Verunka (2) nevidí, má epilepsii a obrnu... Přesto bojuje!

Lenka (30) a Vojta (35) Vyhnalíkovi pečují o Verunku a teď i o jejího mladšího brášku Vítka, který se narodil velmi nečekaně
Autor: Slávka Červená - 
27. dubna 2010
06:35

Verunka Vyhnalíková (2) ze Zlínska se od narození pere se životem. Po porodu vážila pouhých 700 gramů. Je nevidomá, postihla ji mozková obrna a epilepsie. Sama se nepohybuje.

Uvolňovat ztuhlé svalstvo jí pomáhá teplo. Nyní jí v noci prohřívá celé tělíčko speciální infrapodložka. Ortopedickou sadu za 51 tisíc korun jí pořídil Blesk v rámci úspěšné akce Srdce pro děti.

Sada, kterou Blesk pořídil díky příspěvkům čtenářů, se skládá z matrace, která se tvaruje podle polohy těla a jejíž horní část je z ovčího rouna, antialergické přikrývky a polštáře, který drží krční páteř.

„Vše je jedinečné. Na polštáři se dítě neudusí! Je prodyšný. Je to obrovská pomoc. Od radosti jsem brečela. Taková částka byla pro nás nereálná. Všem moc děkujeme,“ plakala dojetím maminka Lenka (30). „Verunka se dříve v noci pořád budila. Nyní spokojeně spinká. Je jako v bavlnce,“ popsala matka.

V rámci projektu Srdce pro děti Blesk díky vám, čtenářům, koupil postižené Verunce (2) ortopedickou sadu. Vyhřívaná infrapodložka jí prohřívá celou noc tělíčko a uvolňuje ztuhlé svalstvo.V rámci projektu Srdce pro děti Blesk díky vám, čtenářům, koupil postižené Verunce (2) ortopedickou sadu. Vyhřívaná infrapodložka jí prohřívá celou noc tělíčko a uvolňuje ztuhlé svalstvo. | Slávka Červená

Malé Verunce pomáhá i asistenční pes

Přes den Verunce pomáhá asistenční fenka Lucky (2). Jsou stále spolu. Děvčátko nechodí, nesedí a nedokáže ani ležet na boku. O to, co pohybově dříve zvládla, ji připravila epilepsie! „Verunku k Lucky nebo na ni pokládáme. Působí na ni příjemné teplo. Zklidní se, uvolní se jí stažené svaly. Rozvíjí motoriku těla. Nebylo to ale možné v noci,“ řekla maminka.

Příběh rodiny by vydal na román. Manželům lékaři zprvu tvrdili, že partner je neplodný. Po umělém oplodnění se jim předčasně narodil chlapeček, který po týdnu zemřel. „A najednou, zcela spontánně, byla na cestě Verunka. Nechápali jsme to. Je opravdu naše! Narodila se ale v šestém měsíci. Byl to 700gramový drobeček,“ vzpomínali Vyhnalíkovi.

„Musela podstoupit operaci střev. Projevily se problémy s oční sítnicí. Do toho přišla mozková obrna a lékaři nedávno diagnostikovali epilepsii,“ přiblížil otec Vojtěch (35).

Lence se po Verunce narodil ještě zdravý syn Vítek

Po Verunce Lenka Vyhnalíková opět otěhotněla. Na svět přišel zdravý Vítek, kterému jsou nyní 4 měsíce. Není snadné obě děti zvládat, zvláště když byt rodiny je ve třetím patře bez výtahu.

„Je to opravdu náročné. Naučila jsem se vzít každého do jedné ruky. Tak chodíme dolů. Odkoupili jsme kočár pro dvojčata a vozím je spolu. Jak to bude dál, nad tím zatím nepřemýšlím,“ přiznala matka.

Co dostala Verunka od Blesku

matrace 15 990 Kč
infrapodložka 17 990 Kč
protialergická přikrývka 12 990 Kč
3D polštář 3 990 Kč

Celkem 50 960Kč

 


 

Jak můžete přispět i vy?

Pošlete jakoukoliv částku na účet 83297339/0800, pod var. symbolem 1234, či můžete přispět dárcovskou SMS ve tvaru: DMS ZIVOTDETEM na 87777 (cena dárcovské SMS činí 30 Kč)

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud