Experti o Ficově cestě do Bílého domu: I tak je dál proruský
Největší zakázka v historii Slovenska i rozehraná domácí šachová partie. Premiér Robert Fico (Smer-SD) má namířeno do USA, píší na Slovensku. A to kvůli podpisu obří jaderné investice, domluvené bez výběrového řízení. Fico tak po květnové návštěvě Moskvy vyrazí pro změnu západním směrem? Je takový postup nezvyklý?
Američané by na Slovensku měli investovat až 15 miliard eur (370 mld. Kč) do dostavby jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Ficova vláda přitom o dodavateli rozhodla bez tendru, za což ji kritizuje opozice. „Fico našel způsob, jak se na chvilku dostat do přízně Donada Trumpa,“ rýpl si poslanec Juraj Krúpa (SaS).
Podle webu Aktuality.sk by se Fico měl za Atlantik vydat osobně na podpis smlouvy s americkou firmou Westinghouse. Velvyslanectví USA v Bratislavě však zatím jeho pozvání do Bílého domu nepotvrdilo. Ministryně hospodářství Denisy Saková (Hlas-SD) upozornila, že Slovensko nemohlo použít ruského dodavatele.Právě Fico má přitom blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, v květnu byl v Moskvě během oslav konce druhé světové, v prosinci 2024 pak osobně v Kremlu.
Zadání výstavby jaderné elektrárny jen na základě mezivládí smlouvy a bez tendru není podle výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora ve středoevropském regionu ničím výjimčeným.
„Možná, že vaši čtenáři budou překvapeni, ale není to výjimečný postup. To spíše český postup - opravdu podrobný a dlouhý důkladný tendr je výjimkou. Zrovna tak pojmuli tendr Poláci a pověřili podobně jako Slováci výstavbou své první jaderné elektrárny Westinghouse, zrovna tak bude postupovat Ukrajina, taky Westinghouse, zrovna tak bude postupovat Bulharsko. Trošku v politickém rozporu, ale jinak stejným způsobem i Maďarsko, Rosatom - ruský dodavatel, velká výjimka v Evropě. Ale podotýkám, že tam ta dohoda byla uzavřena ještě před válkou, takže není to nezvyklý postup,“ vysvětlil Gavor Blesku.
Jaslovské Bohunice jsou podle něj však zcela zásadní stavbou pro slovenskou energetiku. „Pro Slovensko je to úplně stejný případ jako pro Česko (dostavba elektrárny Dukovany - pozn. red.) Největší státní zakázka v historii. Obrovská zakázka a také docela silný střet. Společnost je rozdělená: vládní strana proti opozici. Určitě to tam bude i předmětem politické debaty. Tak velké peníze vždycky skýtají problém v podobě prostředí pro korupci a podobně,“ dodal.
Slovenský politolog Grigorij Mesežnikov Blesku připomněl, že nepůjde o první návštěvu Roberta Fica ve Washingtonu od začátku Trumpova druhého mandátu. „Fico už za Trumpem ve Spojených státech byl na konzervativní akci v únoru. Není zcela jasné, zda tam pojede jako premiér Slovenska, nebo jako člen nějaké delegace. Pokud k tomu dojde, bude to z pohledu Fica potvrzením, že zahraniční politika zaměřená na všechny čtyři strany funguje, a bude to svým voličům prezentovat jako vítězství,“ řekl.
Rozhodně to však podle něj neznamená nějaký odklon slovenského premiéra od Ruska a už vůbec nějaký příklon k západu. „Za Trumpem jede především z domácích důvodů. Nebude s USA jednat v zájmu nebo v souladu s Evropskou unií a NATO. Myslím si, že je velmi dobře čitelný, je proruský. Deklarace o orientaci na 4 světové strany ve skutečnosti znamená, že Slovensko se orientuje na Rusko, komplikuje vztahy se spojenci, vnitřní situaci v těchto seskupeních, a jedná tak ve prospěch Ruska,“ dodal Mesežnikov.
V podobném duchu se vyjádřil i bývalý slovenský ministr financí z vlád Mikuláše Dzurindy a Ivety Radičové Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), který od roku 2015 pracuje jako hlavní poradce ukrajinského ministerstva financí. „Nemyslím si, že to lze tak interpretovat. Fico se již zúčastnil konference krajně pravicových politických sil ve Washingtonu, kde byl také Trump. Z mého pohledu to takovou interpretaci neznamená. Navíc vztah Trumpa a Putina je poměrně nejasný,“ odpověděl Blesku na otázku, zda Fico vyměnil Putina za Trumpa.
Politika všech světových stran pak podle Mikloše poškozuje Slovensko a z Fica dělá naprosto nedůvěryhodného partnera. „Je to naprosto nedůvěryhodný partner a myslím si, že v konečném důsledku je nedůvěryhodný i pro Putina. Provádí nesmyslnou politiku ve všech směrech, tedy jedná se všemi, ale ve skutečnosti poškozuje nejen svou reputaci, která už je taková, jaká je, ale také zájmy a postavení naší země,“ míní exministr.
krapotkine, jak to souvisí s Ficovou cestou do jůesej?