Rock for People se blíží: Kompletní line-up odhalen

Autor: shp, tz - 
14. června 2017
15:19

Již za necelé tři týdny začne známý festival Rock for People, který se bude tradičně odehrávat v Hradci Králové. Na letošním ročníku vystoupí hvězdy jako Die Antwoord, Evanescence nebo Paramore a mnoho dalších. Kdo a kdy, se dozvíte v tomto článku. 

Večírek pro nedočkavé

Přestože ještě nebudou hrát hlavní scény festivalu, na Rock for People bude rušno již v pondělí 3. července. Během Večírku pro nedočkavé bude porota vybírat nejlepší kapelu v mezinárodní soutěži Planetrox, jejíž vítěz si zahraje na festivalu Envol et Macadam v kanadském Quebecu. Během „nultého“ dne budou otevřené dvě scény, Jack Daniel’s stage a Muzikus stage, na kterých vystoupí celkem čtrnáct kapel. Večírku budou kralovat ostřílení matadoři The Chancers nebo veteráni taneční scény Skyline, ale ke slovu se dostanou také mladé a dravé české kapely, jako jsou například mostečtí Burning Steps, skatepunkoví Krang, indie-rocková skupina Rituály, punkrocková parta Just for Being, rock’n’rolloví The Drain nebo energičtí Cocaine Party. O závěrečnou taneční tečku se postará bubeník skupiny Mandrage Matyáš Vorda alias DJ Dead Sailor.

Den první

Program letošního Rock for People na hlavních festivalových scénách otevře legendární domácí Dáma s čápem a Sto zvířat. V úterý 4. července bude dále pozornost většiny jistě upínána k setu jihoafrických Die Antwoord na RFP Stage, ale je dobré si připomenout, že program dne po nich uzavře na druhé největší KB Stage neméně zajímavý tanečně-elektronický projekt z Madridu, Gomad! & Monster. Zajímavý pohled pod pokličku a možnost srovnat svůj vkus s renomovaným britským agentem nabídne unikátní soutěž Czech Fresh na Jack Daniel’s Stage: Zástupce renomované britské agentury United Talent Agency si na základě nahrávek českých kapel vybral předem čtyři finalisty, kterými jsou Thom Artway, Klara & The Pop, Euphonix a Lake Malawi. V úterý je stejně jako návštěvníci uvidí na Rock for People hrát naživo a definitivně si vybere tu, se kterou pak bude minimálně rok tvrdě pracovat, aby společně prorazili na britskou a evropskou scénu.

Kromě dalších hvězdných jmen večera, jako jsou američtí Cage the Elephant, nositelé letošní Grammy za nejlepší rockové album (pojmenované Tell Me I’m Pretty), či kanadští Comeback Kid, si mohou fanoušci užít na Moto Stage a Jack Daniel’s Stage řadu stylově rozličných kapel, bez nichž by rock nebyl rockem: skvělé britské buskery Shoshin, fenomenální německé motorkáře The Picturebook, bretaňské punk-harcoreové legendy Tagada Jones, drsné bristolské post-punkery Idles nebo mladé pařížské progresivní metalisty Novelists.

Video Trailer na festival Rock for People 2017 - Rock for People

Den druhý

Prostřední festivalový den, středa 5. července, umožní zažít excelentní dávku muziky té nejvyšší kvality ze tří zemí, které jsou pro vývoj rocku zcela zásadní: Austrálie, USA a Spojeného království. Až bude rodák z Melbourne, beatboxer a král loopingu Dub FX uzavírat před nadšenými fanoušky na KB Stage hlavní program dne, budou už mít za sebou setkání s jeho neméně zajímavými australskými krajany: na RFP Stage vystoupí mimořádnou pódiovou intuicí nadaní a řadami cen ověnčení Northlane ze Sydney i Deez Nuts, jedna z nejzajímavějších australských koncertních kapel současnosti.

Z britských ostrovů zamíří na Rock for People manchesterští art-pop-punkoví Spring King v čele s Tarekem Musou, kteří již přijedou na RB Stage zoceleni prvními velkými květnovými koncerty v domácí Manchester Academy a londýnském Roundhouse. Pořádnou dávku energie předvedou také Slaves, tedy kytarista, basista a zpěvák Laurie Vincent a bubeník a zpěvák Isaac Holman. Nasazení, se kterým Slaves nastupují na pódium, a energie, s níž v nekompromisním setu povětšinou krátkých úderných songů drtí publikum, jsou již legendární a Holman se od svého úsporného stand drum setu často vrhá s mikrofonem nad hlavy diváků.

Americký vklad do středečního večera nese pečeť té nejvyšší kvality: O Mastodon se říká, že je to kapela složená ze čtyř frontmanů, žurnalisté pak rádi přirovnávají její význam a kreativitu, překračující žánrové limity, k o něco slavnější Metallice. Všichni čtyři členové jsou špičkoví instrumentalisté, tři navíc disponují výtečnými, byť barevně rozdílnými hlasy. Právě vypracované trojhlasy nad precizní instrumentální souhrou dominují fascinujícím způsobem projevu Mastodonu. Druhým americkým hostem jsou legendární Paramore. K tvůrčímu tandemu energické zpěvačky Hayley Williamsové a kytaristy Taylora Yorka, kteří měli mimo jiné klíčovou roli na skladbě Ain’t No Fun, která přinesla kapele první Grammy, se přidává po delší pauze bubeník a zakladatel kapely Zac Farro, se kterým Paramore nastoupí nabití novou energií i na hlavní stage festivalu Rock for People. Haedlinerům dne budou na dvou hlavních scénách zdatně sekundovat i svérázný projekt kapely Imodium s orchestrem Kolíňanka a programová stálice Vypsaná fiXa.

Den třetí

Závěrečný den festivalu, čtvrtek 6. července, se ponese v americkém duchu, ale pro někoho může být překvapením setkání s německými Eskimo Callboy hrajícími metalcore řízlý post-harcorem a eletronikou s texty tematicky se pohybujícími zejména v trojúhelníku (u nás bychom možná řekli spíše v kosočtverci) mejdan-chlast-sex. Sami svůj styl občas s nadhledem nazývají jako „porno metal“. Černým koněm posledního den je dozajista Cash Savage and The Last Drinks, šestihlavé hudební monstrum z australského Melbourne, které vystoupí na Moto Stage. Kapela, vyhlášená po nejlepších klubech Austrálie svými nespoutanými koncerty, hypnotizuje publikum nezaměnitelnou směsí zhýralého blues, alternativní country, garážového rock’n’rollu a odzbrojující otevřeností svých textů.

Frontwoman kapely, zpěvačka, skladatelka, trenérka fotbalového týmu Old Bar Unicorns a vypravěčka strhujících příběhů Cash Savage, která je proslulá svým chraplavým hlasem a nepředvídatelnými výstupy na koncertech, má zjevně hudbu v krvi – věnuje se jí celá její rodina a její strýc Conway Savage je členem nechvalně známých Bad Seeds Nicka Cavea. Zámořskou dominanci posledního dne Rock for People potvrdí návrat dvěma Grammy ozdobené americké goth-rockové legendy Evanescence s uhrančivou Amy Lee v čele, energická legenda severoamerického post-grungeu a alt-metalu, kanadští Three Days Grace, či alternativně tanečně popová kapela Foster the People, kterou založil Mark Foster se svým kamarádem, bubeníkem Markem Pontiusem.

Na Moto Stage vystoupí zakladatel a klíčová osoba legendárních Sonic Youth Thurston Moore Group a závěrečný set celého festivalu bude patřit The Bloody Beetroots Live, projektu, za nímž stojí italský, v Beverly Hills usazený electro house dance punkový producent, hudebník, ale také fotograf Bob Rifo, známý jako Sir Bob Cornelius Rifo, který se dokáže se štičí mrštností pohybovat napříč styly a trendy a je anomálií skrytou uprostřed poněkud rozmazlených, uhlazených, vyšťavených a mízy zbavených kmenů současné taneční hudby. Na Rock for People se The Bloody Beetroots představí ve své nejsilnější Live formaci s hráčem na syntezátory Battlem a bubeníkem Edwardem Grinchem. České barvy bude ve čtvrtek na hlavních scénách hájit pražská hardcoreová formace Skywalker, Michal Malátný s Kolínským Big Bandem či Debbie. Na křídlech svých mnoha letošních Andělů přiletí na hradecké letiště i Lenny.

Oficiální facebooková stránka festivalu

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud