Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Pavel po jednání o penzích bez ANO: Cítil jsem zklamání. Židle Havlíčka a Schillerové zůstaly prázdné

Aktualizováno -
22. dubna 2024
17:00
Autor: ver, ČTK - 
22. dubna 2024
06:54

Prezident Petr Pavel a jeho tým dnes jednal s místopředsedou vlády a ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) o reformě penzí. Původně měli na dnešní schůzce s hlavou státu hledat shodu na důchodových změnách zástupci vládní koalice a opozice, politici opozičního hnutí ANO ale svou účast před pár dny odřekli. Vládní návrh počítá od příštího desetiletí s navyšováním důchodového věku nad 65 let podle doby dožití či s nižším výpočtem nových penzí. ANO to odmítá. 

Pavel dnes s Jurečkou hovořil o datech ze zprávy o stavu důchodového systému či o harmonogramu předložení návrhu penzijní reformy vládě a Parlamentu. Jurečka potvrdil, že návrh důchodové reformy dá vládě 30. dubna. Sněmovna by ji mohla finálně projednat o prázdninách, Senát v září či říjnu, míní.

„V případě důchodové reformy jde o tak zásadní věc, že nemá smysl se tady bavit o tom, jestli se svým návrhem zvítězí konkrétní politická strana, vláda, opozice nebo konkrétní politik. Protože v tomto případě budou vítězem nebo poraženým všichni občané této země bez ohledu na to, jestli chodí k volbám nebo kterou stranu volí,“ řekl prezident po jednání. 

Pavel se bude nadále snažit zprostředkovat jednání o důchodové reformě, nevyloučil kulatý stůl se zástupci tripartity a s odborníky. Mohlo by se uskutečnit na přelomu května a června. 

Jurečka po jednání přiblížil harmonogram přijetí důchodové reformy. Účinnosti by měla nabýt 1. ledna příštího roku. Ministr práce a sociálních věcí zároveň vyzval hnutí ANO, aby zveřejnili své návrhy k důchodové reformě. 

Prezident uvedl, že první jednání, kterého se účastnili i zástupci hnutí ANO, vnímal dobře. Došlo podle něj ke shodě v mnoha bodech. Účastníci prvního jednání o důchodech měli předložit domluvené materiály do 7. dubna. „S výjimkou materiálů, které mělo předložit hnutí ANO, všechny materiály byly předloženy,“ řekl Pavel. Jurečka opět osloví zástupce opozičních hnutí ANO a SPD k jednání o důchodové reformě, čas hledat shodu podle něj je do druhého čtení ve Sněmovně.

Systém důchodového pojištění skončil loni v dosud nejvyšším propadu 72,8 miliardy korun. Za letošní první dva měsíce dosáhl schodek 15,8 miliardy korun, byl tak meziročně zhruba o půl miliardy vyšší. Podle ekonomů a části politiků není beze změn penzijní soustava udržitelná pro další generace a v polovině století by deficit mohl být na pěti procentech HDP, v dnešních hodnotách to je asi 350 miliard korun. Zadlužování má podle Jurečky přibrzdit hlavně odsouvání důchodového věku a nižší výpočet nových penzí. ANO místo toho navrhuje posílit příjmy díky důslednějšímu výběru daní a podpoře ekonomického růstu a porodnosti.

První schůzka na Hradě se konala koncem března. Prezident po ní oznámil, že se zástupci koalice a opozice shodli na potřebě důchodový věk v budoucnu zvyšovat. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová pak na tiskové konferenci mluvila o další debatě o nastavení a zastropování věkové hranice. Po pár dnech po návratu lídra ANO Andreje Babiše z ciziny hnutí zvyšování věku odmítlo. Opoziční politici uváděli, že od počátku nesouhlasili. Další účastníci hradního setkání popisovali situaci jinak.

Minulý pátek prezidentská kancelář sdělila, že zástupci ANO svou účast na dalším jednání odřekli. Hnutí to zdůvodnilo tím, že premiér a ministr financí mluvili o tom, že vláda reformu prosadí bez ohledu na jednání s opozicí. Místopředseda ANO Karel Havlíček řekl, že hnutí nebude kabinetu dělat stafáž. Jurečka uvedl, že by od ANO očekával spíš odpovědnost místo politikaření a politického marketingu. Dodal, že je ale připraven s jeho zástupci dál jednat.

Video  Petr Pavel po jednání o důchodové reformě bez ANO: Cítil jsem zklamání  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jajas ( 24. dubna 2024 19:36 )

Nechtěl bych tady vypisovat předvolební sliby Spolku....hlavně ty, co se zásadně nesplnili a neplní...protože je toho hodně ..... 🙂

jajas ( 23. dubna 2024 17:00 )

Voličům ANO je asi jasné, že koalice nepřijme žádné návrhy od ANO, pokud se nebudou shodovat s návrhy a názory koalice . To už je prověřené. Voliči budou ANO volit, alespoň ti, kteří jim věří....a vypadá to, že je jich dost, na to, že jde o jednu stranu. Prostě voliči ANO věří, že vyhrají volby a že se poměry v Česku zlepší.

roxin ( 23. dubna 2024 15:54 )

Ty bys hlavně chtěl aby se soudruhovi agentovi podřídili, stejně by se nic nezměnilo, ale ty bys měl aspoň o čem psát že jich soudruh agent utřel jak to máš ve zvyku! 👎

Pavel Masek ( 23. dubna 2024 13:05 )

😁

Pavel Masek ( 23. dubna 2024 13:05 )

Karierni bolsevik se zoufale snazi zavdecit slepenci a funguje jak automaticky podpisovy stroj. Co bude delat, kdyz pristi volby vyhraje Babis? Zmeni zase kabat, jako vzdycky?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa