Volby ONLINE: „Piráti se musí zbavit komoušů,“ míní Lipavský. Ivane, díky, vzkázal Rakušan Bartošovi
Krajské volby skončily triumfem ANO , které získalo 292 krajských zastupitelů, druhá ODS má 106 krajských mandátů, třetí STAN 73. Propadli vládní Piráti, kteří mají pouhé tři zastupitele v Plzeňském kraji, přišli o 96 mandátů! Předseda Pirátů Ivan Bartoš nakonec oznámil rezignaci. „Ivane, díky. Děkuju tobě a celému vedení Pirátů za spolupráci a přeju vám hodně sil. Věřím, že složité období rychle překonáte, protože před námi je ještě rok vládnutí, ve kterém musíme jako vláda zabrat, přinést výsledky a získat zpátky důvěru voličů,“ uvedl Vít Rakušan (STAN). „Piráti se musí zbavit komoušů,“ míní ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Dění kolem voleb můžete sledovat na Blesk.cz online.
- Volby se konaly ve všech krajích ČR s výjimkou Prahy (pražské zastupitelstvo je voleno v rámci voleb do zastupitelstev obcí, které budou v roce 2026).
- Hnutí ANO zvítězilo v 10 krajích. ODS vyhrála v Jihočeském kraji (Martin Kuba), koalice SPOLU v Jihomoravském kraji (Jan Grolich) a Starostové pro Liberecký kraj v Libereckém kraji (Martin Půta).
- Pohořeli Piráti. Oproti 99 mandátm před 4 lety mají pouhé tři v Plzeňském kraji. Republikové předsednictvo Pirátů proto dává k dispozici své funkce, rozhodovat bude široké vedení strany.
- Senátory v prvním volebním kole se letos stalo pět kandidátů, což je nejvíc v historii senátních voleb od roku 1996.
- Celkem se volilo 675 krajských zastupitelů. V krajích do 600 000 obyvatel má zastupitelstvo 45 členů (Plzeňský, Karlovarský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Vysočina a Zlínský), v krajích nad 600 000 a do 900 000 obyvatel 55 členů (Jihočeský, Ústecký a Olomoucký) a v krajích s více než 900 000 obyvatel 65 zastupitelů (Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský).

„Česká televize stanovila opět absurdní pravidla předvolební Superdebaty,“ uvedl na Instagramu předseda Přísahy Robert Šlachta, který se prý nesmí účastnit jako předseda, protože zároveň kandiduje i do Senátu. A zároveň se nemohou účastnit ani lídři v krajských volbách.
„Generální ředitel České televize Jan Souček mi poslal dopis, ve kterém mne žádá, abych podle jejich pravidel jmenoval svého zástupce do debaty. Takže, abych upozornil na absurdnost nastavených pravidel Českou televizí, rozhodl jsem se za Přísahu jmenovat svým zástupcem v debatě pana Jaromíra Soukupa. Jaromíra Soukupa znám dlouhou dobu, jsme přátelé, jsem moc rád, že se rozhodl mne podpořit a do debaty nastoupí místo mne,“ prozradil Šlachta. Předvolební debata ČT proběhne ve čtvrtek večer.

„Je to rozhodnutí vlády, my musíme chápat i dneska smýšlení například primátora Opavy, který udělal neuvěřitelný kus práce a zvládl to skvěle, pan primátor Navrátil,“ uvedl na Primě Karel Havlíček (ANO). Podle něj je pro vládu nyní o něco výhodnější, aby volby nyní byly. „Vláda se rozhoduje vždy politicky a nenalhávejme si, že nikoli, že tam tenhleten faktor nesehrál svoji roli,“ míní Havlíček, podle kterého premiér Petr Fiala (ODS) lhal.
„Protože pan premiér řekl, že se rozhodnul na základě toho, že hovořil s dotčenými hejtmany těch nejvíce postižených oblastí. Myslím si, že nebyla více postižená oblast, než je Moravskoslezský kraj. A já vám garantuji tady, jak stojím, tak vám říkám, že o tom nehovořil před tím, s panem hejtmanem Bělicou (ANO), sdělil mu to až poté. Pan hejtman Bělica se to dozvěděl teprve ze zpráv, respektive tiskové konference,“ dodal v debatě na Primě Havlíček.

Ani Petr Fiala (ODS), ani Andrej Babiš (ANO) do debaty na CNN Prima News nedorazili. Stejně tak odmítli předtím účast ve druhé debatě Blesku, která byla v úterý právě kvůli povodním zrušena. Na Primě se tak utkali Martin Kupka (ODS) a Karel Havlíček (ANO).
Kupka reagoval na otázku, zda při řešení voleb nehodila vláda občany zaplavených obcí tak trochu přes palubu v rámci hledání řešení. „V těch posledních dnech děláme maximum pro to, abychom dokázali pomoci s organizací těch voleb,“ uvedl na Primě Kupka.
Má obavu, že lidé volit nepůjdou, nemají na to čas, ani nervy? „To rozhodování nebylo lehké a já si uvědomuji situaci, ve které ti lidé jsou, kdy musí vyklízet svoje domy. Na druhou stranu ta možnost té volby, ta zabere opravdu poměrně málo času. Připravujeme i to, aby v těch volebních místnostech v těch zaplavených oblastech byl dostatek volebních lístků, protože je jasné, že mohly zůstat v těch vytopených domech. Známe i ten rozsah okrsků, kde může být problém. To číslo je zhruba 200 a snažíme se tam právě pomoct. My jsme neměli komfortní volbu v tom, že bychom řekli: dobře, pojďme to odložit, nic se nestane. Tam bychom riskovali, že se budou zpochybňovat znovu ty volby právě proto, že pro velkou část celé ČR je to věc dávno přichystaná a i to odložení by mohlo být vážným důvodem zpochybnění. A to byla i odezva ústavních právníků,“ podotkl Kupka.

„My jsme to velmi, velmi zvažovali, jestli ty volby posunout, nebo ne,“ připustil na CNN Prima News vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Tu první věc, kterou je potřeba si uvědomit, aby vůbec mohlo dojít k nějakému posunování voleb, musí být vyhlášen na celém území ČR stav nouze. Pro ten s velkým respektem k mému domovskému Olomouckému kraji i Moravskoslezskému na tom celoplošném území nemáme dneska zásadní důvod, proč bychom to jako vláda mohli udělat,“ upozornil Jurečka s tím, že v případě nouzového stavu jde o velmi citlivou věc.
„Pak by teprve musel přijít druhý krok a to je zákonná změna termínu voleb. U nás opravdu je velmi chráněno to, aby se s termínem voleb nemohlo manipulovat,“ dodal Jurečka.
Na snahu primátora Opavy Navrátila (ANO) reagoval slovy: „I v té Opavě jsme se o tom bavili, třeba Zbyněk Stanjura je bývalý primátor Opravy, tak ten i na té vládě mluvil s velkou osobní zkušeností a říkal, že z těch zhruba více jak 50, myslím 52 volebních okrsků, je v tento okamžik zásadní problém vyřešit 10 volebních okrsků a místa, kde se tam bude dát volit. A to společně s podporou Hasičského záchranného sboru jsme schopni vyřešit. Dneska se bavíme zhruba o zasažených čtyřiceti obcích v této zemi, kde fakt musíme pomoci těm starostům a jsme na to připraveni. A ta podpora tady je. A je to zhruba 200 volebních okrsků versus celý ten zbytek České republiky,“ ujišťoval Jurečka.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhl vládě, aby za pomoc při povodních mimořádně odměnila policisty a hasiče. Měli by dostat zaplaceno za každou hodinu práce, řekl ve středu večer ministr v debatě na CNN Prima News. Zopakoval také příslib o záruce pětiprocentního růstu platů po další tři roky. Bezpečnostní sbory dříve plánovaly mimo jiné kvůli patům týdenní protest před úřadem vlády.
„Já samozřejmě děkuji hasičům a policistům, a proto jsem již dnes přinesl na vládu materiál, aby dostali teď mimořádné peníze za nasazení, které tady při těch povodních předvedli. Zaslouží si to,“ uvedl Rakušan. Dodal, že podle krizového zákona mají odpracovat 150 hodin v nouzovém stavu zdarma. „To nepřipadá v úvahu. Samozřejmě jim vše bude zaplaceno,“ prohlásil.
Ministr zároveň uvedl, že je aktuálně deset obcí, které nebudou schopny bez intenzívní pomoci samy schopny uskutečnit volby. Již dříve sdělil, že zatopených obcí, jimž stát pomůže, je 35, zopakoval.

Hosty velké předvolební debaty Blesku byli již v pondělí šéf Pirátů a vicepremiér Ivan Bartoš (44), předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (39) a také šéfové neparlamentních SOCDEM, komunistů a Přísahy Michal Šmarda (49), Kateřina Konečná (43, za koalici Stačilo!) a Robert Šlachta (53). Řešily se povodně, pochvaly pro systém IZS, ale i hádky a osobní spory mezi diskutujícími.
Účastníci debaty se shodli, že Česko už má propracovaný Integrovaný záchranný systém, díky němuž se povodně zatím daří zvládat. „Ten systém bude fungovat, i když ten ministr tam bude sedět nebo nebude,“ uvedl Šlachta. Konečná připomněla, že stále chybí systém ocenění pro zasahující dobrovolné hasiče. „Selhání vlády vidím v dlouhodobém systémovém podcenění těchto věcí,“ přitakal Šmarda.
Bartošův rezort místního rozvoje vyčlenil na obnovu vodou poškozeného obecního majetku stovky milionů a je připraven dát ještě extra miliardu navíc. Jak ale vicepremiér přiznal, peněz bude rozhodně třeba více. „Minulé velké povodně (v roce 2002) stály 73 miliard,“ připomněl s tím, že s obnovou pomohou částečně také evropské peníze na podporu obnovy po přírodních katastrofách.
A s kým do koalice, a s kým nikdy? Politici se shodli, že s ANO Andreje Babiše (70) se na krajské úrovni spolupracovat dá. „Tady s paní komunistkou, paní soudružkou komunistkou, bychom do koalice nešli, to mohu deklarovat,“ dodala Pekarová Adamová. Ta jí opáčila: „Vy vlezete do zadku komukoliv, jen abyste měli své funkce.“

Obnova území zasažených ničivými povodněmi bude trvat měsíce až roky. Vláda by měla starostům výrazně pomoci, a to finančně i třeba se zajištěním voleb, které se uskuteční o nadcházejícím víkendu. Po návštěvě severní Moravy a Slezska to České televizi řekl prezident Petr Pavel.
Prezident si dnes prohlédl, jaké škody způsobila povodeň v Bohumíně, Opavě, Krnově, Mikulovicích a Jeseníku. Obnova v těchto místech bude podle hlavy státu trvat měsíce až roky. „Bude potřeba, aby si na to vláda se starosty a hejtmany vážně sedla a pobavila se o tom, jak těm nejpostiženějším městům a obcím výrazně pomoci. Protože z rozpočtů, které dnes připadají v úvahu, ty škody rozhodně neuhradí,“ řekl prezident.

Zatopených obcí, jimž stát pomůže koncem týdne se zajištěním krajských a senátních voleb, je podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) aktuálně 35. Představuje to hrubým odhadem 200 volebních okrsků, uvedl ministr. Počet se může snížit například o 19 okrsků v Bohumíně, kde se pokusí volby zajistit vlastními silami, řekl dnes Rakušan poslancům. V Česku je zhruba 6250 obcí a kolem 14 000 okrsků.

Pro zajištění voleb v zaplavených oblastech připraví hygienici informační kartu pro volební komise. Novinářům to dnes řekla hlavní hygienička Barbora Macková. V postižených regionech se mohou více šířit některé jinak méně časté infekce jako leptospiróza nebo tularemie, o mimořádném očkování proti žloutence zatím hygienici v žádné oblasti nerozhodli.
„V důsledku jsou to stále stejná doporučení, to znamená dodržování základních hygienických pravidel, aby byl zajištěn bezproblémový chod voleb,“ uvedla Macková. Karty bude podle ní jednotlivým volebním komisím distribuovat ministerstvo vnitra.
„Monitorujeme zejména alimentární a respirační nákazy, případně průjmová onemocnění,“ řekla. Více hygienici sledují místa, kde lidé přebývají společně ve velkých evakuačních centrech. „Ale zatím nemáme informaci, že by byl někde nějaký zásadní problém,“ dodala.

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes k úvahám o odkladu voleb řekl, že pro takový krok by musel být vyhlášen nouzový stav na celém území celé republiky. „Pro což nebyly splněny podmínky ani nebyly vznášeny požadavky na něco takového,“ uvedl.
Nouzový stav byl podle něj předpokladem pro to, aby bylo možné začít v Poslanecké sněmovně a Senátu ve zrychlené proceduře schvalovat zákon o odkladu voleb. „Měli bychom na to dva a půl dne, něco takového je stěží představitelného,“ řekl premiér.

Opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO) dnes odpoledne požádal dopisem vládu, aby vyhlásila nouzový stav a odložila krajské a senátní volby v zaplavených oblastech. ČTK to řekl mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.
„Dopis byl odeslán. Adresován je celé vládě. Posílal se ale i dalším hejtmanům, primátorům a starostům, kteří se mohou připojit,“ uvedl Konečný. Navrátil opakovaně tvrdí, že připravit volby v situaci krátce po ničivých záplavách bude velmi náročné.

Náhradníci do volebních komisí se mají obracet na obecní úřad či starostu v místě záplav. Vnitro chce žádat o spolupráci střední i vysoké školy.

Voličům, kteří přišli při záplavách o doklad totožnosti, chce ministerstvo vnitra zdarma umožnit zrychlené vydání občanského průkazu. Tuto možnost budou moci využít občané s trvalým pobytem v zasažených oblastech. V tiskové zprávě ministerstvo uvedlo, že nový doklad doručí k příslušnému obecnímu úřadu do pátečního poledne.
Technicky chce vnitro využít možnosti získání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě do pěti pracovních dnů. Nové průkazy plánuje distribuovat „nestandardním způsobem“ na obecní úřady s rozšířenou působností, kde si o ně lidé předtím zažádají. „Distribuci budou provádět pracovníci ministerstva vnitra, čímž dojde ke zkrácení doby mezi náběrem a předáním dokladu,“ uvedlo ministerstvo.

Do Dolního Žlebu u Děčína dnes odvezli úředníci děčínského magistrátu zařízení pro volby vlakem. Možná tak pojedou ve čtvrtek znovu i do Prostředního Žlebu, silnice je zaplavená. Novinářům to dnes řekl mluvčí děčínské radnice Luděk Stínil. Kulminace Labe na dolním toku se očekává dnes, hladina se může podle vodohospodářů držet na třetím stupni povodňové aktivity několik dní.
Pokud se budou muset komisaři i v pátek dopravovat vlakem, zpět je poveze speciální záchranářský vlak, protože noční spoj jede zpět do Děčína až po půlnoci. Volební místnosti se přitom v pátek zavírají ve 22:00. Další volební místnost je v Prostředním Žlebu. „Zatím není rozhodnuto, kdy tam převezeme věci (urnu, volební lístky a obálky), protože je ve hře stále možnost, že voda opadne a dovezeme je tam autem,“ uvedl Stínil.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes po večerním zasedání Ústředního krizové štábu ujistil, že stát zajistí regulérnost víkendových voleb do krajů a části Senátu i v místech, které poškodily záplavy. Logistiku voleb chce ministerstvo vnitra co nejvíce upravit pro hlasování v místech po povodních. Volebních lístků bude na krajských úřadech zasažených regionů dost, přes krajské volební komise poputují do obcí manuály. V komisích, kde budou chybět lidé, zasednou úředníci, řekl. Úřad podle něj chystá „exkluzivní cestu“, jak se k lidem budou moci dostat před volbami nové doklady.
„S přenosnou urnou se bude jezdit autem, logistika se přizpůsobuje situaci,“ uvedl Rakušan s tím, že je třeba aktivně hledat možnosti nestandardního postupu. Tam, kde nefunguje elektřina, mají pomoct mobilní zdroje energie. Někde bude volební místnost posunuta o několik metrů, jinde vzniknou náhradní volební místa. Kolik bylo záplavami zasaženo volebních okrsků, nechtěl Rakušan uvést. Situace se podle něj ještě bude upřesňovat během čtvrtka. „Nasezení je opravdu maximální,“ řekl.

Volební komise v místech, kde budou kvůli řešení následků povodní chybět členové, by podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohli doplnit státní úředníci. Považoval by to za vhodnější než široké zapojení hasičů a policistů, kteří jsou potřeba při jiných úkolech. Fiala to řekl novinářům po dnešní návštěvě Moravskoslezského kraje.
„Řešíme problémy, které v jednotlivých obcích mohou nastat. Jsme schopni pomoci zajistit provizorní nebo náhradní volební místnosti. Toto ale pravděpodobně na většině míst potřeba nebude. Případy s doklady mohou nastat, uvidíme, jak budou časté, ony mohou nastat i za normální situace, kdy někdo někomu ukradne doklady den před tím, než má jít k volbám, Jsou na to mechanismy, jakým způsobem se to dá řešit,“ uvedl Fiala.
Úřady zřídí linku pro starosty, na kterou budou moci nahlásit všechny problémy, které kvůli povodním budou při volbách mít, dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podrobnosti oznámí po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ).
S dotazy ohledně voleb a možnosti řešení problémů spojených s jejich zajištěním se budou moci zástupci obcí zasažených povodní obracet na linku 974 817 360. Dostupná bude ve středu a ve čtvrtek od 09:00 do 19:00, v pátek od 08:00 do 22:30 a v sobotu od 08:00 do 17:00, informovalo ministerstvo vnitra na svém webu.

Opoziční hnutí ANO chce na jednání Sněmovny zařadit bod týkající se zajištění voleb do krajských zastupitelstev a Senátu, které se uskuteční v pátek a sobotu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl poslanec a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček.
„Je to rozhodnutí, které my plně respektujeme, má svoje ústavní, zákonné, racionální důvody,“ poznamenal Vondráček. Na plénu Sněmovny chce ale slyšet od vládní koalice, jak bude hlasování v povodněmi postižených místech zajištěno. Informace žádá o náhradních prostorech, počtu zasažených okrsků nebo o zajištění účasti seniorům a osobám se zdravotním postižením.

„Drtivá většina hejtmanů si v téhle chvíli myslí, že volby by skutečně proběhnout měly a že ty volby také proběhnout mohou. My pro to uděláme všechno i právě za pomoci hasičů, policie, spolupracujeme s Českým statistickým úřadem, s jednotlivými zástupci krajských úřadů apod. Byla by to velká těžkost legislativní, protože volby je možné odložit pouze v nouzovém stavu a pouze zákonem,“ ujistil po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Uskuteční se v plánovaném termínu. Není to jenom proto, že případný odklad by byl velmi, velmi komplikovaný, předpokládá určité kroky, které bychom museli udělat, a následně schválení parlamentem. Už to z hlediska času by bylo komplikované. Ale je to proto, že jsme přesvědčeni i po debatě s lidmi z terénu, i po znalosti té situace tak, jak je, že jsme schopni volby zajistit,“ věří premiér Petr Fiala (ODS).
„Existují zde alternativy, jak pomoci tam, kde jsou ty problémy v tuto chvíli velké. Můžeme pomoci v těch zasažených místech s organizací. Byla na to zřízena pracovní skupina na ministerstvu vnitra, která už od včerejška pracuje na tom, aby byly co nejmenší komplikace, aby se všechny ty problémy, jak se objevují, tak aby se vyřešily. Abychom ten řádný průběh voleb na celém území ČR byli schopni i v těchto těžkých podmínkách zajistit,“ doplnil předseda vlády na pondělní tiskovce po jednání jeho kabinetu.

Dobrý den, vítáme vás u sledování online přenosu ke krajským a senátním volbám 2024. Jejich průběh budeme na Blesk.cz sledovat online.
Volby se mají uskutečnit již tento pátek a v sobotu v tradičních časech. Spekulovalo se však o možnosti odsunutí voleb na jiný termín kvůli ničivým povodním, které zasáhly Česko. Volby se však nakonec odsouvat nebudou.

„Je to rozhodnutí vlády, to z hlediska časových termínů už nelze změnit, takže nezbývá nám než rozhodnutí respektovat,“ řekl předseda opozičního SPD Tomio Okamura. „Doufáme, že vláda zajistí volby tak, aby všichni se mohli zúčastnit a nebylo to následně napadnuto třeba u Ústavního soudu,“ dodal.
Místopředseda a šéf poslanců SPD Radim Fiala řekl, že je rád, že se vláda rozhodla termín zachovat, musí být ale všem umožněno volit. „Podle mého názoru jakékoli posunutí voleb z jakéhokoli důvodu se stává politickým precedentem pro budoucnost,“ dodal.

Na Jesenicku se volby v řadě volebních místností v základních školách uskutečnit nemohou. Místnosti byly zaplavené, na mnoha místech nejde elektřina ani internetové připojení, které je nutné pro odesílání dat. Obce tak budou muset najít náhradní prostory.
Příkladem je Základní škola v České Vsi na Jesenicku, kterou voda zaplavila až do výšky půl metru, její budova zvenčí odolávala až dvoumetrové hladině rozbouřené řeky Bělé.
Podle ředitele školy Filipa Worma je vyplaveno kompletně celé přízemí všech pěti pavilonů do výšky od 30 do 50 centimetrů. „Tam, kde bývá volební místnost, to být nemůže. Jako hlasovací místo bychom mohli vyčlenit případně jídelnu, ale v tuto chvíli není přístup ke škole, leda po žebříku. Navíc nemáme elektřinu ani internetové připojení, není možné, aby volby u nás byly. Budeme to řešit se starostou, obec bude muset najít náhradní prostory,“ uvedl ředitel školy.

Obec Sazovice na Zlínsku, která byla z třetiny zaplavená, na volby připravená bude, uvedla starostka Michaela Vajdíková (BEZPP).
„Volební místnost připravíme, nemám v komisi nikoho, kdo byl v zatopené oblasti,“ uvedla starostka. Pod vodou se ocitl i obecní úřad, volební místnost je však v patře. „Jen nepojede výtah, nebude bezbariérový přístup,“ doplnila a podotkla, že otázkou však je, zda budou mít lidé na volby čas a myšlenky.

Některé obce na Jesenicku, které patří k nejvíc zasaženým oblastem záplavami, budou muset hledat pro nadcházející volby náhradní prostory. Řada volebních místností v základních školách byla zaplavena.
V Ostravě bude podle primátora Jana Dohnala (ODS) největším problémem zajištění volebních komisí, město je ale připraveno využít úředníky.
Opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO) pondělní rozhodnutí vlády neodložit krajské a senátní volby, které připadají na pátek a sobotu, z lidského hlediska nechápe. Lidé se podle něj z některých lokalit, které povodně odřízly, často k urnám nedostanou.

Vládní STAN rozhodnutí o konání voleb v řádném termínu v zásadě podporuje, uvedl místopředseda strany Jan Lacina. „V testu proporcionality vychází konání voleb jako důležitější fenomén než ten současný stav ČR,“ řekl.
Problém není strukturálně tak velký, aby se nedal vyřešit mimořádnými prostředky, například pomocí hasičů, uvedl. Vychází také z toho, že konání voleb v řádném termínu podporuje olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN).
Lipavský myslel asi i komouše na hradě, vyhnat. Lágr-gulag, by měl být na ,,Doupově,, v lesích tam by je ,,antony,, odváželi.
Má to promyšlené Lipánek, pirát zocelený, teď straně pomohl.