Zádušní mše za senátora Krause: Fiala, Vystrčil, Polívka i nemocný Válek. Kdo další dorazil?
Ve věku 69 let minulý týden náhle zemřel lékař, senátor a dlouholetý člen ODS Roman Kraus. Zatímco přes den byl ještě s kolegy na schůzi horní komory, večer už zaskočení politici kondolovali jeho rodině. Dnes v druhém největším městě Česka probíhá poslední rozloučení s populárním senátorem, a to v kostele svatého Tomáše v Brně, kam se na zádušní mši sjely nejen politické špičky. Dorazily i významné osobnosti kulturní scény.
Roman Kraus byl dlouhá léta členem ODS v Brně. „Občanští demokraté vyjadřují zarmoucené rodině, pozůstalým a blízkým spolupracovníkům upřímnou soustrast a podporu v těchto těžkých chvílích,“ napsal k tomu mluvčí strany. Kraus měl čtyři děti a kromě prací politika byl i emeritním ředitelem fakultních nemocnic v Brně.
Během svého působení ve funkci ředitele se významně podílel na rozvoji Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Fakultní nemocnice Brno, které se za jeho působení staly jedny z nejvýznamnějších v celoevropském měřítku.
Podle informací Blesku měla být příčinou úmrtí plicní embolie. To pak ČTK a České televizi potvrdil také místopředseda jihomoravské ODS Jiří Crha. Senátoři a poslanci jeho památku uctili minulý týden ve čtvrtek při svých schůzích minutou ticha.
Fiala, Grolich, Polívka i nemocný Válek
Na poslední rozloučení se senátorem dorazilo do kostela svatého Tomáše hned několik významných hostů z řad politiků i celebrit. Mezi nimi nechyběl herec Bolek Polívka, premiér Petr Fiala (ODS), hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), ani ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Z kolegů ze senátorských lavic dorazila třeba Miroslava Němcová (ODS), Zdeněk Hraba (za ODS) nebo divadelní ředitel i herec Tomáš Töpfer (za ODS).
Do Brna na poslední rozloučení překvapivě dorazil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který se dnes na sociální síti X svěřil, že trpí rakovinou prostaty a bude muset podstoupit operativní zákrok. S ním dorazil i jeho náměstek Jakub Dvořák, který bude Válka v ministerské funkci zastupovat.
Z dalších členů horní komory se objevil také Pavel Fischer (za TOP 09), Jan Pirk (za TOP 09) a Břetislav Rychlík (za TOP 09). Z komory dolní zase třeba poslankyně Eva Decroix (ODS) nebo šéf poslanců ODS Marek Benda.
Nové volby
Prezident Petr Pavel musel kvůli Krausově smrti vyhlásit termín nových voleb podle zákona tak, aby se uskutečnily do 90 dnů. Nově zvolený senátor se ujme mandátu na zbytek Krausova funkčního období, které mělo skončit v říjnu 2026.
Doplňovací volby do horní parlamentní komory se konají, když zanikne mandát dosavadního senátora – ať už úmrtím, odstoupením, nebo zvolením do některé z funkcí, jež jsou s místem v Senátu neslučitelné. Zákon o volbách přitom stanoví, že doplňovací volby se nevyhlašují v případě, kdy do konce mandátu zbývá od jeho zániku rok nebo méně.
Z nemocnice až do horní komory
Kraus se narodil 27. října 1955 v Brně. Vystudoval brněnské Gymnázium Vídeňská a následně v Brně absolvoval lékařskou fakultu. První anesteziologické zkušenosti získával ve vyškovské nemocnici, poté působil ve svatoanenské nemocnici.
V letech 1989 až 1991 pracoval v Jemenu jako lékař intenzivista. V roce 1994 se stal lékařským náměstkem ředitelky svatoanenské nemocnice pro chirurgické obory. V letech 2006 až 2007 byl ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, v letech 2007 až 2019 pak vedl Fakultní nemocnici Brno. V roce 2020 byl zvolen senátorem.
Možná si všimnou, že se snižuje věk dožití, užil by důchodu 2roky....