Holčičku Miu (1) zabíjí špína v nemocnici!

Autor: Jitka Žigová, šim - 
7. února 2011
05:00

Smrtelné onemocnění jednoho ze svých dvojčátek dávají za vinu hradecké nemocnici manželé Leona a Bronislav Hradičtí z Novobydžovska. Předčasně narozená, ale jinak úplně zdravá holčička Mia se v inkubátoru nakazila infekcí, kterou na ni přenesly zřejmě špatně nebo vůbec nevydezinfikované ruce personálu špitálu.

Nemocniční nemoc, tzv. nozokomiální infekce, u ní vyvolala zánět a trvalé poškození mozku. Rodiče nemocnici zažalovali a chtějí šest milionů.

Komplikace pět dnů po porodu

Mia a její sestřička Tinka přišly na svět předloni v červnu předčasně po císařském řezu. Každá vážila sotva 2,5 kila, ale jinak byly obě v pořádku. Kvůli udržení tělesné teploty musely do inkubátoru. Pátý den po porodu se u Mii začaly objevovat zdravotní problémy. Napadla ji bakterie, která způsobila zánět a postupné rozpadání mozkové tkáně.

Zatímco Miina sestřička Tinka roste jako z vody a letos oslaví již druhé narozeniny, u Mii nelze s jistotou říci, zda se jich dožije. „Její stav vyžaduje odbornou péči. Není schopna pohybu. Navštěvujeme ji v kojeneckém ústavu. Zatím se drží,“ řekla Blesku takřka s pláčem Miina maminka, které lékaři sdělili, že se dcerka nedožije dospělosti.

Nemocnice nabídla odškodné, ale chybu popřela

Nemocnice údajně připustila, že by se bakterie do inkubátoru nedostala, kdyby měl každý, kdo do něj sáhl, vydezinfikované ruce. Na druhou stranu ale odpovědnost za stav dítěte snižovala poukázáním na nízkou porodní váhu a nevyzrálý imunitní systém dítěte. Rodiče to odmítli s tím, že Mia byla po narození ve shodné kondici jako její sestřička Tinka.

„Později se nemocnice chtěla mimosoudně dohodnout. Nabídla dva miliony korun. Dohodu ale nedodržela. Nedošlo z její strany k omluvě ani přiznání chyby,“ nastínila jednání s nemocnicí advokátka manželů Hradických Věra Neradová.

„Když nemocnice nepřipouští vinu, je zvláštní, že nabízela peníze,“ komentoval postoj špitálu Miin tatínek. V úterý se začne s nemocnicí soudit. „Nemocnice se až do rozsudku soudu nebude k případu vyjadřovat,“ řekl náměstek ředitele nemocnice Zdeněk Tušl.

250 000 případů ročně!

Případy, kdy se jde pacient do nemocnice léčit s určitým problémem a chytí v ní nějakou infekci, nejsou výjimečné. Podle průzkumů se v souvislosti se zdravotnickou péčí u nás ročně objeví různá nemocniční onemocnění až u čtvrt milionu pacientů!

U starších a oslabených jedinců mohou skončit smrtí. Příčinou nákazy je špatné mytí rukou zdravotnického personálu či nedostatečná hygiena. Prevencí je dodržování dezinfekčních opatření a použití jednorázových zdravotnických pomůcek.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

chloeee ( 11. února 2011 19:21 )

koukam, ze se tady (az na par vyjimek) opet sesel vykvet ceske inteligence a lidske velkorysosti! Rodicum preju, at spor vyhrajou. Vubec si nedovedu predstavit, jak bezmocni se musi citit! Zmrzaci jim dite a misto utechy na ne srsi jen same jedy. Doufam, ze se behem "nekolika pristich staleti" (jelikoz jedna ani dve generace zjevne nestaci) z ceske psychicky tehnle nechutyny imlups pranyrovat obeti podari vymytit. Opravdu byste se meli stydet!

juriska ( 9. února 2011 08:35 )

Já souhlasím,teď jsem dočetla pokračování článku,rodiče bojují za své dítě,aby měli finanční prostředky na vybudování vhodného zázemí a zajištění ošetřovatelky a veškeré péče a holčičku si mohli vzít na ten krátký zbytek života co před sebou má domů,aby nemusela být někde v ústavu.tolik zloby co jsem viděla tady v diskuzi je strašné Každému z Vás bych přála být na jejich místě,pak by jste na celou věc měli určitě jiný názor.Já jim moc držím palce.

fiamma ( 8. února 2011 21:50 )

kolik spiny a zloby je mezi diskutujicimi.v clanku jsem si nevsimla,ze by rodice chteli ty penize pro sebe.ani nevim,jak jste prisli na to ktere narodnosti rodice jsou.nestydite se?neni skoda zmareneho clovicka?

rozinkaa ( 8. února 2011 15:52 )

Ano s odškodným pro dítě souhlasím, ale důrazně nesouhlasím s tím, aby šlo do rukou "rodičů"! Peníze ať jsou na péči o dítě v kojeneckém ústavu a na provoz tohoto zařízení! Od rodičů, kteřé dítě dali do ústavu je to nehoráznost.... Péče i přesto, že je to jistě velmi postižené miminko, o takto malého tvorečka je sice náročná, ale rodiče pod chtějí, tak ji zvládnou... pokud se dítěte vzdali, nechápu, kde berou drzost žádat o odškodné Je mi občas smutno z tohoto světa ...

tonka27 ( 7. února 2011 19:51 )

Protože jak jistě víte, má za tento personál právě nějaký lékař (třeba ošetřující) tu ZODPOVĚDNOST! Asi jste nikdy neviděl(a) miminko v inkubátoru, že? Toho se moc lidí nedotýká, právě kvůli infekci. Takže toho personálu se to zas až tak moc netýká.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud