Neděle 6. října 2024
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Zataženo, déšť 10°C

Inflace zůstává na 2,2 procentech: Zlevnil benzin, připlácíme za alkohol

Autor: ČTK, bel, swp - 
10. září 2024
10:02

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle alkoholické nápoje, tabák a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu stejně jako v červenci o 2,2 %.

„Srpnový meziroční vývoj spotřebitelských cen významně ovlivnily ceny potravin a pohonných hmot, jejichž oboustranné pohyby se však vzájemně vykompenzovaly. Ceny pohonných hmot byly oproti loňskému srpnu nižší o zhruba 4 %. Benzín Natural 95 se na čerpacích stanicích v průměru prodával za 37,65 Kč/l, což byla nejnižší cena od letošního ledna. Nafta se prodávala za 36,08 Kč/l, což bylo nejméně od července loňského roku,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. 

Balanc díky palivům

„Minulý měsíc se ve vývoji celkového indexu spotřebitelských cen vyvážily dva vlivy. Směrem nahoru působilo zdražení alkoholu a tabáku o 1,2 procenta, k čemuž přispěly zejména dražší víno a lihoviny. Naopak směrem dolů táhly celkový index levnější pohonné hmoty. Benzín zlevnil o 1,9 procenta, cena motorové nafty klesla o 2,8 procenta,“ uvedl k tomu hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. 

Ceny pod kontrolou?

„Ceny zboží jsou pod kontrolou a ve svém úhrnu se zvýšily pouze o 0,5 procenta. Nadále jsou identifikovány problémy u cen služeb, které se ve svém úhrnu zvýšily o 5,0 procenta. Například ceny stravovacích služeb vzrostly o 6,8 procenta a ceny ubytovacích služeb o 8,5 procenta. Výrazně se zvyšují i ceny vodného o 10,9 procenta, stočného o 13,4 procenta, elektřiny o 8,2 procenta či tepla a teplé vody o 5,8 procenta,“ komentoval čísla statistiků šéfekonom BHS a poradce premiéra Štěpán Křeček. 

Ale ztrácíme dech

Podle údajů Eurostatu docházelo v období od prosince 2023 do července 2024 k nejrychlejšímu poklesu cen potravin ze všech zemí Evropské unie v České republice. Údaje Českého statistického úřadu však naznačují, že poklesu cen potravin na našem trhu dochází dech. „Například cena mouky byla ještě v červnu meziročně levnější o 20,9 procenta. V červenci už sleva dosahovala pouze úrovně 15,4 procenta a v srpnu došlo k dalšímu snížení slevy na 10,6 procenta. Podobný vývoj byl zaznamenán i u dalších položek,“ dodal Křeček s tím, že horší situace je u másla, které zrychlilo svůj meziroční růst z červnových 11,5 procenta na červencových 15,2 procenta a srpnových 22,4 procenta. Podobný vývoj byl zaznamenán i u čokoládových výrobků či nealkoholických nápojů. „Celkově ceny potravin sice dál působí na snižování cenové hladiny, ale toto působení má stále mírnější efekt,“ uzavřel ekonom.

Video  Premiér Fiala o daních: Vyšší platby pro bezdětné za této vlády neprojde. A proč se platí víc za nemovistosti?  - Blesk TV/Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Nákupy v Česku. Nákupy v Česku. | Blesk:Tonda Tran

 

jajas ( 10. září 2024 14:56 )

Každopádně se připravme na ten předvánošní fičák...potraviny půjdou opět nahoru, včetně ovoce a zeleniny, másla, mouky...prostě klasika... 👎 😃

Uživatel_5313099 ( 10. září 2024 10:35 )

To jsou jen alibistickė kecy populistů před volbami, celková inflace za Babiše byla 3,8 %, za Fialy 18 %,a to ještě nekončí. Do článku je zapleten swp, tak se není čemu divit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa