Dopis, kresba, lži… Jak dobře se Trump s Epsteinem znali? A jaký měl delikvent vztah s Melanií?

Autor: aste - 
23. července 2025
05:00

Donald Trump čelí nové vlně kritiky poté, co Wall Street Journal informoval o údajném dopisu, který měl v roce 2003 napsat Jeffreymu Epsteinovi k jeho padesátinám. Podle deníku dopis obsahoval vulgární kresbu a stylizovaný rozhovor mezi Trumpem a Epsteinem o smyslu života. Bývalý prezident autenticitu dopisu popírá, označuje ho za padělek a podal žalobu na vydavatelství i autory článku. Jeho tvrzení je však rozporuplné s dřívějšími výroky i s doloženými kontakty s Epsteinem. Informuje o tom CNN.

Podle článku požádala Epsteinova blízká spolupracovnice Ghislaine Maxwell v roce 2003 řadu jeho známých, včetně Trumpa, aby napsali dopisy do narozeninového alba k Epsteinovým padesátinám.

Jeden z dopisů, který měl nést Trumpovo jméno, údajně obsahoval vulgární náčrt nahé ženy a smyšlenou konverzaci mezi Trumpem a Epsteinem. Oba muži si v ní podle WSJ vyměňují filozofické poznámky o tom, že „život nabízí víc než jen mít všechno". Dopis měl končit větou „Všechno nejlepší, a ať je každý den dalším nádherným tajemstvím".

Trump nařčení odmítl. V rozhovoru pro Wall Street Journal prohlásil, že dopis nepsal a že se jedná o podvrh. „Tohle nejsem já. Je to falešné. Nikdy jsem v životě nic nekreslil – a už vůbec ne ženy,“ uvedl americký prezident. Po zveřejnění článku podal žalobu za pomluvu proti vydavateli WSJ a novinářům, kteří se na reportáži podíleli. Na sociálních sítích Trump napsal: „To nejsou moje slova. Takovým způsobem nemluvím. A nekreslím obrázky."

Trump znevažuje vztah s Epsteinem

Donald Trump se dlouhodobě snaží zlehčovat svůj vztah s Jeffreym Epsteinem, nicméně různé výpovědi i dokumenty tuto verzi zpochybňují.

Po Epsteinově zatčení v roce 2019, kdy čelil obviněním z obchodování s nezletilými pro sexuální účely, se Trump veřejně distancoval. „Znal jsem ho stejně jako každý v Palm Beach,“ řekl tehdy novinářům. „Byl to známý obličej v Palm Beach. Měli jsme roztržku už před lety. Nemyslím, že bych s ním mluvil posledních 15 let. Nebyl jsem jeho fanouškem." Trump tvrzení o tom, že „nebyl fanouškem Epsteina“, zopakoval ještě dvakrát. Tato verze je částečně podpořena fakty. The Washington Post napsal, že Trump a Epstein se nepohodli v roce 2004, když soutěžili o koupi stejného luxusního domu na pláži.

Nicméně Trumpovo tvrzení, že jejich vztah byl jen okrajový a že Epsteina příliš neznal, se rozchází s jeho vlastními výroky i fakty z minulosti. Jejich známost sahá nejméně do 80. let. Trump měl podle letových záznamů využívat Epsteinovy soukromé tryskáče na lety mezi Palm Beach a New Yorkem. Oba se také vzájemně navštěvovali ve svých rezidencích.

V roce 1992 pořádal Trump v klubu Mar-a-Lago tzv. „calendar girl“ soutěž, na kterou bylo pozváno několik desítek modelek. Podle organizátora akce George Houraneyho byli jedinými hosty Trump a Epstein. Bílý dům se k tomu však v roce 2019 odmítl vyjádřit.

Jak blízký jejich vztah ve skutečnosti byl, zůstává nejasné. Může jít o typický případ elitního společenského okruhu.Tyto společenské vazby bývají pro běžného člověka těžko pochopitelné.

Trump však některými svými výroky překročil mez důvěryhodnosti. V lednu 2024 na sociálních sítích napsal: „Nikdy jsem nebyl v Epsteinově letadle." Letové záznamy přitom jasně ukazují, že na jeho palubě byl nejméně sedmkrát v 90. letech. V roce 2019 také tvrdil, že nezná britského prince Andrewa, který byl v Epsteinově kauze rovněž zmiňován. Přitom existuje řada fotografií, kde jsou Trump a princ Andrew zachyceni společně.

Trump je dlouhodobě známý tím, že ve svých veřejných vyjádřeních často lže nebo manipuluje. A právě ve vztahu k Epsteinovi má zjevný motiv –minimalizovat veřejně své vazby, které by mu politicky škodily. Jenže čím více se snaží tyto vazby popřít, tím více tím budí podezření, že možná něco skrývá.

Dopis pro Epsteina

Donald Trump popírá, že by kdy napsal či nakreslil cokoli do údajného dopisu, který se měl objevit v narozeninovém albu Jeffreyho Epsteina. Zpráva sama o sobě není až tak překvapivá. Rok 2003 – kdy měl být dopis vytvořen, spadá do období, kdy Trump s Epsteinem udržoval přátelské vztahy.

Trump a jeho příznivci však tvrdí, že styl dopisu nesedí s jeho osobností. „Každý, kdo prezidenta Trumpa skutečně zná, ví, že on nepíše dopisy. Píše poznámky tlustým černým fixem Sharpie," uvedla aktivistka krajní pravice Laura Loomer na síti X. Ještě nedávno přitom kritizovala Trumpovu vládu za přístup ke zveřejnění Epsteinových dokumentů.

V roce 2017 se v aukci prodal jeho podepsaný náčrt newyorské panorámy za více než 29 tisíc dolarů. Náčrt údajně pochází z roku 2005. Téhož roku byl dražen i jiný jeho kreslený obrázek Empire State Building z 90. let. Trump navíc ve své knize z roku 2008 uvádí, že každoročně věnoval charitám vlastnoruční kresby s podpisem. Tvrzení, že nikdy nekreslil, se tak snadno vyvrací. Otázkou ale zůstává, proč by Trump popíral něco tak snadno ověřitelného?

Trump ve spisech Epsteina?

Snaha Donalda Trumpa umlčet diskuzi kolem Jeffreyho Epsteina a zbrzdit zveřejnění příslušných dokumentů vyvolává v lidech stále větší podezření. Zčásti už víme, že Trumpovo jméno se v Epsteinových dokumentech objevilo, a to v leteckých záznamech, které potvrzují, že Trump v 90. letech nejméně sedmkrát letěl Epsteinovým letadlem.  

Zda se však Trumpovo jméno objevuje i v utajovaných vyšetřovacích spisech, zatím není jasné. 

Další pochybnosti nedávno rozdmýchal Elon Musk, bývalý blízký Trumpův spojenec, který na sociálních sítích prohlásil, že Trump je ve spisech zmíněn, a dodal: „To je skutečný důvod, proč dosud nebyly zveřejněny." Musk ale pro toto tvrzení nepředložil žádný důkaz a svůj příspěvek později smazal.

Epsteinovy zvrhlé záliby 

Jedním z nejdiskutovanějších výroků, které Donalda Trumpa v souvislosti s Epsteinem dodnes pronásledují, je jeho poznámka z roku 2002. V rozhovoru pro New York Magazine tehdy o Epsteinovi řekl: „Jeff je skvělý chlap. Je s ním zábava. Říká se o něm, že má rád krásné ženy stejně jako já, a mnohé z nich jsou dost mladé. O tom není pochyb, Jeffrey si užívá společenský život."

Ačkoli Trump mluvil o „mladých ženách“ a nezmínil nezletilé, jeho slova stále vyvolávají otázku: Věděl tehdy, co Epstein ve skutečnosti dělá?

Trumpova floridská rezidence Mar-a-Lago se totiž objevuje v souvislosti s několika incidenty, ke kterým mělo dojít v rámci Epsteinovy sítě. Podle výpovědi bývalého Trumpova poradce Sama Nunberga, kterou v roce 2019 publikoval Washington Post, měl Trump zakázat Epsteinovi vstup do Mar-a-Laga, protože měl nevhodně oslovit mladou ženu, která tam pracovala. Šlo prý o roky dříve, než se Epsteinova činnost dostala na veřejnost. „Řekl mi: Je to slizoun. Zakázal jsem mu přístup," vzpomínal Nunberg.

Jedna z Epsteinových nejznámějších obětí, Virginia Giuffre, která zemřela na konci dubna letošního roku, uvedla, že byla do obchodování s bílým masem naverbována v roce 2000 právě během práce v Mar-a-Lagu. Bylo ji teprve 17 let.

Trump se podle některých zdrojů choval vstřícně vůči těm, kdo se snažili Epsteinovu činnost vyšetřovat. V roce 2009 měl podle právníka Brada Edwardse, který zastupoval Epsteinovy oběti, s Trumpem rozhovor. Edwards později uvedl: „Trump nijak nenaznačil, že by se sám účastnil čehokoli nevhodného."

Trump a nevhodné přání „všeho dobrého“ Maxwellové, obviněné z obchodování s dětmi

Když byl v roce 2019 zatčen Jeffrey Epstein, Donald Trump se od něj okamžitě distancoval a tvrdil, že s ním dlouho neměl nic společného. O rok později ale zvolil zcela jiný tón a vyvolal tím zděšení i posměch.

V červenci 2020, krátce po zatčení Ghislaine Maxwellové, která byla obviněna z pomoci při sexuálním zneužívání nezletilých dívek, Trump před novináři prohlásil: „Přeji jí vše dobré. Ať je to, co je." To, že prezident Spojených států přeje hodně štěstí ženě čelící vážným obviněním z obchodování s dětmi, okamžitě vyvolalo vlnu kritiky. O několik týdnů později v rozhovoru s reportérem Axiosu Jonathanem Swanem řekl: „Ano, přeji jí vše dobré. Já přeji hodně lidem vše dobré. Hodně štěstí. Ať dokážou, že je někdo vinen." A když na něj Swan zatlačil, Trump jen zopakoval: „Přeji jí vše dobré. Nepřeji jí nic špatného. Nepřeji nikomu nic špatného."

Tyto komentáře působily zvláštně i na poměry prezidenta, který často šokoval svým jazykem a rétorikou. V kontextu vážných obvinění, která vůči Maxwellové stála, a pozdějšího rozsudku, který ji označil za vinnou, byly Trumpovy „dobromyslné" poznámky obzvlášť nevhodné.

Seznámil Melanii a Trumpa Epstein?

Melania Trumpová zveřejnila v pátek večer na sociální síti X příspěvek o tom, jak se seznámila se svým manželem. Měl chránit prezidenta před fámami týkajícími se jeho přátelství s Epsteinem, napsal New York Magazine.

Tento příspěvek zůstal z velké části bez povšimnutí, pravděpodobně proto, že na první pohled vypadá jako typická propagace knihy. Osobní účet první dámy není nijak zvlášť aktivní. Někdy Melania zveřejní příspěvek třikrát během jednoho dne a pak dva týdny nic neřekne. Chtěla jen propagovat svou knihu?

Kontext ale rozhodně vytváří dojem, že se jedná o reakci na skandál Trump-Epstein, který vypukl minulý týden. Příspěvek se objevil téměř přesně 24 hodin poté, co The Wall Street Journal zveřejnil svou zprávu o Trumpově narozeninovém dopise, a dvoustránkový úryvek také vyvrací novou spekulaci, že Donalda a Melanii seznámil Epstein.

Oficiální příběh, který Trumpovi vyprávějí už léta, zní, že Donald se se svou budoucí třetí manželkou Melanií Knaussovou setkal v listopadu 1998 na večírku v rámci týdne módy. To se shoduje s popisem v páté kapitole knihy Melania s názvem „Jak jsem potkala Donalda Trumpa“. 

Existuje však fáma, kterou možná rozšířil sám Epstein, že to byl právě on, kdo seznámil Donalda a Melanii. V červenci 2019, měsíc před Epsteinovou smrtí ve federální cele na Manhattanu, stálo v deníku New York Times, že Epstein toto tvrzení šířil od prezidentských voleb v roce 2016, aby dokázal, že má k prezidentovi blízko. 

„Zatímco Trump vztah zlehčoval, pan Epstein jej od voleb naopak zdůrazňoval a tvrdil lidem, že to byl on, kdo seznámil Trumpa s jeho třetí manželkou Melanií Trumpovou, i když ani jeden z manželů Trumpových nikdy nezmínil, že by Epstein sehrál v jejich seznámení nějakou roli. Trumpová uvedla, že si její budoucí manžel prostě vyžádal její telefonní číslo na večírku v Kit Kat Clubu během týdne módy v roce 1998,“ napsal deník. Epstein mohl pochopitelně lhát, dodává New York Magazine.

Přesto je Melaniin příspěvek zajímavý, protože se ne vždy veřejně postaví na obranu svého manžela. 

Video  Největší královské skandály  - Videohub
Video se připravuje ...

Ras Putin ( 23. července 2025 09:43 )

Trump je jen obyčejný arogantní a prolhaný sebestřed, kterého dostali hlupáci jako ty do W.H a teď, když se ukazuje co je skutečně zač, máte plné ruce práce si svůj tragický omyl obhájit.

kajenka52 ( 23. července 2025 08:10 )

Keby len Trump ale politici , komedianti, kráľovské rodiny po celom svete tam lietali

leilak ( 23. července 2025 07:46 )

Keep your friends close but enemies closer.Asi tak.President Trump is genius.

Zobrazit celou diskusi