„Nelhat!“ Kalousek si rýpl do vlády, co dělá po rozchodu s TOP 09? Chodím do zaměstnání, hlásí
Miroslav Kalousek (63) se rozešel s TOP 09, a v jejích řadách tak již chybí oba otcové zakladatelé. 9. prosince to totiž bude rok od pohřbu Kalouskova parťáka Karla Schwarzenberga (†85) ve svatovítské katedrále. Kalousek následně 17. prosince oslaví 64. narozeniny. O tom, co dnes dělá, promluvil na Frekvenci 1. V únoru 2025 bude mít nárok na odchod do důchodu, Kalousek však říká, že penzi neplánuje. A jak je to s jeho politickým důchodem? O návratu mlčí a mlží.
„Ano, rád komentuji veřejné dění – vážím si toho, že řadu lidí zajímá, co si myslím, kdyby to nikoho nezajímalo, neměl bych statisíce sledujících na sítích,“ připouští Miroslav Kalousek, který je značně aktivní na sociální síti X.
Jak to aktuálně vypadá s jeho návratem do politiky? „Nikdy neříkejme nikdy. Otázka je, jestli to, co se teď provozuje ve Sněmovně, je vůbec politika. Pravděpodobně až do smrti jako homopolitikus budu komentovat veřejné dění, ale v jaké pozici, to nechme budoucnosti,“ mlží kolem svého letos čas od času skloňovaného návratu.
Očekávalo se, zda Kalousek přijde s novou stranou či jiným projektem po krajských volbách 2024. Nestalo se tak. Kolem Kalouska je nyní „ticho po pěšině“.
Chodí do práce, do důchodu jít neplánuje
Kalousek ale na Frekvenci 1 tento týden prozradil, co dělá poté, co se rozešel s TOP 09. „Chodím do zaměstnání. Pracuji pro jednu finanční společnost,“ uvedl exministr financí, který tepe Fialovu vládu za návrh rozpočtu na rok 2025, ve kterém jsou podle něj nepravdivé položky, které poškozují každého občana České republiky.
Kalouska čeká 17. listopadu oslava 64. narozenin. A blíží se tak i čas, kdy bude mít nárok na důchod. „Podle důchodové kalkulačky mi vzniká nárok na důchod v 64 letech a dvou měsících, což bude v únoru příštího roku. Ale rozhodně neplánuji ukončit ekonomickou aktivitu. To si nějak nedovedu představit. Neplánuji jít do důchodu,“ vzkazuje Kalousek.
Kalousek o důchodech: Nedá se tomu říct reforma
Současná vládní koalice přitom prosadila ve Sněmovně i Senátu důchodovou reformu, která upravuje věk odchodu do důchodu - a posouvá jej dále. V 67 letech by do důchodu měly zamířit ročníky narozené po roce 1989.
„Na jakoukoliv reformu - systémovou - už je pozdě. To co vláda udělala, tomu se nedá říct reforma, ale jsou to naprosto nezbytné parametrické změny, které přibrzdí ten neudržitelný stav. To chtělo odvahu, to chtělo se o něčem rozhodnout a dohodnout, byť je to nepopulární, a to mělo mojí podporu. Přiznám se, že bych možná volil jiné kroky než zvyšovat odchod do důchodu,“ poznamenává někdejší šéf státní kasy.
Vládní problém se třetí kategorií
Vládní koalice navíc hledá marně shodu na dřívějších penzích pro pracovníky tzv. třetí rizikové kategorie. Pro zhruba 108 tisíc lidí z této kategorie, kteří pracují v prostředí s vibracemi, fyzickou zátěží, v chladu či teple, totiž zpřísnila podmínky.
Jaký by byl Kalouskův návrh? „Nárok na důchod vzniká po odpracovaných 25 letech, ale samozřejmě, kdo si o něj chce požádat po odpracovaných 25 letech, tak nemůže počítat s plným benefitem. Dostane jen tu poměrnou část rozpočítanou na předpokládanou dobu dožití. A to by řešilo také tu otázku těžkých profesí. Myslím, že do průběžného pilíře nepatří zvýhodňování jednotlivých profesí, to se má řešit mimo. Pokud se ale dokázali domluvit na čemkoliv, co ten obrovský průšvih přibrzďuje, a to přibrzďuje, tak jsem jim za to zatleskal,“ dodal Kalousek.
Pořád prý slyší: Máš pravdu, ale drž hubu, podotýká Kalousek
Kalousek se nad svými kritickými komentáři směrem k aktuálnímu počínání Fialovy vlády i ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) pozastavil tento týden i na sociální síti X.
„Jsem často adresátem výtek za věcnou kritiku. Nevyčítají mi, že nemluvím pravdu. Vyčítají mi, že ji říkám nahlas. Vždycky si vzpomenu na mjr. Šebka z Pelíšků a jeho výkřik: ‚A komu tím prospějete, druhé straně?′ Dokud budeme jenom Šebkové na té či oné straně, nikam se nedostaneme. Zkusme problém pravdivě pojmenovat. To je ten první a zásadní krok k nápravě,“ apeluje Kalousek, podle kterého je důležité jedno: „Nelhat.“
Na narážku jednoho z diskutujících, že kritizovat umí každý, Kalousek reaguje slovy: „Každý ne. Nekompetentní kritika se dá snadno rozstřílet protiargumenty. To se mi nestává. Já pořád jenom slyším: ‚Máš pravdu, ale drž hubu.′ Tuhle radu asi neposlechnu, dokud neuslyším ty relevantní protiargumenty.“
Kalousek si tak opakovaně rýpl do vládního kabinetu. „Zásadním předpokladem úspěchu je přiznat otevřeně pravý stav věcí a nelhat. Pak je možné hledat tu nejefektivnější nápravu. Tento předpoklad ovšem vláda notoricky porušuje. Tak to je pak těžké,“ míní.
Vedle toho však zkritizoval i ANO a SPD za sněmovní snahu sesadit z křesla předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09), kdy však dopředu bylo jasné, že opozice dostatek hlasů nemá a nakonec k samotnému hlasování ani nedošlo.
„Zcela zbytečná exhibice pro kamery a ztráta času i peněz. Umí opozice také nějakou konstruktivní práci?“ táže se na síti Kalousek.
Nevíte o čem mluvíte. Jen papouškujete bulvár a prolhané vládni strany.
Nebyl jste u toho.