Karel Schwarzenberg, jedna z nejvýraznějších tváří polistopadové české politiky, zemřel loni - 12. listopadu 2023. Miroslav Kalousek, druhý z otců zakladatelů TOP 09, na něj dnes dojemně vzpomíná jako na skutečnou autoritu. „Jemu stačilo kdekoliv na světě mlčky vejít. Chybíte, Karle…,“ napsal Kalousek v den smutného výročí, které si připomenou v podvečer i lidé na setkání v Praze. A vzpomínky na knížete Karla přibývá i na sociálních sítích.
Rok od smrti Schwarzenberga (†85): Záplava svíček v Praze. „Chybíte, Karle,“ vzpomíná Kalousek
1.Smutný Kalousek
„Jsou politici, kteří se mohou umluvit, skutečnými autoritami stejně nikdy nebudou. Jemu stačilo kdekoliv na světě mlčky vejít. Chybíte, Karle…,“ napsal na sociální síti X Miroslav Kalousek.
2.Svíčka za Karla
Na 12. listopadu svolala pražská TOP 09 pietní akci za zesnulého čestného předsedy Topky - v 18:00 odstartovalo „zapálení svíčky za otce zakladatele TOP 09 Karla Schwarzenberga“ na piazzettě Národního divadla.
Vzpomínkového setkání se zúčastnila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která fotografii pietního místa sdílela na sociální síti X. Přítomen byl i pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09).
Video Sbohem, tati: Schwarzenbergovu rakev převezli z Prahy na Orlík. Syn Jan ji před odjezdem políbilVideo se připravuje ...3.Pekarová: Často na něj myslím
„Velmi mi chybí a často na něj myslím,“ uvedla pro Blesk předsedkyně Sněmovny a současná lídryně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, jak vzpomíná na Karla Schwarzenberga.
„Byl to naprosto výjimečný člověk. Každý jeden rozhovor, který jsme spolu vedli, byl prodchnutý jeho výjimečným smyslem pro humor, nadhledem a moudrostí, a proto to byly vždy obohacující chvíle. Naučil mě, že slušnost a pravda v politice nejsou slabosti, ale naopak velkou silou. Moc na něj vzpomínám a večer spolu s ostatními kolegy a přáteli zapálím za Karla svíčku ve Voršilské ulici, před domem, který s nim byl spojen,“ doplnila předsedkyně.
4.Topka nezapomene
„Dnes uplynul rok od chvíle, kdy nás opustil Karel Schwarzenberg. Nejen náš zakladatel a čestný předseda, ale především moudrý a pokorný člověk. Vždy uměl trefně a bez zbytečných okolků popsat realitu. Karle, nikdy na Vás nezapomeneme,“ uvedla na síti TOP 09, kterou po zesnulém Schwarzenbergovi opustil i Kalousek, který ze strany vystoupil.
5.Byl inspirativní
„Rok tu s námi není. Jen vzpomínat na tohoto vzácného člověka je málo. Byl tolik inspirativní. Když slyším o pomoci napadené Ukrajině, kterou poskytuje náš stát i jeho občané, napadá mě: Karle Schwarzenbergu, za tohle na nás můžete být pyšný. Karel Schwarzenberg byl jedním z prvních politiků, kteří přijeli osobně podpořit demonstranty na kyjevský Majdan,“ uvedl poslanec TOP 09 Michal Kučera.
6.Lobkowiczova vzpomínka
„Do české politiky vnesl noblesu, perspektivu evropského šlechtice, ale také přímý a lidový projev lesníka a hostinského, jak se někdy Karel Schwarzenberg označoval. Václav Havel o něm řekl: ′Je to mimořádný Čech, mimořádný Evropan a mimořádná lidská bytost, která, přestože byla nucena strávit většinu života mimo svou vlast, vždy zůstala vlastencem. Přestože se narodil jako aristokrat, je přesvědčeným demokratem a bojovníkem za lidská práva′,“ vzpomíná na Schwarzenberga taktéž na sociální síti X Jiří Lobkowicz.
„Připomeňme si ho rok po jeho smrti jako spojení starého českého historického vědomí s jasným demokratickým pohledem a zálibou v inteligentní debatě s modernou. Ve stále ploché politické krajině měl nezanedbatelný intelektuální a politický vliv,“ dodal Lobkowicz.
7.Pospíšil: Radost se potkat
Jako na mimořádnou osobnost a velkého Evropana vzpomíná na knížete pražský radní pro kulturu a někdejší lídr TOP 09 Jiří Pospíšil. Se Schwarzenbergem zasedl ve druhé vládě Mirka Topolánka, ve které byl kníže ministrem zahraničních věcí.
Na Schwarzenbergovi Pospíšil vyzdvihl, že přispěl k návratu svobody a demokracie do Československa v roce 1989.
„Úmrtí Karla Schwarzenberga a jeho roční nepřítomnost mezi námi je velkou ztrátou. Chybí mi, dnes v politice mnoho takto velkých osobností není, vidíme mnohdy jen populisty, kteří mají rychlá řešení na vše, ovšem problémy společnosti nijak neřeší. Mně navíc chybí nejen z toho oficiálního hlediska, ale ještě víc z toho osobního. S Karlem byla vždy radost se potkat, neboť vám pokaždé pověděl něco moudrého, ale zároveň to bylo vtipné a trefné. Byla to zajímavá kombinace, člověk se s ním nikdy nenudil,“ sdělil Blesku Pospíšil, jak vzpomíná na jejich setkání na zámku v Dřevíči – od roku 1991 Schwarzenbergovo sídlo –, kde spolu diskutovali jak evropskou, tak domácí politiku.
8.Chybějící Karel
„Karel Schwarzenberg. Jeho osobnost, názory, vize, moc mi chybí. A určitě nejenom mně. Dnes je to rok, co není mezi námi. Bohužel,“ vzkázal mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
„Před rokem nás opustil Karel Schwarzenberg, státník evropského formátu, zakladatel TOP 09 a náš čestný předseda. Jeho odkaz žije dál - v hodnotách demokracie, svobody a evropanství, které celý život hájil. Chybí mi, nezapomenu,“ přidal se poslanec TOP 09 Jiří Slavík.
9.Pohřeb měl 9. prosince
- Karel Schwarzenberg patřil k nejvýraznějším osobnostem české veřejné scény, mimo jiné byl ministrem zahraničí, senátorem nebo kandidátem v první přímé volbě českého prezidenta.
- Schwarzenberg zemřel loni 12. listopadu ve věku 85 let.
- Už za normalizace podporoval československý disent, po listopadu 1989 se stal vedoucím kanceláře prezidenta Václava Havla.
- Podobně jako Havel, i kníže Karel měl pohřeb v pražské svatovítské katedrále, kde se s ním 9. prosince 2023 rozloučili rodina, přátelé, spolupracovníci, politici, zástupci domácí i evropské aristokracie, církevní hodnostáři a další smuteční hosté.
- Schwarzenberg se narodil 10. prosince 1937 v pražské porodnici v Bubenči jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. Po únorovém puči v roce 1948 rodina pozbyla veškerý majetek v Československu a odešla do Rakouska.
- V exilu studoval v Mnichově lesnictví a ve Vídni a Štýrském Hradci práva. Po smrti strýce Jindřicha, který jej adoptoval, se v roce 1965 stal i dědicem majetku krumlovsko-hlubocké větve rodu.
-
V 80. letech předsedal Mezinárodnímu helsinskému výboru pro lidská práva a v rodinném sídle v bavorském Scheinfeldu umístil archiv tehdy v Československu zapovězené literatury. Díky své funkci také mohl navštívit komunistické Československo, kde jednal o otázce lidských práv a setkal se s disidenty.
-
Do vlasti se vrátil na podzim 1989 a na počátku 90. let se stal vedoucím kanceláře prezidenta Václava Havla. Vstoupil do Občanské demokratické aliance (ODA) a v roce 2004 byl s podporou US-DEU zvolen za Prahu 6 do Senátu.
-
ODA později opustil, a když byl od ledna 2007 do května 2009 ministrem zahraničí ve vládě Mirka Topolánka (ODS), do Černínského paláce ho vyslala Strana zelených. V červnu 2009 se stal lídrem nové strany TOP 09, jejíž vznik inicioval někdejší předseda KDU-ČSL a ministr financí Topolánkovy vlády Miroslav Kalousek. V listopadu byl pak na prvním stranickém sjezdu zvolen předsedou strany a funkci zastával až do prosince 2015, kdy se stal čestným šéfem TOP 09.
-
V lednu 2013 kandidoval na českého prezidenta, ve finále ale prohrál s Milošem Zemanem.
-
Po volbách na podzim 2017 naposledy usedl do Sněmovny a jako 79letý se stal nestarším zvoleným poslancem v historii. V roce 2021 už poslanecký mandát neobhajoval.
-
Po odchodu z politiky se Schwarzenberg stáhl i z podnikání. Majitelem společnosti Orlík nad Vltavou, která v Česku obhospodařuje přes deset tisíc hektarů lesů a zemědělských ploch, se stal jeho syn Jan (též Johannes). Správu majetku ostatně předal synovi již v době, kdy se stal ministrem zahraničí.
-
Budil pozornost svým noblesním vystupováním, dýmkou, občasnou dřímotou při jednání a někdy až provokativní přímostí a lidovou mluvou. Sám sebe často nazýval lesníkem a hostinským.
-
Měl švýcarské a české občanství. V roce 1967 se oženil s lékařkou Terezií, rozenou hraběnkou z Hardeggu. V roce 1988 se rozvedli, ale po dvaceti letech se znovu vzali.
-
Měli tři děti - dceru Annu Karolinu a syny Jana Nepomuka Ondřeje (Johannes Nepomuk Andreas) a Karla Filipa (nevlastní syn).
-
Na sklonku života měl Schwarzenberg řadu zdravotních problémů, mezi něž podle něj patřily obtíže se srdcem a ledvinami, kvůli kterým byl opakovaně hospitalizován.
-
Loni 28. října už chyběl na předávání státních vyznamenání, kde dostal od prezidenta Petra Pavla nejvyšší české státní vyznamenání, Řád bílého lva.
Video Schwarzenbergův pohřeb: Rakev se vydala na poslední cestu, mši zakončila hymnaVideo se připravuje ...
👍👍