
Zánět močového měchýře v létě: Co nesmíte podcenit?

Ženy a dívky, pozor. Zákeřný zánět „močáku“ přichází hlavně k vám a bez varování. Bolest v podbřišku, úporné pálení a řezání při močení a stálé nucení na malou. Co je na vině a jak se chránit?
Mokré plavky, sezení na studené zemi nebo i náhodný sexuální styk, kterým léto tak přeje. Se záněty močových cest se potýkají hlavně ženy, a nejen ty sexuálně aktivní.
Akutní zánět se většinou rozvine v souvislosti s nastuzením, ale občas jsou na vině neléčené záněty pochvy a můžete si jej „pořídit“ při nechráněném sexuálním styku. V létě to mohou být také mokré plavky, které si necháváme dlouho na sobě.
Příznaky – pálení a bolest. Léčba? Hodně pijte!
Pacientka pociťuje nepříjemné pálení při močení, má pocit nedovyprázdněného močového měchýře a bolí ji v podbřišku. Většinou bývají přítomné krvinky v moči, někdy je moč viditelně červená. Typické je velmi časté močení malého množství moče.
Léčbu je lepší neodkládat a rovnou vyrazit k lékaři. Pokud se záněty opakují, pak doporučuje zpočátku nasadit režim s velkým příjmem tekutin (2–3 litry tekutin), popřípadě doplňkově přidat brusinky, D-manózu či další. Velký příjem tekutin je důležitý i při zahájení léčby antibiotiky. Antibiotika se podávají 7–10 dnů. Více pít by se mělo i po odeznění potíží.
Prevence
- Dostatečný příjem tekutin
- Pravidelné vyprazdňování měchýře
- Pokud jste náchylnější k zánětům, vyhněte se bazénům a zejména vířivkám
- Po koupání ihned vyměňte mokré plavky za suché prádlo
- Lepší je sprcha než koupel ve vaně
- Nepoužívejte příliš často pěnu do koupele
- Uškodit vám může i příliš časté užívání dezinfekčních mýdel a parfémovaných, hygienických ubrousků
- Neprochladněte, oblékejte se, chraňte především oblast bederní krajiny
- Chraňte se před sexuálně přenosnými nemocemi
- Dívkám a ženám, které užívají hormonální antikoncepci, zajistit vhodné vaginální prostředí podáváním laktobacilů
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.