Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Eliška dostane nová chodítka!

Autor: Slávka Červená - 
18. září 2009
06:00

Největší bojovnici Česka – Elišce Bočanové (4,5) z Bohumína – ubude kousek trápení. Děvčátko, které se narodilo bez části páteře, se bude moci pohodlněji pohybovat po rukou.

Zlínští designéři jí zhotoví speciální chodítka či kopýtka. Pravděpodobně je vyrobí z umělé lehčené pryže.

Elišce chybí 15 cm páteře a v nohou nemá nervy. O to větší sílu má v rukou a po nich také začala chodit. Nejdříve se pohybovala pomocí hraček – koníčků, pak objevila umělohmotné kostky ze stavebnice. „Jsou to moje milovaná kopýtka,“ říká. Chodí na nich stále. „Jsou ale nevhodná. Hmota klouže a je tvrdá. Dcera má mozoly na rukou,“ konstatovala maminka Božena Wijová (46).
Byla proto nadšená, když Blesk rodině domluvil návštěvu v ateliéru designu zlínské univerzity. Profesor Pavel Škarka (67) s asistentem Gustavem Hlávkou (59) Elišce vyrobí chodítka. Pravděpodobně z umělé lehčené pryže, z jaké se dělá například plážová obuv, ale chtějí vyzkoušet i jiné materiály.

Čtěte také:

Eliška potřebuje vozík za 43 tisíc! Blesk jí ho koupí! >>
Eliška se na výletě v zoo pohybovala ´na kopýtkách´ >>
Eliško, bojuj! Já to zvládla! >>

Eliška musela akademikům nejdříve předvést, jak pomůcky drží a jak se s nimi pohybuje. Nejvíc práce jí dalo otisknout dlaň do tvarovací hmoty. „Vyzkoušeli jsme několik prvotních variant držení chodítka z pěnového polystyrénu. Musíme najít nejlepší výšku, sklon, uchopení a také přichycení k ruce,“ uvedl Škarka. Eliška jen kroutila hlavou. „Toto nechci,“ oznamovala. Pak ale nadšeně zakřičela: „Toto je ono!“ „Držím vám palce a udělejte to co nejdřív,“ loučila se s nimi.

Odborníci nyní vyrobí makety, odzkoušejí je a dodatečně dotvarují. Pro Elišku to bude mezistupeň přípravy na vyrovnání těla. V Protetice Brno pro ni chystají plastové odlitky speciálního korzetu, aby mohla chodit vzpřímeně.

mejsehezky ( 18. září 2009 09:08 )

je naprosto úžasná..

tarrica ( 18. září 2009 08:51 )

Jsem šťastná za lidský přístup zlínských designérů,to co dělají pro tu malou má určitě smysl,moc jim děkuji.Stačí si jen všímat - jakákoliv pomoc potřebným,ať lidem nebo zvířatům je krásná-toto jsou ty pravé VIP osobnosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud