Hádka o pomoc Ukrajině v Partii: „Jestli vás to těší, buďte hvězdou Moskvy,“ obořil se Výborný na Havlíčka

Autor: vja - 
26. ledna 2025
12:40

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Střetli se zejména v otázce podpory Ukrajiny a české muniční iniciativy. 

Havlíček uvedl, že opoziční hnutí ANO „podpořilo Ukrajinu ve všem, co se dalo“. „Nenecháme se ovlivňovat ani ruskými ani ukrajinskými médii. To, že podporujeme Ukrajinu, neznamená, že budeme automaticky pro všechno zvedat ruku,“ prohlásil s tím, že s některými kroky vlády či Evropského parlamentu nesouhlasí.

Kritizoval zejména tzv. českou muniční iniciativu pro Ukrajinu, jíž prý schází především tranparentnost směrem k veřejnosti. „Proč se to nekoordinuje na rovině NATO?“ ptal se dále.

První místopředseda hnutí ANO zároveň prohlásil, že je v zájmu Ukrajiny, aby válka co nejdříve skončila. „Musíme se na to dívat z úhlu pohledu času. O co více se konflikt bude prodlužovat, o to méně to bude v zájmu Ukrajiny,“ řekl. Ocenil zároveň snahu prezidenta USA Donalda Trumpa válku ukončit. „Trump dělá to, co jsme říkali před tři čtvrtě rokem,“ nechal se slyšet.

Kroky v rámci muniční iniciativy podle ministra Výborného nemohou být plně k dispozici zejména z bezpečnostních důvodů. „Nevnímám to, že by to nebylo transparentní. Některé věci nelze komunikovat k veřejnosti do 100 % informací,“ argumentoval.

Havlíček si podle něj protiřečí, když vychvaluje Trumpa a pak odporuje jeho slovům z nedávné inaugurace. Staronový americký prezident Rusku pohrozil přísnými sankcemi, pokud nepřejde k vyjednávání o ukončení konfliktu na Ukrajině. „Vy byste nechal půlku Ukrajiny Putinovi. Nezlobte se na mne, musíte si vybrat. To jsou šokující informace, když řeknete „přestaneme pomáhat Ukrajině, aby válka skončila“,“ vmetl Havlíčkovi.

Jsme, pane ministře, pročeští s tím, že máme jasnou pozici proti agresorovi,“ oponoval Havlíček lidovci. Dodal, že Evropská unie nyní hraje ve vyjednávání o Ukrajině „třetí housle“. „Jestli vás to těší, buďte hvězdou Moskvy,“ prohlásil následně k Havlíčkovým výrokům Výborný.

21:57
6. 2. 2025

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění týkající se ruské agrese na Ukrajině budeme opět sledovat od zítřejšího rána.

21:22
6. 2. 2025

Česko a Spojené státy se shodují v otázkách Blízkého východu, ruské agrese a expanze Číny. Na síti X to dnes uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský po setkání se šéfem zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Brianem Mastem ve Washingtonu. Lipavského čekají i schůzky s dalšími kongresmany.

Lipavský se dnes také zúčastnil první konference o transatlantických vztazích pod hlavičkou Globsecu od nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. „USA potřebují spojence a Evropa je potřebuje také. Musíme být ale tvrdší. Česká vláda vydává na obranu dvě procenta HDP a my jsme připraveni dělat víc,“ řekl podle ministerstva zahraničí Lipavský v projevu.

20:20
6. 2. 2025

Do regionální vlády v ruské Orenburské oblasti jmenovali válečného veterána Nursultana Mussagalejeva, kterého Ukrajina obviňuje ze zabíjení a mučení civilistů za ruské okupace města Buča. Uvedl to dnes zpravodajský server Meduza. Mussagalejev se v Orenburské oblasti narodil a ruský prezident Vladimir Putin jej za jeho činy vyznamenal titulem Hrdina Ruska.

O jmenování Mussagalejeva náměstkem ministra regionální a informační politiky informoval gubernátor Denis Pasler. Učinil tak v rámci programu Čas hrdinů. Ten je zaměřen na podporu účastníků války, kterou vede Rusko proti Ukrajině a která trvá už téměř tři roky. Válečná zkušenost se novému náměstkovi podle šéfa regionu bude hodit, protože má mít na starosti i koordinaci společenských organizací při podpoře válečných veteránů a jejich rodin.

Zobrazit celý online
Video  Český expert o nástupu Trumpa: Skandál s milostmi, hrozba soudů. A jak je to s korupcí Melanie?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

Pavel Hrach ( 6. února 2025 11:51 )

To je jediné, co tato vláda a její nohsledi umí ... máš jiný názor, tak jsi proruský ... na tuto zcela dementní argumentaci mám již alergii!

Dana Nagyova ( 28. ledna 2025 08:23 )

Muniční iniciativu kritizovali už loni generálové z USA a bylo to přesně k vůli tran­sparen­tnos­ti.Nik­do neví odkud munice pochází,jak je stará,jestli je bezpečná,kolik stoji,s munici se rozjel černý trh.Nikdo nezná přesnou cenu.Nedivim se ,že s ní opozice nesouhlasí,Dobre krytí pro praní peněz.Tak jako ve Fialové kampelicce.A na to,že všichni ti co mají jiný názor než ODS,jsou prorusti,prodavači strachu,jsme si už zvykli,

jajas ( 27. ledna 2025 14:09 )

Podle mne vidíme v praxi, jak problémy vláda řeší ...takže ta svá řešení v těchto diskusích "obhaujuje"...no a opozice jim logicky oponuje a ta vládní řešení kritizuje. Normální a běžná diskuse je to..... Divák ať si udělá obrázek sám podle toho, jak se jeho osobního nebo profesního života tato vládní řešení dotkla...zda mu prospěla, co mu přinesla nebo "odnesla"..... 🙂

jajas ( 27. ledna 2025 12:22 )

Zato KDU visí ODEsce na ocásku a drží se seč může, takže mu nezbývá, než vymýšlet krávoviny typu "hvězda Moskvy"...na nic jiného se nezmůžou...to platí i pro TOPku a tu její vedoucí dílinu...... 👎

dyskrymynaclja ( 27. ledna 2025 10:53 )

👍 slizoun🤮🤮

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa