Spotřeba piva klesá, ceny rostou... Dvanáctka v hospodě už stojí v průměru 60 korun!
Adiktologové možná plesají, avšak restauratéři – a také česká pivní kultura – dostávají ránu za ránou! Spotřeba moku loni klesla na rekordně nízkých 128 litrů na hlavu. Důvodem je i rostoucí cena piva – dát 60 korun za půllitr v hospodě je pro mnohé jen těžko stravitelné.
Trvající ekonomická nejistota a změny ve spotřebitelském chování zákazníků se podle Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) promítla do spotřeby piva v loňském roce. V porovnání s rokem 2022 klesla ze 136 na 128 litrů za rok. Podle Svazu dále také pokračuje trend nastartovaný už za covidu. A totiž, že lidé si raději koupí pivo v plechovce či v láhvi na doma.
Nárůst cen…
A nelze se tomu ani moc divit. Podle aktuálních dat společnosti Dotykačka půllitr dvanáctky v českých hospodách vyšel na průměrných 60 korun. Štamgasti v Praze museli vytáhnout ještě o desetikorunu víc. „Zajímavé je, že v Ostravě jsou průměrné ceny nižší než v malých městech.
Jedno půllitrové čepované 12° pivo tam v průměru vychází na 54,70 Kč, před rokem to bylo 49,10 Kč. Otázkou je, zda se ceny pohly vzhůru v souvislosti s mistrovstvím světa v hokeji, ovšem květnová čísla budeme schopní analyzovat až v červnu,“ prezentoval aktuální čísla pro Aha! restauratér Luboš Kastner.
…a změna chutí
Trend domácího popíjení piva i podle svazu nejvíce dopadá na hospody, a to zejména v těch malých městech a vesnicích. „Zároveň pozorujeme měnící se návyky spotřebitelů, kteří se stále častěji přiklánějí k nealkoholickému pivu či míchaným nápojům na bázi piva,“ uvedl Tomáš Slunečko, výkonný ředitel ČSPS.
Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací:
Zvrátit trend? Těžko, pivařů ubývá
Spotřeba piva – zejména v restauracích – trvale klesá, čísla vylepšují jen prodeje láhví a plechovek z obchodu. Bude to tak už napořád, nebo by trend mohlo něco zvrátit?
„Nevím, jestli se to může zvrátit, ale realita je taková, že víme, že v restauracích je to mix cena versus nové trendy, návyky u těch mladších generací. Takoví typičtí pivaři, co chodili na deset, dvanáct piv, ubývají, a to je určitě jeden z trendů, který se nezastaví. Také, když se podíváte na portfolio některých pivovarů, tak vidíte obrovský nárůst nealkoholických piv a podobných věcí, které se hodně marketingově tlačí dopředu. A pak je třeba říct, že pivovary opakovaně zdražovaly pivo v posledních třech letech. Čili samozřejmě, jestliže se cena vyhoupne někam k 70 korunám za půllitr v některých případech, tak byť je to cena ve srovnání se zahraničním stále nízká, pro běžné české občany je to částka poměrně vysoká. Myslím si, že co se týká ceny, tam se taky nic zásadního asi nezmění, protože nepředpokládám, že by se v budoucnu nějak výrazně zlevňovalo pivo.“
Půllitr za 60, nebo jak říkáte, dokonce 70 korun. Nemohou restauratéři vzít náklady částečně na sebe?
„Určitě není prostor u restaurací, aby absorbovaly nárůst ceny piva. Teď se zvýšilo i DPH. A to si myslím, že je ještě zásadnější problém než u piva, že se zvýšila daň z přidané hodnoty u nealkoholických nápojů. Což považuju za poměrně větší a razantnější zdražení než pro spotřebitele u piva, které přeci jen má užší zákaznickou základnu.
S ohledem na dubnovou inflaci, která meziročně vzrostla o v průměru o 2,9 %, dokážete si tipnout, kolik bude stát pivo v hospodě za rok?
„To vůbec netuším a ani bych si to nedovolil odhadnout. Nicméně co se týká inflace, tak ta se oproti minulým letům letos odhaduje někde v řádu 2,5 %, což je úplně diametrálně rozdílné proti minulým obdobím. Takže ta by se tam snad nějak zásadně už promítat neměla.“
Inflace a alkohol
Český statistický úřad informoval, že meziměsíčně spotřebitelské ceny v dubnu v oddíle alkoholické nápoje vzrostly u vína o 5,4 %, u lihovin o 3,8 % a u piva o 1,4 %. Meziroční růst pak u lihovin činil + 10,4 %, u vína + 5,5 % a u piva + 6,5 %
Zdražilo pivo i nealko
Od letošního ledna se sazba DPH na pivo zvedla z původních 10 procent na 21 procent. U nealko nápojů se pak DPH zvýšila z 15 na 21 procent.
Meziroční vývoj cen dvanáctky v hospodě
lokalita cena duben 2023 cena duben 2024 rozdíl Kč (%)
celorepublikový průměr 53,3 Kč 58,9 Kč + 5,6 Kč (+ 10,5 %)
malá města 50,4 Kč 55,7 Kč + 5,3 Kč (+ 10,5 %)
krajská města bez Prahy a Ostravy 54,8 Kč 60,1 Kč + 5,3 Kč (+ 9,7 %)
Praha 64,1 Kč 70,2 Kč + 6,1 Kč (+ 9,5 %)
Ostrava 49,1 Kč 54,7 Kč + 5,6 Kč (+ 11,4 %)
Zdroj: Dotykačka
No, vzhledem k tomu, jak to tady ministři vedou tak bych neřekl, že se dobře učili...mají to za pět....ale hlavně, že oni se mají fajn, protože nemají žádnou zodpovědnost, za tuto svoji " práci"..