Sobota 14. prosince 2024
Svátek slaví Lýdie, zítra Radana
Oblačno 1°C

Hodiny ostrých hádek ve Sněmovně: Důchodová reforma prošla! Váňa v ní marně hledal „koňaře“

Aktualizováno -
8. listopadu 2024
13:38
Autor: ver, ČTK, amb, lig - 
8. listopadu 2024
05:50

Sněmovna schválila důchodovou reformu s pomalejším růstem věku pro odchod do penze o měsíc ročně místo až dvou měsíců a s věkovou hranicí 67 let. Pro bylo 104 poslanců, proti 85 ze 188 přítomných. Sněmovna v důchodové reformě omezila asi na desetinu původně navrhovaný okruh pracovníků v náročných profesích s nárokem na dřívější odchod do penze. Zásadní opoziční pozměňovací návrhy dolní komora odmítla. Předlohu nyní dostanou k posouzení senátoři. Piráti odešli ze sálu. 

Pro důchodovou reformu zvedli ruku zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a nezařazený poslanec Ivo Vondrák (dříve ANO). Proti hlasovali zástupci opozičních ANO a SPD. Zástupci ANO a SPD slibují, že pokud se dostanou k moci, změny v důchodech zruší.

 

Sněmovna schválila nejdůležitější zákon volebního období - důchodovou reformu, předchozí vlády na ni neměly odvahu, komentoval premiérPetr Fiala (ODS). Podle šéfů vládních stran zajistí důchodová reforma penze i Husákovým dětem a dalším generacím, přispět má ke snížení deficitů důchodového systému.

Závěrečné schvalování sporné předlohy se protáhlo na čtyři jednací dny. Debata vyplnila celkem asi 15,5 hodiny. Opoziční kritika provázela i čtvrtý den závěrečného schvalování vládní důchodové reformy. Představitelé koaličního tábora ráno potvrdili, že na novele mají shodu včetně omezení původně plánovaného okruhu pracovníků v náročných profesích s nárokem na dřívější odchod do penze na asi desetinu. Do obecné debaty bylo hodinu před hlasováním přihlášeno 57 poslanců, jejich počet se od rána zvyšoval.

Co se změnilo? 

Celkem poslanci hlasovali o třech desítkách pozměňovacích návrhů.

  • Omezení dřívějších penzí pro náročné profese, jak je navrhli Jan Jakob (TOP 09) a Marek Benda (ODS), zprvu vyvolal neshody i v samotné koalici. Schválený poslanecký návrh ponechává dřívější penzi jen pracovníkům čtvrté kategorie, jichž je podle zdůvodnění nejvýše 15.000. Koalice se shodla na řešení, že pracovníkům spadajících do čtyř rizik třetí kategorie mají zaměstnavatelé povinně přispívat čtyřmi procenty mzdy do třetího penzijního pilíře na individuální účty. 
  • Pomalejší zvyšování věku pro odchod do důchodu o měsíc ročně do hranice 67 let se do novely dostal na návrh skupiny koaličních poslanců v čele s Jiřím Navrátilem (KDU-ČSL). V 67 letech by měli odcházet do důchodu lidé narození po roce 1988. Opoziční ANO a SPD neprosadily ponechání současné hranice 65 let. 
  • Obě opoziční hnutí neprosadila vyškrtnutí pasáže, podle níž se má mezi lety 2026 až 2035 snižovat výpočet nových penzí. Započítávat by se měla postupně každý rok menší část výdělku. Opatření, stejně jako prodlužování věku pro odchod do důchodu, má podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodků důchodového systému.
  • Sněmovna upravila na návrh skupiny koaličních poslanců kolem Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) výchovné. Podle reformy by se mělo dál vyplácet jen na třetí a další dítě a na první dva potomky by je nahradilo započítání fiktivního výdělku. Má platit pravidlo, podle kterého bude výchovné činit nejméně 500 korun na dítě.

  • Poslanci ANO neprosadili například návrat původních pravidel běžných valorizací důchodů se započítáním poloviny růstu reálných mezd místo třetiny a pravidel mimořádných zvyšování penzí při vyšší inflaci, které nahradil dočasný přídavek.
  • Sněmovna odmítla také zmírnit pravidla pro předčasné důchody a přidat penzistům od ledna 500 korun nad pravidelnou valorizaci. SPD neuspělo například s úpravou, která ponechávala nynější podmínky takzvaných odložených důchodů, když reforma předpokládá jejich zmírnění.
  • Jiné úpravy tohoto hnutí se týkaly obnovy valorizace zásluhové části předčasných důchodů a jejich nižšího či žádného krácení v případě, že lidé odpracovali aspoň 40 či 45 let. Nyní už opoziční Piráti neprosadili valorizaci rodičovského příspěvku podle stejných pravidel, jaká platí pro penze.
  • Sněmovna schválila i další koaliční pozměňovací návrhy. Týkají se promítnutí nového institutu partnerství do zákona o důchodovém pojištění, zavedení zdravotního a důchodového pojištění pro prezidentovu manželku nebo partnerku, úhrady nákladů za posílání penzí do ciziny a digitálního podpisu žádostí a převodu důchodové agendy vězeňské služby a celníků pod ministerstvo vnitra.
  • Podle individuálního návrhu Vojtěcha Munzara (ODS) upravila dolní komora doplňkové penzijní spoření. Jde například o některá hlediska investování v účastnických fondech a o podmínky nakládání s penězi účastníků před blížícím se důchodovým věkem.

A co koňaři? 

Opoziční poslanci v debatě kritizovali hlavně koaliční dohodu na omezení předčasných důchodů. Ani někteří lidovečtí poslanci se pro tento pozměňovací návrh nechystali podle informací Blesku hlasovat. 

Omezení by se podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) mělo dotknout 127 000 lidí a je motivováno úporami ve výdaji státu. „To je handl, na který nelze přistoupit,“ uvedla. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) namítal, že se omezení nebude týkat všech profesí, k nimž mají patřit zdravotní sestry, dlaždiči, svářeči nebo obsluha seřizovacích strojů, ale lidí podle konkrétního pracovního zařazení.

„Kam jste zařadili koňaře,“ tázal se bývalý žokej a chovatel koní Josef Váňa (za ANO). Uvedl, že nezná ze svých kolegů nikoho, kdo by nepobíral invalidní důchod. 

Kriticky se vyjadřovala i místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. „Prodávat tenhle zákon jako důchodovou reformu je úplně stejné jako otevřít si stánek s falešnými kabelkami," uvedla. „Marian Jurečka pohledem z okna usoudil, že lidé chodí do důchodu moc brzy," pokračovala Schillerová. „A tak si usmyslel, že nechá lidi pracovat o dva roky déle, bouchnul šampaňské, nazval to reformou a začal se tvářit jako Marie Terezie v kalhotách," dodala. 

To si Jurečka nenechal líbit. „Mně je to, ale paní předsedkyně Schillerová tady přišla a vědomě lhala,“ reagoval. Není podle něj pravda, že by důchodová reforma, ať už tomu Schillerová říkala jakkoliv, nic nepřinášela lidem.

Na obranu důchodové reformy vystoupil i místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS), na kterého Schillerová reagovala: „Neztrácejte nervy, vy máte nějaký problém se ženami!" V debatě s ní se prý uchyluje se k urážkám. „Nevnímám, že bych měl jakýkoliv problém se ženami, ženy mám rád, nejvíce z nich mám rád svoji manželku, se kterou mám občas problémy, protože nechodím včas domů,“ uvedl zanedlouho Skopeček. 

Rozhorčení v řadách opozice ve středu vyvolal postup vládního tábora, který ve Sněmovně prosadil stanovení pevného času pro zahájení hlasování o podobě novely na dnešních 12:00.

Opoziční frakce ANO a SPD ve středu zablokovaly koaliční snahu, aby závěrečné projednávání důchodové reformy mohlo pokračovat až do večera. Při zdůvodňování stanovení pevného času pro hlasování poukazoval navrhovatel Jan Jakob (TOP 09) na to, že opozice vetem možné debaty i po středečních 14:00 prokázala, že jí o diskusi vůbec nejde. Místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO) naopak tvrdil, že opoziční poslanci zájem o diskusi mají na rozdíl od koaličních zákonodárců, kteří podle něho na argumenty proti reformě nereagují.

Piráti avizovali odchod  

Před závěrečným hlasováním vystoupil předseda Poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Uvedl, že Piráti důchodovou reformu považují za důležitý krok k udržitelnosti, vadí jim ale osekání předčasných důchodů pro náročné profese.

„Faktem je, že na poslední chvíli návrh byl změněn, ta změna se dotkně 127 tisíc lidí v náročných profesích,“ uvedl. „Rozhodli jsme se, že necháme tuto změnu prohlasovat čtyřkoalici sami,“ dodal. Na závěrečné hlasování tak Piráti odešli z hlasovacího sálu. 

Video  Babiš: Alenka mně pověřila obstruovat. Okrádáte důchodce! A po Pirátech vyhoďte i Hřiba  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Jan Reichardt ( 9. prosince 2024 19:26 )

Šel jsem do důchodu v 68 letech a je mi to jedno. 😃

defakto ( 11. listopadu 2024 12:31 )

... prosím Vás , kdo volil toho Váňu do sněmovny ? Ten kromě koňů nezná nic jiného !

zkzkz ( 10. listopadu 2024 08:33 )

👍 👍 👍 👍 👍

beda88 ( 10. listopadu 2024 00:46 )

nuuuuu, popravdě se ani nedivím těm "lehkoživkám" z ODS a jejich kumpánům, že chtějí zvyšovat odchod do důchodu. vždyť si vezměte např. primátora Sobotku. je mu skoro 80 let, má asi bambilion funkcí a všechny stíhá. a proč? asi je jak Chuck N.... . ale teď vážně. poslanec zajede do klimatizované kanceláře, samo ne sockou, ale vyblejskaným služebním vozem. tam mu jeho podržtaška, nejlépe z příbuzenstva, přednese jeho dnešní program a když se mu to nelíbí, tak zkrátka nejede. když je čas oběda, nechá se odvézt do sněmovní kantýny na svíčkovou za 55kč a pak zpět. kdo by to nevydržel do 65 let? nicméně ve starém Římě byla funkce senátora bezplatná a rekrutovala se jen z nejbohatších lidí, které nikdo neuplatil.
P.S. víte, že kontroly zdravotního stavu řidičů od jejich 65 let věku, má jen jeden stát v Evropě? schválně který. 😨

beda88 ( 10. listopadu 2024 00:38 )

tys ale vocas 😨

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa