovatelným únikem stolice) trpí až 3,5 procenta světové populace
  • v Česku asi 1200 lidí různého věku, nejčastěji však osoby starší 60 let
  • dosud v Česku podstoupilo léčbu neurostimulátorem přes 30 pacientů
  • přístroj stojí 330 tisíc
  • baterie v neurostimulátoru vydrží 7 let, elektroda celý život.
  • Video Animace působení implantovaného neurostimulátoru - Chirurgická klinika FN HK

 

Další videa
Články odjinud