Trumpův sen o míru narazí na ruskou realitu? Moskva klame a má ledovou trpělivost, varuje analýza

Autor: DVL, ČTK - 
12. března 2025
19:29

Ukrajina je připravena přijmout americký návrh na okamžité prozatímní 30denní příměří, napsalo Reuters. Kreml však dnes uvedl, že potřebuje od USA další informace o výsledku americko-ukrajinských jednání v Džiddě. Podle analýzy CNN však zavedení příměří není vůbec jednoduchou záležitostí – a v kontextu historie Kremlu se něco takového může zdát být až fantaskní.

Rozmluvy o míru na Ukrajině začaly a nyní je třeba převést je do praxe.

30denní příměří je na první pohled nepochybně dobrá zpráva. Příměří je však zároveň jednou z nejsložitějších a nejvíce pochroumaných myšlenek tohoto desetiletí trvajícího konfliktu. To, jak dlouho vydrží, určuje podporu, suverenitu a přežití Ukrajiny.

Poté, co zemřely stovky a tisíce Ukrajinců a Rusů, bude pro obě strany těžké odmítnout jakýkoli koncept dočasného příměří. Moskva bude pod tlakem, aby ukázala, že není překážkou pro cíl prezidenta Donalda Trumpa dosáhnout míru za každou cenu.

Po třech letech brutální agrese a malé veřejné touze válku ukončit, mimo americko-ruskou diplomacii posledních dvou měsíců, se příměří jeví být pro Rusko něčím fantaskním. Aby zachoval iluzi, že je Trumpovým partnerem, ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně bude souhlasit s nějakou formou příměří. Nemusí to znamenat okamžité příměří a může rozhodnout, jako to už Rusko učinilo v minulosti, příměří odložit, aby nejdříve usiloval o vojenské cíle, především v Kursku, kde je Ukrajina už doháněna k vyhození z kousku ruského území, které drží od srpna.

Důvěryhodnost Kremlu?

Ale pak se realita setká s teorií telefonické diplomacie. První záležitost, která bude testována, je důvěryhodnost Kremlu, zda se dokáže zapojit do smysluplné diplomacie, neboť historie ukazuje, že něco takového je ojedinělým jevem. Další věcí je, že si Kyjev snaží ponechat maximální ambice na znovuzískání svého teritoria, a odmítá zamrazit přední linie, neboť to by nejspíše znamenalo trvalou ztrátu pětiny území, navíc Ukrajina by se pravděpodobně nestihla dozbrojit se stejnou vervou jako Moskva a byla by v nevýhodě, pokud by Rusko znovu zaútočilo.

Většina Ukrajinců však cítí, že protiofenziva na získání území je nyní mimo dosah, když už samotná základní úloha bránit se ruským útokům je sužována nedostatkem munice a vojáků.

Tato brutální válka však nejspíše nebude příměří nakloněna. Místo toho jakékoli přerušení bojů nejspíš přeroste v ostrý boj o to, kdo ponese vinu za zhroucení příměří.

Hlavním cílem šéfa Kremlu je zatím nadále podporovat Trumpovo přesvědčení, že překážkou jeho míru je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Putin nemůže odmítnout příměří, aniž by ztratil fiktivní morální převahu. To, co však přijde dál – nebo co se stane během každé přestávky v bojích – určí výsledek války.

Jedná se o naprosté příměří, týká se to všech bojových linií po dobu celého měsíce. To je sama o sobě velká prosba. Kvůli tomu někteří evropští představitelé původně navrhli částečné příměří ve vzduchu a na moři společně se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu. Jejich argumentem bylo, že něco takového by bylo snadnější kontrolovat – bylo by snáze viditelné, kdo dohodu porušil. Nicméně tento argument byl v Džiddě odmítnut pro něco mnohem širšího. Pokud Moskva bude souhlasit, všechno naráz po dobu jednoho měsíce přestane.

Ruské lži a podvody

Je téměř nemožné, že nedojde k chybám nebo střetům. V minulosti Moskva vynikala v dezinformacích či maskirovce – což je ruský vojenský podvod – stejně jako v operacích pod falešnými vlajkami, kdy jsou incidenty zinscenovány za účelem vytvoření záminky k odvetě. Nastanou chvíle, kdy střety s ručními zbraněmi nebo útoky dronů bude nemožné připsat jedné či druhé straně – kdy manipulace pomocí umělé inteligence, falešné účty a vymyšlené incidenty zcela zaplní informační prostor.

Důkazy z poslední dekády by měly vést k pesimismu, kdy klam vedl téměř vždy výhradně k jedné ze stran. Rusko zahájilo invazi na Krym v roce 2014, ale předstíralo, že se to nestalo. Rusko souhlasilo s mírem v roce 2015 a první den obsadilo ukrajinské město Debalceve. Rusko řeklo, že nezahájí invazi na Ukrajinu v roce 2022, ale udělalo to. Rusko nejprve řeklo, že nenasazuje ruské vězně do předních linií, přesto – některé věznice v zemi jsou nyní téměř prázdné.  

Bílý dům se chystá dostat lekci skutečné kremelské diplomacie. Dovedly nás sem Trumpovy ničivé a občas přímočaré metody. Pokud by byly vůči Moskvě uplatněny stejně přímočaře a ničivým způsobem, mohly by snížit největší bezpečnostní hrozbu v Evropě od doby nacistů. Mohly by však také ve svém provedení působit příliš prchavě a ve svém rozsahu příliš jednoduše na to, aby si poradily s chladnokrevným klamem a ledovou trpělivostí Moskvy.

18:36
Dnes
!

Slovensko chce další jednání s Evropskou komisí a do vyjasnění návrhu jejích záruk ohledně dodávek zemního plynu bude Bratislava žádat odklad hlasování o 18. balíku sankcí EU vůči Rusku. Vyplývá to z dnešního prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica.

Slovensko blokuje přijetí nových protiruských sankcí, neboť žádá záruky k jiné iniciativě EK, se kterou Bratislava nesouhlasí a podle které se má do konce roku 2027 postupně zastavit dovoz ruského plynu do unie.

17:54
Dnes

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku se nepodařilo schválit, při dnešním jednání v Bruselu nebylo podle diplomatických zdrojů ČTK dosaženo žádného posunu. Balík blokuje Slovensko. Bratislava podmiňuje svůj souhlas s novými omezeními proti Rusku vyřešením svých obav ohledně budoucích dodávek plynu. Obává se negativních dopadů plánu Evropské komise postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do Evropské unie.

17:46
Dnes

Výroky předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl dnes na předvolební akci v Brně premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém šéf opozičního ANO řekl, že by vláda pod vedením hnutí v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„To, co říká Andrej Babiš, je bohužel nebezpečné. Není to překvapivé, protože muniční iniciativu už několikrát kritizoval,“ řekl Fiala. „To jsou hrozně nebezpečné věci, jednak pro bezpečnost ČR, ale i pro prestiž ČR v zahraničí, protože na české iniciativě se aktivně podílí celá řada dalších zemí, které jsou našimi spojenci,“ dodal. Rušit ji by podle něj byla obrovská chyba.

Zobrazit celý online

Video  Expert Bříza o stopce na pomoc Ukrajině: Co dál čekat od Trumpa?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa