Středa 18. září 2024
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Polojasno 22°C

Příspěvek na bydlení dostalo nejvíc lidí od roku 2012. Stát na ně za pololetí vydal skoro 10 miliardu

Autor: ČTK - 
8. srpna 2024
15:04

Na příspěvcích na bydlení vyplatily úřady práce letos v prvním pololetí 9,88 miliardy korun. Je to o pětinu víc než před rokem a téměř třikrát víc než před třemi lety. Peníze od státu na pokrytí nákladů na byt či jiné ubytování dostalo v červnu 281.200 domácností. Meziročně jich přibylo o pět procent a za tři roky zhruba o tři čtvrtiny. Počet příjemců v pololetí je letos nejvyšší od roku 2012, kdy ministerstvo práce údaje začalo zveřejňovat. Nejvyšší jsou za tu dobu také výdaje za první půlrok. Vyplývá to z resortních měsíčních zpráv o vyplácených dávkách.

Příspěvek na bydlení mohou získat domácnosti, které za bydlení utratí přes 30 procent svého čistého příjmu. Stát jim přispěje na náklady, ale nejvýš do stanovených normativních stropů podle velikosti bydliště a počtu osob v rodině. Ministerstvo práce chystá dávkovou reformu. Od července příštího roku by příspěvek na bydlení a další tři podpory měla nahradit jediná dávka. Její výše se má odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity. Pro nárok na pomoc od státu se má posuzovat i majetek. Částka na bydlení by měla být dál pro ty, kteří za ně dávají přes 30 procent příjmu. Vypočítávat by se nově měla z normativních nájmů a paušálu na energie.

V červnu úřady práce vyplatily 281.200 příspěvků za 1,72 miliardy korun. Počet dávek meziročně vzrostl o pět procent. Před rokem v červnu dostalo 267.300 domácností 1,64 miliardy korun. Výdaje za první pololetí se meziročně zvedly z 8,18 na 9,88 miliardy korun, tedy o pětinu. Ve srovnání s prvním předloňským půlrokem je letošní suma vyšší 2,6krát. Za prvních šest měsíců roku 2022 činila 3,83 miliardy korun. V červnu tehdy stát přispěl na bydlení 177.400 jednotlivcům a rodinám. Za poslední dva roky tak příjemců přibylo o tři pětiny.

Počet vyplacených příspěvků v jednotlivých měsících kolísá. Zatím nejvyšší byl letos v březnu, dosáhl 285.300. V červnu 2012 peníze od státu dostalo 175.500 příjemců. Červnový počet v letech po tehdejší krizi rostl do roku 2015, kdy úřady poskytly 246.400 příspěvků. Za konjunktury a za covidu pak dávek ubývalo. Nejméně jich bylo v červnu 2021, tedy krátce před tehdejším zdražováním po konci společnosti Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Pomoc od státu obdrželo 163.400 příjemců. Nejnižší tehdy byly i pololetní výdaje, činily 3,47 miliardy korun. Za poslední tři roky se tak zvedly víc než 2,8krát a počet poskytnutých podpor vzrostl o 72 procent.

Za růstem počtu příjemců a výdajů bylo vedle prudkého růstu cen energií i pomalé navyšování výdělků, úprava dávek či snadnější vyřizování. Vláda změnila a posunula normativy, takže se příspěvky zvedly, a to hlavně malým domácnostem. Podporu je možné získat i do podnájmů či rekreačních objektů. Zmírnily se podmínky pro žadatele v Praze. Dřív je muselo bydlení stát nejméně 35 procent příjmu, teď je hranice na 30 procentech jako pro ostatní. Žádosti se zjednodušily a je možné je od léta 2022 podávat on-line přes portál Jenda.

Video  Jurečka o superdávce: Ten, kdo potřebuje podporu, nebude už moct jen sedět doma a čekat  - Facebook - M. Jurečka
Video se připravuje ...

jajas ( 9. srpna 2024 21:58 )

😁 👍

F.Prohazka ( 9. srpna 2024 21:12 )

Nedělejte to, život je krásný.....kupte si koblížek a hlavně berte léky.

F.Prohazka ( 9. srpna 2024 21:06 )

To jsou té pozitivní čísla co nám Nutella a traktorista sliboval. Až tam pod deštníkem ☔☂️ bude 80% národa bude jejich program naplněn. Víte koho nevolit!

MAMKA2316 ( 9. srpna 2024 09:23 )

Pro někoho peníze jsou !A pro ty co makají ne !Proč pořád mluvím o minimální mzdě?
Ministr Jurečka se chlubí jejím zvýšením, ale i jeho podřízení moc dobře vědí, že tzv. „minimálka“ během jeho úřadování reálně POKLESLA. Dokazuje to analýza Jurečkova vlastního výzkumáku, která konstatuje, že:

Čistá „minimálka“, která byla v roce 2023 zhruba 15 tisíc korun a letos je cca 16 tisíc, jen stěží pokryla základní životní potřeby a na nájem ve větších městech NESTAČILA VŮBEC.
Podíl minimální mzdy na průměrné mzdě v roce 2023 poklesl na 40,1 %, přičemž v okolních zemích platí, že by minimální mzda měla dosahovat alespoň 50 % průměrné mzdy.
Ministerští výzkumníci potvrdili, že minimální mzda je v ČR nepřiměřeně NÍZKÁ a NEPLNÍ svou ochrannou funkci a ani NEZAJIŠŤUJE důstojné životní podmínky.
Bohužel, ani příští rok nebude vše zalité sluncem, jak se nám snaží tvrdit pan ministr. Česká „minimálka“ je teď o cca 6 tisíc nižší než polská, takže NELZE přidávat jen drobné. Ministr Jurečka sice „vede“ ministerstvo PRÁCE, ale stále nepochopil, jaká je jeho role, ani jaký je smysl minimální mzdy. Pokud ani po třech letech nechápe, že minimální mzda je jedním z hlavních nástrojů vlády k zvyšování výplaty PRACUJÍCÍCH v republice, tak na tom místě prostě nemá co dělat! Neplní svou roli a své „sociální cítění“ nejspíš jen předstírá. Možná i před sebou samým...Rozvojová země skladů Česko !Co dakázala tato vláda za tři roky to to nedokázali komunisté za 41 let

Uživatel_5313099 ( 8. srpna 2024 22:48 )

Třeba dlouhodobí placení turisté z východu. Že jich 140 tisíc pracuje. Před válkou pracovalo 160 tisíc. Takže turisté jsou mimo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa