Pondělí 15. července 2024
Svátek slaví Jindřich, zítra Luboš
Oblačno 27°C

Konec drahoty v Česku? Inflace překvapivě zpomalila. Zlevnily dovolené i potraviny

Autor: ČTK - 
10. července 2024
10:51

Meziroční inflace v Česku v červnu zpomalila na dvě procenta, v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Červnový vývoj ovlivnil zejména nižší růst cen pohonných hmot a zlevnění dovolených a potravin. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,3 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Spotřebitelské ceny v červnu oslabily svůj meziroční růst na dvě procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zmírněním cenového růstu ve většině oddílů spotřebního koše. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ceny meziročně klesly, a to zhruba o čtyři procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Analytici původně očekávali, že se meziroční růst cen udrží kolem květnové úrovně 2,6 procenta, případně zpomalí na 2,4 procenta.

Ceny zboží ve sledovaném měsíci úhrnem podle statistiků meziročně vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 4,9 procenta. Na růst cenové hladiny měly nadále největší vliv ceny za bydlení, zejména díky cenám v dopravě, rekreaci a kultuře tento meziroční růst ale zpomalil.

Podle statistiků zmírnilo zdražování pohonných hmot a olejů, které byly v červnu meziročně dražší o 6,1 procenta, zatímco v květnu o 10,8 procenta. „V oddíle rekreace a kultura přešly ceny dovolených s komplexními službami z květnového růstu o 8,4 procenta v pokles o 0,1 procenta v červnu v důsledku nástupu cen pobytů v sezonních destinacích,“ doplnili statistici.

Snižování celkové cenové hladiny ovlivnily i ceny potravin. Proti loňskému červnu o pětinu zlevnily mouka, vejce a cukr, o zhruba 12 procent bylo levnější drůbeží maso a o necelých 15 procent polotučné trvanlivé mléko.

Naopak v oblasti bydlení zdražilo o sedm procent nájemné, o 10,9 procenta vodné a o 13,4 procenta stočné. Cena elektřiny stoupla o 10,6 procenta a tepla a teplé vody o 4,7 procenta. Meziročně ale klesly ceny zemního plynu a tuhých paliv, a to o 7,9 procenta a 3,8 procenta.

Meziročně více se platilo také za stravovací služby, o 7,4 procenta, a za ubytovací služby, o 8,1 procenta. Zdražily rovněž lihoviny, pivo a tabákové výrobky. Víno bylo meziročně o necelá tři procenta levnější.

V meziměsíčním srovnání ceny naposledy klesly loni v prosinci. V červnu za tímto poklesem stála zejména levnější doprava a potraviny. Konkrétně paliva zlevnila proti květnu o 3,7 procenta, auta o 0,3 procenta a mezi potravinami o 7,3 procenta cukr a zhruba o procento mléko, sýry, vejce, uzeniny, ovoce a nealkoholické nápoje. Mírně klesla také cena lihovin, piva a vína. Naproti tomu o půl procenta více než v květnu lidé zaplatili za stravovací služby a o 2,7 procenta zdražily kulturní služby. O čtyři procenta dražší bylo i máslo.

ČSÚ dnes zveřejnil také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. „V květnu byly ceny zahraničního obchodu se zbožím značně ovlivněny vývojem kurzu koruny. Vůči euru a dolaru koruna meziměsíčně posílila, meziročně oslabila,“ podotkl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně se ceny vývozu snížily o 1,3 procenta a ceny dovozu o 1,4 procenta. Meziročně se ceny zvýšily, ve vývozu o 3,3 procenta a v dovozu o 2,7 procenta.

Video  Premiér Fiala o daních: Vyšší platby pro bezdětné za této vlády neprojde. A proč se platí víc za nemovistosti?  - Blesk TV/Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

jajas ( 11. července 2024 19:09 )


Naopak jsem tam našel tebe! Protože jsi prostě v nadávání nejlepší mezi těmi všemi.....

Petr Hofflinger ( 11. července 2024 17:09 )

To byly speciály z ANOfertu! 😁

Petr Hofflinger ( 11. července 2024 16:38 )

Ale je fajn, že jsi se v mém příspěvku hned našel! 👍

jajas ( 11. července 2024 12:24 )

Na fleky manželka narazila při jejich oškrabování, pod slupkou vidět nebyly...

jajas ( 11. července 2024 12:22 )

Vítězem v nadávání jsi právě ty! Gratuluji!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa